drain voltajı ve salınımı durduramıyorum

Özelden yolluyorum burdan reklam olur diye sakata gelmeyelim :)

Özelden yolluyorum burdan reklam olur diye sakata gelmeyelim :)

drainlerdeki son durum. eyw desteklerin için. sondrains.jpgsonhaldrains.jpg

20140512_005858.jpg

............... akım
1 ohm direnc kademe 500 mv

Duty cycle çok açık gibi yanılıyormuyum ? Birde sanki bana şok bobini enerjiyi tam depolayamıyor gibi. Depolayamadığı için bobin üzerindeki akım aniden 0 a mı iniyor acaba ?

yuzde 43 duty toplamda 86 yani.

akım sıfıra inmiyor sankide baska bişey var gibi. yada belkide bobin az gelmiştir. ölçemiyorum ki. rastgele sardım.

loadu azaltsamda orda ki salınım gitmiyor.

Peki çıkış diyotlarından sonra, çıkış bobininden önceki yerin voltajında osilasyon var mı ?

Son düzenleme:
drainlerin cıkısa yansımıs halleri var.

scopta digital filtreyi acarsam gayet guzel gozukuyor akım :) salınımsız.

Son düzenleme:
Hocam ben anladığım kadarı ile cevaplıyım, geri kalanı yarın hallederiz.

Şimdi sekonder voltajına Vs, bobin voltajına Vl, akımı ölçmek için kullandığın direncin voltajına Vr ve çıkış voltajına kapasitördeki voltaj Vc dersek, o zaman şöle bi denklem yazabiliriz;

Vs = Vl + Vr + Vc olur. Vl ise L x di/dt idi.

Vs = (L.di/dt) + (i.R) + Vc dir. Senin durumda çıkış bobini üzerindeki akım bence yine 0 a iniyor ve bu ani ve dik iniş çıkış olduğu için, di/dt büyük bi değere ulaşıyor. İniş çıkış yapmasının nedeni çıkış filtresindeki rezonanstan dolayı. Bence, kendi fikrim, şimdilik aklıma gelen nüvenin enerjiyi depolayamadığı yönünde. Depolayamadığı için aniden bobin üstündeki akım düşüyor. Bu düşme sırasında dediğim di/dt tavan yapıyor. Zaten i değeri de bobine seri bağlı direncin akımı olduğu için direnç üstündeki tüm değişimde bunu gösteriyor gibi. Eğer lineer olarak bobin akımı 0 a inmiş olsaydı o zaman osilasyonlar orada değil, drainler üzerinde oluşmuş olacaktı diye tahmin ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri