Dop b -delta vfd el data gonderme

Elektrsis

Üye
Arkadaslar dop b ile vfd el surucuye bir turlu hiz bilgisi gonderemedim ekrandan degeri yazdigimda com 2 station 2 communication eror 6 hatasi veriyor lutfen yardim.!!

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
arada plc varmı yoksa DOP-VFD haberleşmesimi uygulamaya çalışıyorsunuz?

ekran ile vfd el ile haberleşme kurabilmek için aşağıda belirtmiş oldugum ayarları yapmanız gerekmektedir.
haberleşme ayarlarından delta controller ASCII secenegini secmeli haberleşme parametrelerini 7 even 1 olarak ayarlamalısınız
vfd el tarafında ıse 2-00 frekans komut kaynagını parametresinı 3 olarak ayarladıktan sonra 9.00 ıstasyon adresi parametresine giderek 2 olarak ayarlamalı ve ondan sonrada 9.04 haberlesme parametre ayarını 1 yaparak 7 even 1 olarak ayarlamasiniz
bu ayarları yaptıktan sonra ekranda sayısal deger gir parametrsınden yazma adresı olarak 2001h adresini girerseniz vede gereklı baglantıyı yaparsanız
frekansı ayarlayabılırsınız

sayın @gezer77 üstadımın anlattıklarına ek bende size DOP-2 inverter haberleşmesini örneğini paylaşıyorum. DOP programındaki elemntlerin okuma ve yazma adreslerine dikkat ederseniz @gezer77 ustamın dediklerini göreceksin. Eğer plc ile yapmak isterseniz belirtin onla ilgili bir uygulama örneği paylaşabilirim sizinle.

DOP - 2 Inverter Haberleşme.rar

Ekli dosyalar

• DOP - 2 Inverter Haberleşme.rar
    16.6 KB · Görüntüleme: 273
Son düzenleme:
Arada plc var hmi com 2 rs 485 + - plc + - surucu + - paralel bagli ama yapmak istedigim hmiden surucuye frekans gondermek plc ye program yazmam gerekir mi. Haberlesme plc istasyon adreste 1 yaziyor surucunun adresini nerede belirtmem gerekiyor simdiden tedekkurler.

o zaman ilk önce PLC ile VFD arasında bir haberleşme kurmalısınız HMI ile VFD frekans yazmak için plc içerisine program yazmalısnız

ekran ile vfd el ile haberleşme kurabilmek için aşağıda belirtmiş oldugum ayarları yapmanız gerekmektedir.
haberleşme ayarlarından delta controller ASCII secenegini secmeli haberleşme parametrelerini 7 even 1 olarak ayarlamalısınız
vfd el tarafında ıse 2-00 frekans komut kaynagını parametresinı 3 olarak ayarladıktan sonra 9.00 ıstasyon adresi parametresine giderek 2 olarak ayarlamalı ve ondan sonrada 9.04 haberlesme parametre ayarını 1 yaparak 7 even 1 olarak ayarlamasiniz
bu ayarları yaptıktan sonra ekranda sayısal deger gir parametrsınden yazma adresı olarak 2001h adresini girerseniz vede gereklı baglantıyı yaparsanız
frekansı ayarlayabılırsınız
Bu ayarlari yaptim fakat ben sayisal deger degilde data seklinde gondermeye calistim sanirim sorun burda aksam tekrar deneyeyim

o zaman ilk önce PLC ile VFD arasında bir haberleşme kurmalısınız HMI ile VFD frekans yazmak için plc içerisine program yazmalısnız
Ornek verebilir misin

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ekteki örnekte 1 plc ile 1vfd için örnek var yalnız hmı ayarlarında plc istasyon numarası 17 yapın kırmızı çizgi ile gösterdim ve hmı içerisine koyduğnuz elemntlerinde adresini {LINK2}17@..... ile başladığından emin olun değil ise elemnte çift tıklayın açılan pencerede sol alt köşede numara değiştirme yeri avr oradaki işareti kaldırın ve oradan 17 seçin

1plc_1inv_LINK.rar

HMI ayar.jpg

progrmı ıspsoft ile açın son sürüm olsun ıspsoft
orada ilk pouya girin orada açıklamalar var vfd içerisinden yapacağınız ayarlar ve programda frekansı nereye yazacağınıza dair

start ve yön girişini inverter üzerindeki Dijital girişleri plc çıkışından tetikleyerek verebilirsiniz

Ekli dosyalar

• 1plc_1inv_LINK.rar
    4.9 KB · Görüntüleme: 120
Moderatör tarafında düzenlendi:
Ustat gonderdigin dosyayi bir turlu acamadim pdf aciliyor ama bunu acamadim pcden denedim rar indirdim yinede olmadi :(

Ispsoft programının son sürümünü yükleyin sizdeki düşük versiyon olabilir

Forum istatistikleri

Konular
128,154
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri