Elektrik alanını meslek edinme

Selamlar dostlar. Benim önemli bir sorunum var. 26 yaşındayım ve meslek sahibi değilim. Üzerinde devam edeceğim, az da olsa yatkınlığım olan bir mesleğim yok. Bugün bu durumda olmam geçmişte yaşadığım büyük sorunlardı. Ve şu anda kendi hayatıma dönebilmiş durumdayım dolayısıyla meslek sahibi olmamanın sıkıntısını yaşıyorum. Şu an kendimi yeni lise bitirmiş ne yapacağını bilmeyen biri gibi hissediyorum. Yaşadığım sorunların ardında artık kendimle baş başa kaldığım için, bundan sonrası için ileriye dönük olarak kendime yatırım yapacağım. Kabaca plan şöyle;

Önümüzde KPSS sınavları var. Açıktan bitirdiğim bölüm sayesinde önlisans sınavına katılacağım. Bu sınavla kamu kurumu, polislik, askerlik şansımı deneyeceğim. Aynı zamanda 2 yıllığı yeni bitirdiğim için önümde DGS sınavı var. Ona da girip bir şekilde 4 yıllığa çevirmeye çalışacağım umarım başarırım. Şimdi bu kadarı asıl yapmak istediğim şeyin alternatifleri. Asıl olarak elektrik sektörüne girmek istiyorum. Bir meslekte ustalaşmam gerektiğini biliyorum onu da elektrik alanında değerlendirmek istiyorum. Eğer yaşıma rağmen başvurduğum yerlerden kabul görürsem veya vasıfsız olarak girdiğim iş yerlerinden elektrik öğretmelerini kabul ettirebilirsem. Bir şekilde bu mesleğe adım atmış, temel atmış olacağım. Devamında yaşadığım şehirde 2 yıllık elektrik bölümüne girmeyi düşünüyorum. Böylece akademik olarak mesleği ilerletmiş olacağım. Benim için imkansız ama olurda 4 yıllığa çevirebilirsem daha iyi olacak. Şimdi elektriği istememin ve akademik olarak ilerlememin amacı, bir şekilde Avrupa'ya gidebilmek. Ha eğer Avrupa'ya gidemesem de benim için ölüm kalım meselesi değil Türkiye'de mesleği icra edeceğim.

Tüm bunları zaman içerisinde gerçekleştirmem belki mümkün değildir. "Hayal dünyasında yaşıyorsun" diyebilirsiniz. Ama yapabileceğim bir şey yok henüz kendi hayatım konusunda adam akıllı tecrübeler edinemedim. Bu konuyu burada açmamın sebebi, elektrik alanıyla ilgilenen, iş sektörüyle de alakalı bilgisi olan kişilerden fikir/öneri almak. Yorumlarınız geleceğim çok kıymetli olacak, şimdiden çok teşekkür ederim.

1- Yaşımın geçmiş olması bu mesleğe adım atmam için engel mi?
2- Nerelere başvurabilirim fabrikalara mı sanayi gibi yerlere mi?
3- Bu mesleğin Avrupa'da konumu nasıl?
4- Akademik olarak ilerlemem Avrupa'ya gidebilme şansımı arttırır mı?
5- Bu mesleği edinip ustalaşabildikten sonra kendi işimi kurabilir miyim?

1- Yaşımın geçmiş olması bu mesleğe adım atmam için engel mi?
2- Nerelere başvurabilirim fabrikalara mı sanayi gibi yerlere mi?
3- Bu mesleğin Avrupa'da konumu nasıl?
4- Akademik olarak ilerlemem Avrupa'ya gidebilme şansımı arttırır mı?
5- Bu mesleği edinip ustalaşabildikten sonra kendi işimi kurabilir miyim?
1- hiç bir şey için geç değil. ben emekli olduktan sonra elektronik kart tamiri öğrendim.
2-yelpaze çok geniş önce hangi dalda ustalaşmak istediğine karar ver sonra uygun yeri bulursun.
3- ustalaştığın dal ve diploması varsa değerlisindir.
4-bu soruyu duymamış olalım diploman ve dilin varsa ilerlersin tabii ki
5- bu da senin yeteneğine bağlı. sen usta ol her şeyi yaparsın

1- hiç bir şey için geç değil. ben emekli olduktan sonra elektronik kart tamiri öğrendim.
2-yelpaze çok geniş önce hangi dalda ustalaşmak istediğine karar ver sonra uygun yeri bulursun.
3- ustalaştığın dal ve diploması varsa değerlisindir.
4-bu soruyu duymamış olalım diploman ve dilin varsa ilerlersin tabii ki
5- bu da senin yeteneğine bağlı. sen usta ol her şeyi yaparsın
Ustam yorumlarınız motive edici teşekkür ederim. Peki başlangıç için fabrika mı sanayii mi doğru olur sizce?

Sanayii, daha çok usta çırak ilişkisi üzerinde yürüdüğü için "seni bu yaşta almazlar" diyorlar. Ben Konya'da yaşıyorum. Konya'nın esnaflığı da, pek sevilmez. Bu da beni sanayii fikrinden alıkoyuyor.

elektrik ve elektronik çok geniş bir yelpaze kararı sen vereceksin. şimdi ben senin yeteneğini bilmiyorum. tesisat tamir desem gidecek misin? her işin bir alaylı kısmı ve okullu kısmı vardır. bir de sevdiğin işi yaparsan yorulmazsın ve mutlu olursun.

Bütün sorularına 2 cümleyle cevap vereyim.
1) Hiç bir şey için geç kaldım deme ideallerinden vazgeçme.
2) Hayatta başarılı olanlar düştüğünde kalkıp arkasına bakmadan koşmaya devam edenlerdir.

insanlar hata yapmazlar hata yaptıklarını anlarlar . Buna hata demek yanlıştır bu bir derstir. bazen bu dersleri öğrenmenin bedeli ağır olabilir . ama önemli değil. İnsanın temel sorunu en temel sorunu fiziki hayatını idame sorunudur. bunun için bir şekilde emeğini yada imal ettiği bir ürünü satmasıyla mümkün..
şimdi polislik molislik askerlik falan demişsin yapmak istediğin bumu? yoksa elektriktemi ilerlemek isytiyorsun .. mesele şu burda elektriği öğrenen kadar fiziki hayatını idame ettirebiliyormusun bu en az 2 yılını alır bu emeklerini paraya çevirebilmen . böle bir imkanın var ise olabilir yaş önemli değil . ama bu imkanın yoksa hayatının daha kötüye gitme riski var . bilemiyorum takdir senin

Bütün sorularına 2 cümleyle cevap vereyim.
1) Hiç bir şey için geç kaldım deme ideallerinden vazgeçme.
2) Hayatta başarılı olanlar düştüğünde kalkıp arkasına bakmadan koşmaya devam edenlerdir.
Bir yerden başlayacağız bakalım. Umarım hayırlısı olur.

insanlar hata yapmazlar hata yaptıklarını anlarlar . Buna hata demek yanlıştır bu bir derstir. bazen bu dersleri öğrenmenin bedeli ağır olabilir . ama önemli değil. İnsanın temel sorunu en temel sorunu fiziki hayatını idame sorunudur. bunun için bir şekilde emeğini yada imal ettiği bir ürünü satmasıyla mümkün..
şimdi polislik molislik askerlik falan demişsin yapmak istediğin bumu? yoksa elektriktemi ilerlemek isytiyorsun .. mesele şu burda elektriği öğrenen kadar fiziki hayatını idame ettirebiliyormusun bu en az 2 yılını alır bu emeklerini paraya çevirebilmen . böle bir imkanın var ise olabilir yaş önemli değil . ama bu imkanın yoksa hayatının daha kötüye gitme riski var . bilemiyorum takdir senin
Hocam yaş olarak meslek sahibi olmamanın ileri ki yılları için sorun olacağını biliyorum. Lakin meslek olarak neye başlarsam başlayayım en baştan başlamış olacağım. Mesleki açıdan koca bir sıfırım. Vasıfsızım. Ben marangozluğa da başlasam sıfırdan başlayacağım. Elektrik düşünmemin sebebi olmuşken adam akıllı bir meslek olsun diye. Ve bir yandan da niyetim, başlamış olduğum bölümün 2 yıllık üniversitelerine kayıt olmak... Bunları düşününce elektrik sektörü daha mantıklı geliyor.

Ben şimdi gidip güvenlik sertifikası alıp, bir yerde güvenlik işi yapabilirim veya halk eğitiminden başka işler... Ama bu işler en son çare olarak başvuracağım işler. Bir işin ustalığına(elektrik, makine, tamircilik vs.) sahip olmak daha iyi olacaktır. Polislik, askerlik ise KPSS ile şansımı deneyeceğim alanlar. Eğer şansım yaver giderde polis olabilirsem bir meslek sahibi olacağım için, elektrik işlerini hobi olarak devam ettiririm o zaman.

valla bilmiyorum bu elektrik hobi olacak iş değil elektronik olabilir elektrik lanet bişi 35 yıl önce penseyi kaçırdık bir yerimize halen çıkaramıyoz . ölüp gidecez zannımca biryerimizde penseyle ..

valla bilmiyorum bu elektrik hobi olacak iş değil elektronik olabilir elektrik lanet bişi 35 yıl önce penseyi kaçırdık bir yerimize halen çıkaramıyoz . ölüp gidecez zannımca biryerimizde penseyle ..
servet usta, benim çocukluk hayalimdi radyo-tv tamir etmek. kalktık babamın sağlık sorunları nedeniyle bodrum'a taşındık. o zamanlar bodrum sahil kasabası, ya okuyum memur olacaksın ya balıkçı yada marangoz. ben okuyamadım ama balıkçı da oldum marangoz da. sonra askerlik geldi. gittik geldik, balıkçılık sayesinde çok iyi paralar kazandım. fransızlarla hatchery deneyimi salak gibi gidip bir de evlendim 2000 krizinde işsiz kaldım. 2 yıl çalışmadan sadece birikimlerimle ayakta durdum. hazıra dağlar dayanmıyor. saçma sapan bir çok işte çalıştım fetönün gazetesini bile dağıttım. sonra gazete dağıtımı gemicilik bulduğum her işte çalıştım. üstelik bir de boşandım. emekli oldum ev aldım 10 yıl daha çalıştım hayata bak ya tam bir Türk filmi. annem felç oldu babayı kaybettik sonra kardeşim vefat etti. abim felç oldu daha sayayım mı? şimdi kızımla yaşıyorum. onun da boynu kırıldı 4 tane platin çaktılar. soğuklarda bir eli kolunu kullanamaz. ben oldum alkolik. zaten sanayide ve denizde işçi olarak çalışandan bir bok olmaz. kadınlardan yana hep kötü şans bulduğum o*os*u, bir tek kızımın annesi avukat kadın gibi kadın çıktı. o da en akıllı şeyi yaptı beni boşadı gitti.

servet usta, benim çocukluk hayalimdi radyo-tv tamir etmek. kalktık babamın sağlık sorunları nedeniyle bodrum'a taşındık. o zamanlar bodrum sahil kasabası, ya okuyum memur olacaksın ya balıkçı yada marangoz. ben okuyamadım ama balıkçı da oldum marangoz da. sonra askerlik geldi. gittik geldik, balıkçılık sayesinde çok iyi paralar kazandım. fransızlarla hatchery deneyimi salak gibi gidip bir de evlendim 2000 krizinde işsiz kaldım. 2 yıl çalışmadan sadece birikimlerimle ayakta durdum. hazıra dağlar dayanmıyor. saçma sapan bir çok işte çalıştım fetönün gazetesini bile dağıttım. sonra gazete dağıtımı gemicilik bulduğum her işte çalıştım. üstelik bir de boşandım. emekli oldum ev aldım 10 yıl daha çalıştım hayata bak ya tam bir Türk filmi. annem felç oldu babayı kaybettik sonra kardeşim vefat etti. abim felç oldu daha sayayım mı? şimdi kızımla yaşıyorum. onun da boynu kırıldı 4 tane platin çaktılar. soğuklarda bir eli kolunu kullanamaz. ben oldum alkolik. zaten sanayide ve denizde işçi olarak çalışandan bir bok olmaz. kadınlardan yana hep kötü şans bulduğum o*os*u, bir tek kızımın annesi avukat kadın gibi kadın çıktı. o da en akıllı şeyi yaptı beni boşadı gitti.
zaten evlenmenin en iyi yanı boşanma ihtimali değilmi?
hepimiz o umutla yaşamıyozmu ?:)
içmek iyidir boş kafa mezarda gerek..
kadının kötüsü kerhaneye düşer erkeğinki sanayiye her nekadar mektebini okusakta kader bizi sanayiye attı .
ne bilim hayat öle acaip bişi çok acaip aklın alacağı bişi değil doğa 25 yıl sonra kızım oldu . herşey yalan bana armağan ettiği için sırf bunun için doğaya sonsuz müteşekkirim..
japonya ve amerika dışında dünyada ayak basmadığım yer yok . dünyanın en güzel yemeklerini yedim . çöpten yemek yediğim günleride biliyorum .
dünyanın en güzel şaraplarını içkilerini içtim.
güven parkta sarhoşlarla salya sümük aynı şişeden derdalan şarabı içtiğim günleride bilirim .
çok buyuk paralar kazandım . çok buyuk paralar batırdım .
zaten her son bir başlangıç. Her başlangıç sonun başlangıcı değilmi?
hayattan ne kadar an çalıp anı yapabilmişsen yaşamışlığın odur ne bir eksik ne bir fazla ..
inan benden çok kötülerinide gördüm senden çok kötülerinide gördüm ..
yani dünyanın götüne pandik attıktan sonra heç bir şeyin bir kıymeti kalmıyor hocam ...
bakıyoz işte kaçak akım mevzusuna ahahahahahahaha

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri