Doğrusal hareketi dairesel harekete çevirmek istiyorum. AutoCAD kullanıyorum. Ne yapmalıyım?

AutoCAD 2018 kullanıyorum. İçten ateşlemeli motor tasarlamak istiyorum. Piston ve biyel kolunu çizdim. Piston üst ölü noktada iken alt ölü noktaya gelinceye kadar biyel kolunun yaptığı dairesel hareketi görmek istiyorum fakat yapamıyorum. Yardımcı olurmusunuz. Ne yapmalıyım. Biyel kolu ile pistonu seçiyorum pistonun doğrusal hareketini biyel koluna yansıtamıyorum. Biyel kolu da doğrusal hareket ediyor. AutoCAD de olmaz ise yapılmazsa acaba yapılabilen bir CAD programı varmı. Veya krank şaft iş yerleri hangi tür CAD cam programları kullanıyor bu işlemi yapmak için teşekkürler.

1. Piston ve biyeli kolunun 2D çizimlerini AutoCAD'de hazırladıktan sonra, pistonun en üst ve en alt noktalarını işaretleyin.

2. Dairesel Hareketi Simüle Etmek için:
Pistonun üst noktasını seçin.
AutoCAD'de "DÖNDÜR" ROTATE komutunu kullanarak pistonun üst noktasını sabit bir nokta olarak belirleyin.
Dönüşün merkezini belirlemek için biyel kolun piston bağlantı noktasını kullanabilirsiniz.

3. Biyel kolunun alt ucunu seçin.
Biyel kolunun alt ucunu, pistonun alt noktasından çıkan bir çizgi ile bağlayın.

4. "ROTATE" komutunu kullanarak biyel kolunun alt ucunu pistonun üst noktasına döndürün. Bu, dairesel hareketin bir adımını oluşturur.

5. Dönme açısını ayarlayarak diğer adımları oluşturun. İstenilen dairesel hareketi elde etmek için gerekli adımları ekleyin.

6. Animasyon Oluşturun: Dairesel hareket adımlarını sırayla kaydedin. "FRAME" oluşturun. Her adımı bir sonraki adımda biraz daha döndürerek pistonun alt ölü noktaya inmesini simüle edin.

Animasyonu İzleyin:
Oluşturduğunuz adımları hızlı bir şekilde sırayla görüntülemek için AutoCAD'in animasyon araçlarını kullanabilirsiniz.

Ancak, bu yöntem sadece temel bir dairesel hareket simülasyonu sunar ve motorun tam işleyişini veya performansını değerlendirmek için yetersiz olabilir.

Motor tasarımları için daha kapsamlı ve mühendislik odaklı yazılımlar kullanmanız gerekebilir.
Kullanılabilecek bazı programlar
  1. SolidWorks
  2. CATIA
  3. Autodesk Inventor
  4. ANSYS

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,971
Son üye
umutcelik