drain voltajı ve salınımı durduramıyorum

toyer

Profesyonel Üye
push pull bir trafo sürüyorum. fetlerin birinin drainindeki salınımı makul seviyelere indirebiliyorum ama diğer fetin drainindeki salınım biraz daha fazla. drain voltajı birisinde 40 voltlara kadar cıkarken digerinde 60-70 voltlara yukseliyor ve daha fazla salınım yapıyor. sebebi ne olabilir? trafonun primer sarımları mı ? 3 sarıma 3 sarım 2 tane primer sarım var.

Benim bildiğim bu kadar salınım yapmasının nedeni devrede parasitic inductance dedikleri parazitik endüktansın çok fazla olması, kapasitansa göre çok daha ağır basmasından kaynaklanıyor. Bunun kaynağı PCB yapmış iseniz, PCB dizaynından da kaynaklanabilir. Eğer devreyi değiştirme imkanınız yoksa, o salınımların periyodunu ölçüp ona göre snubber dizayn etmelisiniz. Aşağıdaki kaynaktan yararlanabilirsiniz.

http://www.ee.bgu.ac.il/~pel/links/DESIGN_OF_SNUBBERS_FOR_POWER_CIRCUITS.pdf

Benim bildiğim bu kadar salınım yapmasının nedeni devrede parasitic inductance dedikleri parazitik endüktansın çok fazla olması, kapasitansa göre çok daha ağır basmasından kaynaklanıyor. Bunun kaynağı PCB yapmış iseniz, PCB dizaynından da kaynaklanabilir. Eğer devreyi değiştirme imkanınız yoksa, o salınımların periyodunu ölçüp ona göre snubber dizayn etmelisiniz. Aşağıdaki kaynaktan yararlanabilirsiniz.

drainlerden birisi salınımda eksi degerlerede iniyor diğer drain eksi degerlere inmeden salınım yapıyor. bu neden kaynaklanabilir?

snubberlarla ilgili cok dokuman okudum okuyorumda hala ama hiç birinde eksilere inen bir drain salınımı görmedim.

mosfetin içindeki diode mu arızalı acaba ? irfz44 kullanıyorum

vay arkadas vay :) butun sıkıntı ossiloskop problarının 2 sinide topraga baglamadan ölçüm yapıyor olmammış. birinin topragı yetiyor sanıyordum, yetmiyormus. way arkadas yaw. kafayı yiyecektim, az kalmıştı.

Son düzenleme:
hadi geçmiş olsun dostum... kolay gelsin bende özeniyorum bu smps dizaynına ama sıfır bilgi ile çok zaor anlatan olsa.. :(

kolay gelsin umarım hızlı ilerlersin..

suan pcb dizayn etmedim boarda kurdum devreyi. gate sinyalleri ve returnları yaklaşık 10 cm lik kablo ile gidiyor ve geliyor. pcb de bu mesafeler 6-7mm falan. suan snubberlarla [ve doğru ölçümle :)] beraber salınımlar durmus durumda ama hala drain voltaji push pull trafo sürüyorum 45 voltlara kadar pik veriyor. (besleme 12 volt) 150watt yük var. küçük bir fan ve küçük sogutucularla trafoda ve fetlerde ısınma yok. 25 derece civarında sıcaklıkları. fanı calıstırmazsam fetler ısınıyor ama el yakmıyor.

push pull trafo süren arkadas olduysa aslında drain voltajları ne alemde oluyor tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim.

suan pcb dizayn etmedim boarda kurdum devreyi. gate sinyalleri ve returnları yaklaşık 10 cm lik kablo ile gidiyor ve geliyor. pcb de bu mesafeler 6-7mm falan. suan snubberlarla [ve doğru ölçümle :)] beraber salınımlar durmus durumda ama hala drain voltaji push pull trafo sürüyorum 45 voltlara kadar pik veriyor. (besleme 12 volt) 150watt yük var. küçük bir fan ve küçük sogutucularla trafoda ve fetlerde ısınma yok. 25 derece civarında sıcaklıkları. fanı calıstırmazsam fetler ısınıyor ama el yakmıyor.

push pull trafo süren arkadas olduysa aslında drain voltajları ne alemde oluyor tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim.

O kadar peak voltajının olması zaten push pull un kendine özgü bir dezavantajıdır. Gerçi biraz fazla peak vermiş. Hangi snubber ı kullanıyorsun bilmiyorum fakat iyi dizayn edilen snubber ın o peak i kaldırması gerek. Bildiğim kadarı ile RCD snubber ı kullanman lazım.

O kadar peak voltajının olması zaten push pull un kendine özgü bir dezavantajıdır. Gerçi biraz fazla peak vermiş. Hangi snubber ı kullanıyorsun bilmiyorum fakat iyi dizayn edilen snubber ın o peak i kaldırması gerek. Bildiğim kadarı ile RCD snubber ı kullanman lazım.
gate ve returnlarının 11 cmlik jumper kablolar olması bu peaklere neden oluyor olabilir mi ?

gate ve returnlarının 11 cmlik jumper kablolar olması bu peaklere neden oluyor olabilir mi ?

Sanmam. Normal PCB yaptığında da o kadar uzun yollar olabilir. Fakat snubber tasarımını tam iyi yaptığından emin ol. Çünkü snubber burda önemli rol oynuyor.

Sanmam. Normal PCB yaptığında da o kadar uzun yollar olabilir. Fakat snubber tasarımını tam iyi yaptığından emin ol. Çünkü snubber burda önemli rol oynuyor.

15nF bir cap ve 4.7 ohm direncle peakler oldukça azaldı. ama yapılan örneklere bakıyorum hiç o kadar dusuk bir direnc değeri görmedim. dusunceniz nedir?

direnc ısınmıyor fazla buda snubberın cok enerji sarfiyatı yapmadıgı anlamına gelir değil mi?

15nF bir cap ve 4.7 ohm direncle peakler oldukça azaldı. ama yapılan örneklere bakıyorum hiç o kadar dusuk bir direnc değeri görmedim. dusunceniz nedir?

direnc ısınmıyor fazla buda snubberın cok enerji sarfiyatı yapmadıgı anlamına gelir değil mi?

Hocam yanlış anlamayın ama board üzerine güç devresi asla kurulmaz. Hem tehlikelidir hem de sağlıklı değildir devre açısından. Push pull la da primer e gelen voltajın 2 katı kadar olması normaldir. Ha board a kurarsanız da dikkatli olun. Fakat dediğim gibi sizde biraz daha fazla. Bu board dan da kaynaklanabilir. Fakat gate için kullandığınız kablolardan olacağını sanmam. Direncin ısınmaması elbette o dirençte fazla güç harcanmadığının yada direncin o gücü kaldırdığına gösterebilir. RC direnci yerine birde RCD snubber ı tasarlayın öle deneyin birde. Diğer devrelerle kıyaslamayın. Diğer devrelerde parametreler farklı olabilir. Size verdiğim snubber pdf ini kullanın.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,216
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri