elektiksel hesaplamalar hakkında

arkadaşlar daha önce bu konuya benzer bir konu açmıştım.o konuda cevap veren herkese tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.bana çok yardımcı oldular.
benim bir fırın projem var ve panosunu hazırlamam gerekiyor.rezistansları aşağıdaki resimdeki gibi bağlayacağım.kafama takılan sorulara yanıt verirseniz sevinirim.
1-hesaplamalarımı tek faza göre yapacağım değil mi çünkü yük monofaze bir yük?
2-akımı I=P/U---I=2000/220=9 amper (1 fazdan geçen akım) buna göre kullanacağım sigorta 10 amperlik mi yoksa 16 amperlik mi olmalı?
3-resimdeki rezistanların bağlantı şekli doğru mudur?
4-kullanacağım kablo kesitini 4 mm olarak düşünüyorum
5-kontaktör olarak ise 3tf42 kullanmayı düşünüyorum
yukarıdaki maddeler de yalnış veya eksik birşeyler varsa tamamlarmısınız.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Her bir rezistans kaç volta göre imal edilmiş?
Resimdeki bağlantıya göre üçfazlı bir bağlantı yapılmış.
Hesaplar üç faza göre yapılacak.

bağlantıda dikkat edilecek olursa rezistansın bir ucuna faz diğer ucuna nötr bağlanacak.bu durumda 1 fazlı olmuyor mu ben mi yanlış düşünüyorum.daha rezistans almadık o yüzden ona cevap veremeyeceğim.

Taner bey, söylediğiniz gibi rezistanslar monofaze lakin, beslemeniz trifazedir. Yaptığınız hesapta faz başına düşen akımı hesaplamışsınız. Sizin kullanacağınız rezistansların hepsi çok farklı yerlere konumlandırılmayacaksa size önerim trifaze rezistans kullanmanız olacaktır. Şayet trifaze kullandığınızda üzerinde zaten gücü yazıulı olacaktır. (Bu arada sizin kullanacağınız yerdeki ihtiyaca görede sıcaklık faktörüne göre seçim yapmak gerekli olacaktır.) Üzerinde olan yazılı güçlede yine aynı formülle hesap yapabilirsiniz.

arda tuğrul bey demek istediğinizi anladım.fırın 14 metre uzunluğunda olacak ve içinden konveyor geçecek.bölüm1 de 6 adet rezistans konacak.bölüm 2 ye 9 rezistans ve bölüm 3 e de12 rezistans yani rezistanslar biraz aralıklı konacak cevabınız için teşekkür ederim
not:bu sistemde 27 adet 1 kwlık rezistans kullanılacak.toplam gücüm 27 kw olduğuna göre.
I=P / 1.73*U*cosfi den çıkan sonuç 41 amper oluyor. bu sistemden 41 amper geçeceği anlamına mı geliyor.

Son düzenleme:
basitce rezistansın bir tanesinin omajını ölç. voltaj ve direnç değerinden çekeceği akım meydana çıkar ona göre sigorta ve kontaktör kullanırsın. hatta bir tanesine deneme amaçlı ver voltajı ölç akımını ona göre malzeme kullanırsın kolay gelsin.

hocam sen bu konuyu geçende açmıştın gereken malzemeyi söylemiştik senin rezistanslarının bağlantısı doğru ama sen geçen trifaze demiştin eğer monofaze ise bence 16a yeter kontaktörde sıemens 3TF 42 YADA 43 kontaktör işini rahatlıkla görür

arkadaşlar daha önce bu konuya benzer bir konu açmıştım.o konuda cevap veren herkese tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.bana çok yardımcı oldular.
benim bir fırın projem var ve panosunu hazırlamam gerekiyor.rezistansları aşağıdaki resimdeki gibi bağlayacağım.kafama takılan sorulara yanıt verirseniz sevinirim.
1-hesaplamalarımı tek faza göre yapacağım değil mi çünkü yük monofaze bir yük?
2-akımı I=P/U---I=2000/220=9 amper (1 fazdan geçen akım) buna göre kullanacağım sigorta 10 amperlik mi yoksa 16 amperlik mi olmalı?
3-resimdeki rezistanların bağlantı şekli doğru mudur?
4-kullanacağım kablo kesitini 4 mm olarak düşünüyorum
5-kontaktör olarak ise 3tf42 kullanmayı düşünüyorum
yukarıdaki maddeler de yalnış veya eksik birşeyler varsa tamamlarmısınız.

1)Monofaze bağlantı yapmışssınız rezistansa monofaze hesaplama gereklidir.
2)Her faz hattına 20 amperlik sigorta konulması gerekli. (Formüle göre 18 amper tek fazdan gecen akım değeridir 2 amper opsiyon ve sonuç 20 amperlık sigorta)
3)Bağlantı şekilleriniz doğrudur.
4)4 mm kablo uygundur fakat silikon kablo tercih etmeniz iyi olur çünkü sıcağa dayanıklıdır silikon kablo.
5)Kontaktör seçiminizde uygundur.

Isıtıcıların çalışıp çalışmadığını gözlemlemek amaçlı 3 faza seri birer ampermetre bağlamanız tavsiye olunur.

Kolay gelsin...

arda tuğrul bey demek istediğinizi anladım.fırın 14 metre uzunluğunda olacak ve içinden konveyor geçecek.bölüm1 de 6 adet rezistans konacak.bölüm 2 ye 9 rezistans ve bölüm 3 e de12 rezistans yani rezistanslar biraz aralıklı konacak cevabınız için teşekkür ederim
not:bu sistemde 27 adet 1 kwlık rezistans kullanılacak.toplam gücüm 27 kw olduğuna göre.
I=P / 1.73*U*cosfi den çıkan sonuç 41 amper oluyor. bu sistemden 41 amper geçeceği anlamına mı geliyor.

Bölümler............R....S....T.....Faz Akımları.......Kullanılacak Kablo.....Sigorta.... Kontaktör
1.Bölüm Gücü.....2....2....2...........10..................5x2,5..................3x25..........3TF43
2.Bölüm Gücü.....3....3....3..........15...................5x2,5..................3x25..........3TF43
3.Bölüm Gücü.....4....4....4..........20...................5x2,5..................3x25..........3TF43

1 adet 3x50 A'lik ana giriş sigortası(Ana sigorta)
3 adet 3x25 A'lik(Bölüm Sigortası)(Ana sigortayı 3 kola böl)
3 adet 3TF43 (22 A akım taşıyan kontaktör, hepsi aynı olsun diye arada 5-6 lira fark var).
50 metre 5x2,5 kablo(her bir bölümü panodan 15 metre düşündüm)

bence çözüm budur. farklı çözümlerde olabilir.
saygılarımla.

Akım geçen eleman ısınıyorsa dirençten yola çıkıp akımı bulamayız.
Çünkü direnci değişiyor demektir.Güç değerinden akım bulmak doğru olur.
basitce rezistansın bir tanesinin omajını ölç. voltaj ve direnç değerinden çekeceği akım meydana çıkar ona göre sigorta ve kontaktör kullanırsın. hatta bir tanesine deneme amaçlı ver voltajı ölç akımını ona göre malzeme kullanırsın kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri