Ee mühendisi olmak

enes.xpg

Üye
Ben lise 2 öğrencisiyim elektrik-elektroniğe baya ilgim var evde kendim küçük projeler yapıyorum. İleride de ee mühendisi olmak istiyorum. Ama aklımda bazı sorular var daha doğrusu biraz da gelecek kaygım var. Bu mesleğin önü açık mı? İleride rahat iş bulabilir miyim? veya kendi işimi kurabilir miyim? Ancak asıl merak ettiğim şuan iyi bir üniversiteye gitmek için ders çalışmak dışında neler yapabilirim? Mesela bir elektrikçinin yanında çalışsam ne kadar faydası olur?

Ben lise 2 öğrencisiyim elektrik-elektroniğe baya ilgim var evde kendim küçük projeler yapıyorum. İleride de ee mühendisi olmak istiyorum. Ama aklımda bazı sorular var daha doğrusu biraz da gelecek kaygım var. Bu mesleğin önü açık mı? İleride rahat iş bulabilir miyim? veya kendi işimi kurabilir miyim? Ancak asıl merak ettiğim şuan iyi bir üniversiteye gitmek için ders çalışmak dışında neler yapabilirim? Mesela bir elektrikçinin yanında çalışsam ne kadar faydası olur?
İki gün önce küçük kızıma da söyledim. Sakın bu ülkede mühendis olma. Mühendisliğin bu ülkede haysiyeti yok diye. Kastım bu işi yapanlarla ilgili değil, bende bir mühendisim. Bu ülke sanayisinde her zaman mühendislik, iş güvenliği ve teori değil, üretim ve günü kurtarma hakim olmuştur. Lokal olarak illaki mühendisliğin ve iş güvenliğinin öncelendiği yerlerde olmuştur ama benim bu kulaklarım herseyi kitabına uygun yaparsak üretim yapamayız diyen müdür olmuş mühendisleri bile duydu.

Gelecek kaygısı bir çok meslek grubu için var o yüzden sen sevdiğin ilgi duyduğun mesleğe yönel ve o işi yap hevesini de kırma. Unutma Rızık Allah'tandır. Sadece kendini mesleğinde geliştirmen için ne gerekiyorsa yap ve fazla çaba harca. Yolun açık olsun.
Hayatta başarılı olanlar arkasına dönüp bakmadan koşan düşünce kalkıp tekrar koşmaya devam edenlerdir.

Alakasız olacak ama sadece saç kestirme kuaforler de 50 TL olmuş. İlk defa bayram öncesi bu kadar boş kuaför gördüm. Allah sonumuzu hayretsin.

eskiden ustalık vardı, ustasan alırdın ensaf sanaatkarlar odasın belgeni açardın dükkanını. şimdi her şey etiket oldu. bizim zamanımızda üniversite mezununun yanında el pençe dururduk. şimdi üni mezunlarını görüyorum ve ağlıyorum. adam elektrik mühendisi tatil köyüne teknik müdür olarak girmiş. kondastöre pil diyor. "o pilleri değiştir sistemim çalışacak " diyor. güler misin, ağlar mısın?
1- sevdiğin işi yap ve dalında her şeyini öğren, senin bilmediğin tarafı bilene bırak. bu eksiklik değil ustalıktır.
2- işinde hiç kimseyi küçük görme bazen senin gözünden kaçanı senden ast biri görebilir.
3- ticareti öğren, diplomam var dükkan açıp para kazanayım demekle olmuyor.

eskiden ustalık vardı, ustasan alırdın ensaf sanaatkarlar odasın belgeni açardın dükkanını. şimdi her şey etiket oldu. bizim zamanımızda üniversite mezununun yanında el pençe dururduk. şimdi üni mezunlarını görüyorum ve ağlıyorum. adam elektrik mühendisi tatil köyüne teknik müdür olarak girmiş. kondastöre pil diyor. "o pilleri değiştir sistemim çalışacak " diyor. güler misin, ağlar mısın?
1- sevdiğin işi yap ve dalında her şeyini öğren, senin bilmediğin tarafı bilene bırak. bu eksiklik değil ustalıktır.
2- işinde hiç kimseyi küçük görme bazen senin gözünden kaçanı senden ast biri görebilir.
3- ticareti öğren, diplomam var dükkan açıp para kazanayım demekle olmuyor.
Hocam ben de lise son öğrencisiyim Elektrik elektronik mühendisliği çok istiyorum önü açık olsa da olmasa da işsiz kalmak pahasına okumak istiyorum çok seviyorum bu işle uğraşmayı sürekli kendimi geliştirmeye çalışıyorum inşallah hedefime ulaşırım...

Mühendislik alanında en geniş yelpazesi ve iş imkanı bulunan meslektir. Mühendislik tıp gibidir, sonu yoktur her gün öğrenmeye açık biriysen okumanı tavsiye ederim. Bu ülkede hiçbir şey düzgün değil o yüzden her meslek grubunda işsizlik, bilgisizlik ve eğitimsiz kalma kaygısı var. İstediğin işi yapmazsan bir ömür huzursuz olursun.

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri