Elektirik mi elektronik mi

hocam beni iyi dinleyin dershaneye dahi gittim ama çalışmadım aslında kapasite var yani fen lisesi kazanbilirdim çalışsaydım. şuanki puanım anadolu düz liseye yetiyor ama Trabzon Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesinine gidicem herkes gitme falan diyor bozulursun diyor hiç kimseyi dinlemiyorum. ben kendimi biliyorum şimdi 2 haftadır araştırıyorum hangi bölümü seçsem diye işte elektirik elektronik bölümünü seçmeye karar verdim daha başvurular başlamadı başlasın seçiçem şimdi bir de dal seçimi var ama onu şuan fazla düşünme gereği yoktu ama ben şimdiden seçeceğim dala kadar araştırdım mühendis abilere danıştım çünkü bende elektirik elektronik mühendisi veya elektronik mühendisi olmak istiyorum yani dal olarakta haberleşme sistemlerini (elektronik ve haberleşme) seçicem çoğu kişi öyle önerdi bilmem kendimi anlatabildin mi hocam
Endüstri meslek liseli deyince herkesin aklina bir omuzu düşük, ağzında sigara, gevsetilmis laçka bir kravat, elinde boru haline getirilmiş bir harita metod defteri ile dolaşan eşkıya tipli öğrenciler gelir her zaman. Bu eskiden de böyleydi. Büyük paydos ta hemen okuldan firlanir, atelyenin yarısı kız mesleğin yarısı kız imam hatip in önüne konuslanir. Endustri mesleğin dışarıdan bakınca görünen profili malesef böyle. Gitme diyenlerin de haklı tarafları var bu tabloya göre :) Ben çok severdim okulumu genede. Şimdi bile önümden geçerken gözlerim doluyor.

Son düzenleme:
Endüstri meslek liseli deyince herkesin aklina bir omuzu düşük, ağzında sigara, gevsetilmis laçka bir kravat, elinde boru haline getirilmiş bir harita metod defteri ile dolaşan eşkıya tipli öğrenciler gelir her zaman. Bu eskiden de böyleydi. Büyük paydos ta hemen okuldan firlanir, atelyenin yarısı kız mesleğin yarısı kız imam hatip in önüne konuslanir. Endustri mesleğin dışarıdan bakınca görünen profili malesef böyle. Gitme diyenlerin de haklı tarafları var bu tabloya göre :)
onlar doğru söylüyor bişe demiyorum ama bu durumun sebebi hırlısı hırsızı serserisi bişe yapamayanların hepsi mesleğe atılıyor böyle olmaması gerek bence sonuçta hedefi olanlarda var ama bu benim için sıkıntı olmayacak diye düşünüyorum

onlar doğru söylüyor bişe demiyorum ama bu durumun sebebi hırlısı hırsızı serserisi bişe yapamayanların hepsi mesleğe atılıyor böyle olmaması gerek bence sonuçta hedefi olanlarda var ama bu benim için sıkıntı olmayacak diye düşünüyorum
Yolun açık olsun. Allah muvaffak etsin inşallah.

Böyle düşünüyorsun da serserisi mesleğe atılıyor falan diye o zaman sen de hiç başlama. Sen emek vermezsen ekmek yiyemezsin ki bu ister elektroniği olsun ister elektriği olsun isterse bilgisayar mühendisi olsun isterse doktoru olsun. Bak burada bir sürü benden, bizden büyük abilerimiz, meslek büyüklerimiz bulunmakta. Öncelikle maddiyat diye mesleğe yaklaşım yanlış!
Olması gereken olayın senin en çok ilgini ne çekecek bir devre kartı tasarımı arızası mı yoksa bir trafo projesi çizimi veya arızasında görev almak mı?

Böyle düşünüyorsun da serserisi mesleğe atılıyor falan diye o zaman sen de hiç başlama. Sen emek vermezsen ekmek yiyemezsin ki bu ister elektroniği olsun ister elektriği olsun isterse bilgisayar mühendisi olsun isterse doktoru olsun. Bak burada bir sürü benden, bizden büyük abilerimiz, meslek büyüklerimiz bulunmakta. Öncelikle maddiyat diye mesleğe yaklaşım yanlış!
Olması gereken olayın senin en çok ilgini ne çekecek bir devre kartı tasarımı arızası mı yoksa bir trafo projesi çizimi veya arızasında görev almak mı?
Arkadaşin anlatmaya çalıştığı o değil nevzat hocam. Genelde endüstri meslek öğrenci profili dışarıdan bakıldığında biraz eşkıya ve kavgacı tipli olur. Çoğunda üniversiteyi kazanacak kafa donanımı olmaz. Ailesi de bu oglandan bir b.. olmayacak bari meslek sahibi olsun diye endüstri mesleğe yollar. Yinede alayı hırlı hırsız denemez tabiki. Onuda arkadaşın biraz toyluğuna vermek lazım.

Arkadaşin anlatmaya çalıştığı o değil nevzat hocam. Genelde endüstri meslek öğrenci profili dışarıdan bakıldığında biraz eşkıya ve kavgacı tipli olur. Çoğunda üniversiteyi kazanacak kafa donanımı olmaz. Ailesi de bu oglandan bir b.. olmayacak bari meslek sahibi olsun diye endüstri mesleğe yollar. Yinede alayı hırlı hırsız denemez tabiki. Onuda arkadaşın biraz toyluğuna vermek lazım.
Bu görüntü belki de film, tiyatro gibi mecralarda gereğinden fazla abartıldığındandır. Adam olacak olan bir şekilde olur, mesleğine sarılır. Bu hafta sonu YKS var. İlle de üniversite okumak gerekmiyor. Lise mezunu, mesleğinde uzman olan çok kişi birçok üniversite mezunundan fazla ğcret alır. Örnek teknik lise mezunu kardeşim TR'de CE sertifikalı diş impantı üretiyor.
Bir ara hükümet normal liselerin yüzde 30 meslek/teknik liselerin yüzde 70 oranında olması gerektiğini dillendiriyordu. Maalesef vatandaş olarak üniversite okuma pahasına birçok kişi mesleksiz ortada kalıyor!

Abi ben endüstri çıkışlıyım, elektrik mühendisi olduk olan bir şekilde oluyor.

Abi ben endüstri çıkışlıyım, elektrik mühendisi olduk olan bir şekilde oluyor.
Tabi ki, öncelik en kısa yoldan kişinin severek yapabileceği bir meslek edinmesi. Ha, kesmediyse üniversitesi, yükseği, doktorası mümkün. Kimse kimseyi engellemiyor. Bildiğim kadarıyla Almanyada üniversiteye girme girişimi ve dınavı sınırlı. Yani oradaki sistem, kapasiten yetmiyorsa ille de üniversite okuyacağım diye zaman kaybetme, en kısa yoldan meslek edin, iş sahibi ol.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri