ECA Calora Sıcak su arızası

Gaz valfi kolay kolay arıza yapacak bir parça değildir.Yanma odası gaz çıkış memeleri tıkalı olabilir .Satın almadan önce memeleri temizlemeyi deneyin.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Benzer bir durum benim yirmi küsür yaşındaki ferroli domitop kombimde de vardı. Kapaklarını açıp, kapatıp kurcalarken yanma odasını kapatan kapağın açık olduğu zaman sorun olmadığını, normal çalıştığını gördüm. Bunun üzerine baca fanına yöneldim. Söküp temizledim, prostatla uğraştım olmadı. sonunda fandaki hortumların birini yerinden söktüm baktım çalışıyor. Geçen seneden beri hiç dokunmadım, normal çalışıyor.

Bir de alev odasındaki termiğe bakmak lazım.

Bir fikirde ben vereyim.

Valf gazi kismiyor ama önündeki gaz hattında bir filtre var ise bu filtre tıkanmış olabilir.

Cihaz suyu ısıtmak için gazı açınca gaz gelmediği için alev düşüyor olabilir.

Kontrol etmekte fayda var.

Gaz valfi kolay kolay arıza yapacak bir parça değildir.Yanma odası gaz çıkış memeleri tıkalı olabilir .Satın almadan önce memeleri temizlemeyi deneyin.
Üstad kendim yapabilir miyim yoksa servis elemanı mi çağırmak lazım

Videoda ayarı nasıl yapıldığını gösteriyor.
2022-12-20 21.08.43.png

Biri ayarı bozmadıkan sonra zor .

Son düzenleme:
Eliniz yatkın ise resimde görülen yanma odasını sökün.Altında gaz giriş memesi var onu toplu iğne tarzı ince uçlu bir şey ile temizleyin.

am39qi0.png

Eliniz yatkın ise resimde görülen yanma odasını sökün.Altında gaz giriş memesi var onu toplu iğne tarzı ince uçlu bir şey ile temizleyin.

Ekli dosyayı görüntüle 93858
Cevabın için teşekkürler üstadım. Servis görevlisi gaz valfinde ölçüm yaptığında gaz akışı 55-60 arası ölçüm veriyor ve bu süre zarfında suda soğuma olmuyor. Ancak yaklaşık 30 sn sonra birden gaz akışı 25 lere düşüyor ve suda soğuma meydana geliyor. Bu döngü halinde devam ediyor. Tıkanma gibi bir durumda gaz akışı sürekli 25 lerde olması gerekmez mi? Bildiğimden değil emin olmak için soruyorum. 🙂
Benzer bir durum benim yirmi küsür yaşındaki ferroli domitop kombimde de vardı. Kapaklarını açıp, kapatıp kurcalarken yanma odasını kapatan kapağın açık olduğu zaman sorun olmadığını, normal çalıştığını gördüm. Bunun üzerine baca fanına yöneldim. Söküp temizledim, prostatla uğraştım olmadı. sonunda fandaki hortumların birini yerinden söktüm baktım çalışıyor. Geçen seneden beri hiç dokunmadım, normal çalışıyor.

Bir de alev odasındaki termiğe bakmak lazım.
Üstad yanma odasının kapağını açık bırakıp çalıştırsam sorun yasarmiyim. Patlama filan gibi 😫😫. Yoksa deneyeyim dediğinizi. Ayrıca fan motorunu özel servis görevlisi söküp temizledi. Ancak bu işlemi yapmadan önce de sicak suda aynı sorun vardı. Kendisine sorduğumda duş başligindandir değip kestirip attı. Fan motoru kombi çalışıyor iken hep aynı devirde çalışması mi gerekiyor yoksa gaz azaldığı vakit devir düşürür mü.

Cevabın için teşekkürler üstadım. Servis görevlisi gaz valfinde ölçüm yaptığında gaz akışı 55-60 arası ölçüm veriyor ve bu süre zarfında suda soğuma olmuyor. Ancak yaklaşık 30 sn sonra birden gaz akışı 25 lere düşüyor ve suda soğuma meydana geliyor. Bu döngü halinde devam ediyor. Tıkanma gibi bir durumda gaz akışı sürekli 25 lerde olması gerekmez mi? Bildiğimden değil emin olmak için soruyorum. 🙂
Kombimde başıma gelen benzer bir olaydan yola çıkarak yorum yapmıştım.Servis yanma odasına bağlı memeleri temizleyince düzelmiş ve hatasız çalışmaya başlamıştı.1 su akış trübini problemi.2 baca fanı devrinde değişimler sonrası prosestatın devreyi kesmesi.3 üç yollu vana problemi.4 eşanjör kısmi tıkanması.5 ntc sensör arızası ve son olarak anakart.İlgin için ben teşekkür ederim.

Yarın başka bir kombi görevlisi gelip tekrar kontrol edecek. Sonuç alabilir isem bilgi paylasacagim. Umarım daha basit bir yöntem ile sorun çözülür. Zira gaz valfi biraz maliyetli bir durum😞😞

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri