doğrusal hareketten elektrik üretimi

sebilanet

Üye
Dinamo dönerek elektrik üretiyor peki dairesel değilde doğrusal sürtünen yada manyetik alanda elektrik üretebilirmiyiz ben stajyerim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Çok basit. Alttaki resme bakınca anlayacağını umuyorum. Anlamazsan takıldığın yerde sor.

Linkede bakmayı unutma. http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/1.htm

pilsiz-el-feneri.gif

Abiler ALLAH sizden razı olsun çok yararlı oldu

Linear motorları da incele, enerji verildiğinde manyetik yollar üzeriden hareket eden rotor kısmını, enerji vermediğinde elle hareket ettirdiğinde, N-S kutupları üzerinde hareket eden motor güvdesi üzerinde gerilim indüklenmesi meydana gelir.

çinliler asfattan geçen arabalardan manyetık alan meydana getırıp elektrık uretıp yolların aydınlatılmasında kullanmışlar

Resimden faydalanarak debedim ama olmadı normal mıknatıstan 0.6 v kadar bi değer aldım güç kaynağına aynı değeri veriyorum led azda olsa yanıyo fakat mıknatısla kurduğum manyetik enerjiden ledde bi tepkime olmuyo

110520_11_piezoelectric_disk_with_diode_cr.jpg

piezo uzerıne tıkla led yansın en basit deneme

Resimden faydalanarak debedim ama olmadı normal mıknatıstan 0.6 v kadar bi değer aldım güç kaynağına aynı değeri veriyorum led azda olsa yanıyo fakat mıknatısla kurduğum manyetik enerjiden ledde bi tepkime olmuyo
Yaptiginiz uygulamayi nasil yaptiniz resimlermisiniz bir yerde hata vardir. Miknatis secimi sarim hatasi dogrultma yapmamis olmaniz sonrasina kapasitor koymamis olmaniz gibi..

Abi ben size şöyle anlatıym daha açıklatıcı olur ben bi proje aldım ve bu proje ayakkabıdan elektrik üretip led yakmak çok fazla bi v üretmeme gerek yok ledi yakacak şekilde olsa yeter ayakkabı yere basınca sürtünme veya dediğiniz sistem ile elektrik üretecek ve led yanacak

Forum istatistikleri

Konular
128,445
Kullanıcılar
450,380
Son üye
mkerim

Yeni konular

Geri