Yıldırımdan Elektrik Üretimi- (Depolama Değil)

muhtemelen yüksek ısı zaten oluyor yıldırım elektrik arkı sonuçta...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
.. bunu anlamanın yolu denemekten geçer.. yapay olarak küçük yıldırımlar oluşturup de eme yapılabilir..

.. bunu anlamanın yolu denemekten geçer.. yapay olarak küçük yıldırımlar oluşturup de eme yapılabilir..
Aynen marx generatoru veya tesla bobiniyle akımı çok fazla düşürmeden labaratuvar ortamında deneyleri yapilabilir , yıldırıma çok fazla maruz kalan ülkeler var o ülkeler için ileride kurtuluş olabilir

Yıldırımın etkisi bu üzerinden aktığı maddeyi yakmak , sıcaklığını arttırmak

Bunu nasıl yapacağınızı soruyorum zaten...Yıldırımın karakteristiği üzerinden aktığı maddeyi yakmayaeğimli değildir.Bildiğimiz ağaçlar bile yanmayabiliyor çoğu zaman.Sadece genleşmeden dolayı parçalanıyor.Dolayısı ile yanmaya görece müsait ağaç bile yanmazken nasıl bir sistemle enerji ısı enerjisine dönüştürülecek ? Ortada süre,depolama ve çevrim gibi sorunlar varken ve çözülmesi gereken ilk konu iken nasıl bir mantıkla bu çevrimi sağlayacaksınız?
Üzerinden aktığı maddeyi yakmak dediğiniz şey aslında işin en imkansız tarafı.Hoş kullanılan madde zaten yanmaya müsaitse yıldırıma ne gerek var orası ayrı bir konu...

Bunu nasıl yapacağınızı soruyorum zaten...Yıldırımın karakteristiği üzerinden aktığı maddeyi yakmayaeğimli değildir.Bildiğimiz ağaçlar bile yanmayabiliyor çoğu zaman.Sadece genleşmeden dolayı parçalanıyor.Dolayısı ile yanmaya görece müsait ağaç bile yanmazken nasıl bir sistemle enerji ısı enerjisine dönüştürülecek ? Ortada süre,depolama ve çevrim gibi sorunlar varken ve çözülmesi gereken ilk konu iken nasıl bir mantıkla bu çevrimi sağlayacaksınız?
Üzerinden aktığı maddeyi yakmak dediğiniz şey aslında işin en imkansız tarafı.Hoş kullanılan madde zaten yanmaya müsaitse yıldırıma ne gerek var orası ayrı bir konu...
Depolama diye bir amaç yok .
Çevrim için Yıldırımlarin çok düştüğü bir ülkede iyonik lazer ve paratonerle tam belirli bir aralıkta olmasa bile çevrim sağlana bilir.
Isıya dönüştürme konusunda ise paratonerin topraga yıldırımı akıttığı uç vardır bu uç toprak ve ısınan maddel ile karışık bir formdan toprağa ulaşacak madde üzerinden bir geçiş saglanabilir mi ? Sağlanabilirse ısıtma sorunu zaten ortadan kalkıyor yazıda sorguladigim zaten bunun olup olamayacağı
Kullanılan madde ısınmaya yanmaya müsaitse yıldırıma yine gerek var çünkü kömürden elektrik üretilen santrallerde kömür ve onu yakabilmek için enerji harcanır ve verimli olmaz.
Burda o etkiyi yıldırım yapıyor ve olursa malzeme yanmıyor sadece çok ısınıyor böylelikle malzeme sürekli kullanilabiliyor.

İyonik lazer nedir bilmiyorum...buradaki mantık yıldırımı lazere çevirip oradan mı ısı enerjisi elde etmek?

Napolyon bir muharebe sonrası komutanlardan birine sorar:
-Niçin kaybettin? diye ve komutan cevap verir:
-40 tane sebebi var efendim..Napolyon bu sefer say deyince:
-ilk sırada mermi bitti.. der.Buna cevaben Napolyon der ki:
-Tamam artık gerisini saymaya lüzum yok...

Sizin durumunuz biraz buna benziyor.Anlık akan çok büyük bir gücü alıp ısı enerjisine çevirmenin yolu yok elinizde.Bir süreklilik sağlamadan (depo etmekten kastım bu idi) nasıl olacakta çevrim yapacaksınız...Bu meret öyle tuza toprağa akıtayım onda potansiyel olarak dursun oradan kullanayım diyeceğiniz bir şey değil ki? Kaldı ki o kadar büyük gücü o kadar kısa sürede ne ile çevireceksiniz ısı enerjisine ?lazer demetine çevirseniz bile saniyelik lazer ışını ne işinize yarayacak (bir hedefe yönlendirip silah olarak kullanmayacaksanız).

Hasılı çözmeniz gereken ilk basamağı çözmeden diğer basamakları hesap ediyorsunuz.Yıldırımın bir şekilde diğer enerji birimlerine sürekli çevrimini sağlayamazsanız yada depo etmeyi beceremezseniz geride kalan şeyleri hesap etmeye lüzum yok.

İyonik lazer nedir bilmiyorum...buradaki mantık yıldırımı lazere çevirip oradan mı ısı enerjisi elde etmek?

Napolyon bir muharebe sonrası komutanlardan birine sorar:
-Niçin kaybettin? diye ve komutan cevap verir:
-40 tane sebebi var efendim..Napolyon bu sefer say deyince:
-ilk sırada mermi bitti.. der.Buna cevaben Napolyon der ki:
-Tamam artık gerisini saymaya lüzum yok...

Sizin durumunuz biraz buna benziyor.Anlık akan çok büyük bir gücü alıp ısı enerjisine çevirmenin yolu yok elinizde.Bir süreklilik sağlamadan (depo etmekten kastım bu idi) nasıl olacakta çevrim yapacaksınız...Bu meret öyle tuza toprağa akıtayım onda potansiyel olarak dursun oradan kullanayım diyeceğiniz bir şey değil ki? Kaldı ki o kadar büyük gücü o kadar kısa sürede ne ile çevireceksiniz ısı enerjisine ?lazer demetine çevirseniz bile saniyelik lazer ışını ne işinize yarayacak (bir hedefe yönlendirip silah olarak kullanmayacaksanız).

Hasılı çözmeniz gereken ilk basamağı çözmeden diğer basamakları hesap ediyorsunuz.Yıldırımın bir şekilde diğer enerji birimlerine sürekli çevrimini sağlayamazsanız yada depo etmeyi beceremezseniz geride kalan şeyleri hesap etmeye lüzum yok.
Dostum yıldırımın malzemeler üzerinde etkileri diye arattığında çıkan makaleler de yıldırımın yakma, ısıtma ,ses, ışık ,manyetik alan gibi etkilerini görebilirsin benim istediğim ısıtma etkisini bu şekilde kullanıp kullanmayacağımız eğer bu yöntemle olmaz ise neden olmayacağını bilimsel görüşünle yazman veya şu şekilde olabilir diye yanıtlamandır.
Yıldırımı ısı enerjisine cevirmek gibi bir istek yok ortada sadece yıldırımın malzeme üzerindeki ısıtma etkisini bu malzemede nasıl sağlayabilirizi soruyorum ve bir yöntem sunuyorum doğrudur yada yanlıştır sonucta yanlışsa bu yıldırımın ısıtma etkisi olmadığını değil benim yanlış bir yöntem kullandığimla ilgilidir.
Yani sizin dediğiniz gibi diğer basamakların hesabı yok çözülmesi gereken adımın tartışması var.
Anlık akan çok büyük bir gücü alıp ısı enerjisine çevirmenin yolu yok elinizde yazmışsınız bu elimde olsa yöntem kesin doğrudur diyebilsem zaten buraya neden yazayım patantini almaya çalışırım

Bakın bu ilk iletinizin ilk maddesi:

"1. Adım-Isı depolayan kayaç – tuz veya herhangi bir malzeme

Evlerin veya iş yerlerinin çatılarında güneş ışığıyla su ısıtan paneller görmüşsünüzdür farklı çeşitleri olması dışında genellikle ısıyı iyi depolayan taşlar ve tuzlardan yararlanılır. Bu projede bu tür bir malzemenin kullanıldığını varsayalım. "

Ben de buna istinaden sordum yukarıdaki soruları.Sizin varsayalım dediğiniz madde zaten bu konudaki en büyük engel.Buna çözüm bulunabilseydi bu tür bir çevrimi bugüne kadar kimse bırakmaz uygulamaya koyardı.

Bunun ötesinde bilimsel görüş yazacak bilgi ve birikimim yok..Sadece "varsayalım" dediğiniz konunun aslında varsayımla değilde nasıl bir çözümle sonuca ulaştıracağınızı soracak kadar konuya vakıfım.Siz konuyu çözmüş gibi sunduğunuz için yoksa bu güne kadar çözümü bulunamamış bir şeyi nasıl çözdüğünüzü size niye sorayım?

Neyse konu beni aşar deyip ben susayım..Size kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,954
Son üye
yulaf177

Yeni konular

Geri