Litepower 500w (Atx 12v 2.3) voltaj sorunu!

kndmrefe

Üye
Elimde bu power supply var. Cikis voltajlarinda sorun var. 12v + - cikisi 14.5v civari (sabit).
3.3v cikisi 2.1v. 5v cikisi 4.7 v veriyor. Arizali parcalari degistirdikten sonra.
Arizali bir guc kaynagi ve tamir edip bu voltaj cikislari aldim. Dalgali voltaj vermeye basladi tamirden sonra. Frekans kapasitorleri ile direnc degisiklikleri ile sabit voltaj elde ettim ama bu sekilde sabit oldu.
Gerekli direnc ve kapasitor degisiklikleri ile voltaji belli seviyelere indirebildim. 12v cikisi 13volta vs. Elimde uygun parca olmayinca ne yapabilirim diye dusundum ve bobin sariminda degisikligi gittim. (Voltaj dusukse sarimi azalttim. Yuksek ise sarimi fazla sardim ve gerekli yerlerde toroid nuveyi cikardim) Voltaji istenen sevilere getirdim. Sanirim smps trafosu yada diger nedenlerden dolayi istenen frekanslari yakalayamiyor diye dusunuyorum. Sabit voltaj almaya baslayinca hem ucuz ve kolay yol olan bobinlerin sarimlarini degistirerek yapmaya karar verdim. Suan tum cikis voltajlarini sabit ve istenen degerlerde gosteriyor.(yuksuz).
Yuke bindirip denemedim. Bu konuda tavsiye edebileceginiz birseyler var mi? Daha anlasilabilir olmasi icin resim yukledim. Son calisir sekli.
Sari olan kenardaki toroid nuvekendi ustundeki, digeri ayrica takildi.
16416343079581090527701.jpg

Kirmizi kabloya nuve ile voltaj yakalayamadim. Mavi yada yesil toroid nuve de cok dusurdu voltaji. Yaklasik 67v arasina. Ne yaptiysam yukari cikaramadim.

Bu da eski bobini
16416344477932146772375.jpg

Voltaj cikislari 3.3
16416345380601960060288.jpg

12v
1641634633359463187651.jpg

5v hattindaki toroid nuveyi soktum. Onunla istenen voltaji yakalayamadim. Direnc koymak istemedim. Elimdeki direnc ile voltaji yakaladim ama cikardim sonradan.
Bu sekilde yukte bir sorun olmayacagini dusunuyorum. Baska yerde tamir gordugu icin neler yapildi bilgimde yok aslinda . Ne gibi degisiklikler yapildi bilmiyorum. Dalgali voltaj oldugu zaman acikcasi para harcamaya deger mi bilemedim. Herseyi degistirip, trafoda kalinca butun ugras bosa gider acikcasi.
Boyle bir durumda baska neler yapilabilir!? Eski halinde voltaj degerlerini gosterme geregi duymadim acikcasi ama istenilirse yuklemeye calisirim buraya.
Bilgi ve fikirleriniz beklerim.

5 volttan akım çekerken diğer gerilimleri de kontrol etmeniz lazım. Gerilimler ne seviyede? Düzelme var mı?

Sadece +12 v cikisinda cok 12.40 volta cikmis. (Yuksuz degeri 12.25v)Onun disinda bir sorun goremedim! Normal kabul edilir sanirim bu durum!

Evet normal.

İlk ölçümleri 14.4 volt ve 2.1 volt bunlar kabul edilemez idi. Ne değişti?

Birde resimlerde gördüğüm söktüğünüz toroid üzerindeki sarımlari mi değiştirdiniz? Amaç ne idi? Tam anlayamadım.

Biraz bakindim ama smps trafosunun kronik yprgunlugundan da kaynaklanabilir. Zaten frekans hesabi ile degerlendirdim olcumleri ama hassaiyeti bobinlerden yapmak zorunda kaldim. 30khz yakin bir deger olmasi lazim. (Elimde degerlerde malzeme yok)Zaten 20 ile 40 khz arasi sanirim smps trafosonun calisma araligi!(emin degilim)
Evet normal.

İlk ölçümleri 14.4 volt ve 2.1 volt bunlar kabul edilemez idi. Ne değişti?

Birde resimlerde gördüğüm söktüğünüz toroid üzerindeki sarımlari mi değiştirdiniz? Amaç ne idi? Tam anlayamadım.
Voltaj degerlerini duzenlemekti amacim. Kimisi yuksek kimiai dusuk vs.
Biraz bakindim ama smps trafosunun kronik yprgunlugundan da kaynaklanabilir. Zaten frekans hesabi ile degerlendirdim olcumleri ama hassaiyeti bobinlerden yapmak zorunda kaldim. 30khz yakin bir deger olmasi lazim. (Elimde degerlerde malzeme yok)Zaten 20 ile 40 khz arasi sanirim smps trafosonun calisma araligi!(emin degilim)

Voltaj degerlerini duzenlemekti amacim. Kimisi yuksek kimiai dusuk vs. Frekans formulu ile belli seviyelere getiyorum ama tam degerlere yaklasamadim. 12v 13 v oldu.
Buraya yazayim. İleti duzenleme aktif vs degil sanirim bende.
Frekans hesabi ile voltaj degerlerini belirli bir seviyeye indirebiliyorum ama tam istenen degerlere gelmiyor. 12v 13v oluyor. Cesitli nedenlerden kaynakli. Elimde hesap degerlerine uygun direnc, kapasitor va yok. Tam voltaj degerlerine getirmek icin sarimlar ile oynadim ve iatedigim degerlere cekmeyi basardim.
Suanlik bir sorun gorunmuyor. Eski pc de deneme yapmaya calisacagim. Bakalim durum ne olacak...

Son düzenleme:
O halka şeklindeki malzeme benim bildiğim filtre bobini. Siz bence yanlış yerleri değiştirmeye çalışıyorsunuz.

O halka şeklindeki malzeme benim bildiğim filtre bobini. Siz bence yanlış yerleri değiştirmeye çalışıyorsunuz.
Bunu video ile anlatmak veya kanitlamak munkun. Eski bobini takip degerleri gosterebilirim :). Sadece vir hattin bobini bile degiatirsem voltaji degiair.

Bunu video ile anlatmak veya kanitlamak munkun. Eski bobini takip degerleri gosterebilirim :). Sadece vir hattin bobini bile degiatirsem voltaji degiair.

Bu durun filtre bobini olduğu durumunu değiştirmez. Cikistaki gürültüyü ölçüyor musunuz?

Pwm sinyalinin sürdüğü trafo bir önceki devrede. Siz sinyalin duty değerini değiştirmeden çıkış voltajini yada trafonun sarimini değiştirmeden çıkış voltajini degistiremezsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri