drain voltajı ve salınımı durduramıyorum

bilmediğim bişey olmalı hocam kafayı yiyecegim valla. yada tamamen yanlış bildiğim.

Bunlar çıkışta yük yokkenki durumlar sanırım çünkü peakte herhangi bir sıçrama durumu gözükmüyor. Sekonder kısmındaki voltajlar şaşırtmadı çünkü zaten yukarda gösterdiğin peak durumlarının olduğu voltajlarda, mosfetlerde daha önce dediğim biri tam kapanmadan diğeri açılıyor yada tam tersi oluyor. Benim anlamadığım, drain2 tam 0 a inmemişken, gate1 nasıl olupta on oluyor anlayamadım. Entegrenin çıkışını push pull olarak sürdüğüne göre böle olmaması lazım. Tamam mosfetlerdeki kapasitanslardan yavaşlama olabilir VDS ve gate voltajlarının açılıp kapanmasında. Gate voltajları biraz yavaş gibi olsada bu transistörden transistöre değişebilir ama özellikle son 2 koyduğun resim çok ilginç. Üst resimdeki gibi şekil anca duty cycle 1 e çok yakınsa olur gerçi senin VDS lerde çok gecikme olduğu için bu normal. Alttaki resimde ilginç. Peki iki gate in voltajları arasında ölü zaman var dimi ? Yani iki VDS gibi değil sanırım.

Resimleri şimdi gördüm. En sonki resimlerde voltajlar gayet normal gözüküyor. Peak değerlerini daha iyice düşürebilirmisin bilmiyorum. Fakat mosfetlerin VDS lerini zorlamıyorsa şimdilik kalabilir. En son eklediğin resimler normal gözüküyor, sadece peak değerleri yüksek. Hocam sorumu sorayım tekrardan sana benim kafam karıştı :) Senin çözmek istediğin sorun peak değerlerimi ? yoksa VDS voltajlarının doğrusal olarak yükselip azalması mı ?

Son düzenleme:
:) çözmek istediğim trafo cıkısını doğrultmak istiyorum. bunun icinde trafo cıkısna köprü diyot baglıyorum. ama köprü diyodu bagladığımda sinyaller gördüğün gibi cross conduction oluyor. ama köprü diyotsuz direk sürdüğümde kros conduction yok.

kros conduction olanlar yani ilk resimler yüksüz durum cıkısta köprü diyot var. ama o durumda gördüğün gibi drainler gatelerle birlikte haereket etmiyor kros conduction oluyor. gateler tam kalkarken hızlıcana drainler yavas yavas kalkıyor , iniyor.

ama trafo cıkısı köprü diyotsuz direk yüke baglandıgında 2. yüklediğim resimler yani orda drainler gatelerle birlikte iniyor cıkıyor peakler olsada. kross conduction falan yok. ve aynı zamanda fetler kapalıyken off time da yani drain voltajları 12 volt yani besleme voltajı olması gerektiği gibi. ama cıkısa köprü diyot bagladıgımda ilk resimlerdeki durum var. bu durumu anlayamadım. köprü diyotlu durumda drainlerde of time yok. sürekli iniyor cıkıyor yada 24 voltta 2 Vdc de bekliyorlar. gatelerle birlikte hareket etmiyorlar.

:) çözmek istediğim trafo cıkısını doğrultmak istiyorum. bunun icinde trafo cıkısna köprü diyot baglıyorum. ama köprü diyodu bagladığımda sinyaller gördüğün gibi cross conduction oluyor. ama köprü diyotsuz direk sürdüğümde kros conduction yok.

kros conduction olanlar yani ilk resimler yüksüz durum cıkısta köprü diyot var. ama o durumda gördüğün gibi drainler gatelerle birlikte haereket etmiyor kros conduction oluyor. gateler tam kalkarken hızlıcana drainler yavas yavas kalkıyor , iniyor.

ama trafo cıkısı köprü diyotsuz direk yüke baglandıgında 2. yüklediğim resimler yani orda drainler gatelerle birlikte iniyor cıkıyor peakler olsada. kross conduction falan yok. ve aynı zamanda fetler kapalıyken off time da yani drain voltajları 12 volt yani besleme voltajı olması gerektiği gibi. ama cıkısa köprü diyot bagladıgımda ilk resimlerdeki durum var. bu durumu anlayamadım.

Hah şimdi oldu hocam :) Benim beyine arada reset atmak gerekiyo :) O yüzden soruyu sormuştum :) Peki çıkışta kullandığın diyotlar yeterince hızlı mı? Sanki diyotlar yeterince hızlı değilmiş gibime geliyor. Kullandıklarının, fast recovery diode hatta schottky diode olduklarından emin ol.

fr107 kullanıyorum hocam. hızlılardır sanırım. shotky sipariş ettim onlarlada deneyeceğim ama sanki baska bişey var.

1n4007, uf4007 gibi diyotlarda denedim. elimde olanlar bunlar. sonuc aynı.

diğer ilginc bir durumda yada benim anlamadıgım bir durumda diyeyim,trafo cıkısını boş bıraktıgımda yani hiçbirşey baglamadıgımda drainlerde peakler ve salınımlar olurken , ilk resimlerdende görebileceğin gibi köprü diyot ve kapasitörleri bağlayıp dogrultup boş bıraktıgımda peak mik yok.

Bence diyotlardan çünkü şimdi baktım, max recovery zamanı senin diyot için 500ns yazıyor. Benim kullandığım DSEI serisi bi diyot vardı. Recovery zamanı 60ns idi. Bence diyotları schottky olanla değiştirdikten sonra, tabi yeterince hızlıysa, sorunun düzeleceğini düşünüyorum.

Çünkü gecikme yaratacak başka bi sebeb yok ve diyotları taktığında gecikme oluyorsa, %99 diyotlar yavaştır :)

uf5408 de sipariş etmiştim 75 nano onun reverse recovery timesi. mur460,mur860 falan. hızlı gibiler.

eğer oyle olursa 1 haftadır boşu boşuna kürek çektim demektir. çıldırdım hatta. üniye gidip hocalarıma kafa tutacağım yoksa neden doğru düzgün öğretmediniz diye. ins diyotlardandır. pek sanmıyorum ama :)))

diğer ilginc bir durumda yada benim anlamadıgım bir durumda diyeyim,trafo cıkısını boş bıraktıgımda yani hiçbirşey baglamadıgımda drainlerde peakler ve salınımlar olurken , ilk resimlerdende görebileceğin gibi köprü diyot ve kapasitörleri bağlayıp dogrultup boş bıraktıgımda peak mik yok. buna ne diyorsun ?

Son düzenleme:
Hocam, ünide hocalarında bişi bildiği yok. Bileni hakkaten biliyor ama sırf teoride kalıyorlar. Bilmeyeni de hakkaten bişi bilmiyor. Diyotları değiştirdiğinde sonucu yazarsın çünkü bende merak ettim :)

Hocam, ünide hocalarında bişi bildiği yok. Bileni hakkaten biliyor ama sırf teoride kalıyorlar. Bilmeyeni de hakkaten bişi bilmiyor. Diyotları değiştirdiğinde sonucu yazarsın çünkü bende merak ettim :)

şimdi düşündümde eğer durum diyotlardan kaynaklanıyor olsa duty i iyice kıstıgımda düzelmesi gerekmez mi?

şimdi düşündümde eğer durum diyotlardan kaynaklanıyor olsa duty i iyice kıstıgımda düzelmesi gerekmez mi?

Hayır düzelmez, çünkü bu gecikme duty ile değil frekansla alakalı bi durum. Ben duty den dedim fakat onu da duty yi azalttığında cross conduction azalıp, peakler düşüyormu diye demiştim. Sipariş ettiğin diyot ile şimdiki kullandığın diyot arasında recovery time olarak bi fark varmı epey ? yada şimdiki aldığın diyot nedir ?

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri