Doğru Akım Motoru İçin Hız Kontrolü

Güç kontol karındaki potansiyometreyi kabloyu uzatıp eğer gaz koluna bir şekilde monte edebilirseniz çalışabilir gibi görünüyor. Hall devresini kullanmadan.

Sayin kesmez'inde dedigi gibi potansiyometreyi uzatabilirsiniz. Ama sizin istediginizi anladim orjinal hall sensorlu kolu kullanmak istiyorsunuz size lazim olan hall sensorden gelen bilgi ile digital pot devresi lazim.

Aksam bir bakayim bulursam eklerim

Güç kontol karındaki potansiyometreyi kabloyu uzatıp eğer gaz koluna bir şekilde monte edebilirseniz çalışabilir gibi görünüyor. Hall devresini kullanmadan.
Bende şu an ona çalışıyorum sayın kesmez. Mevcut potu gaz kolunun uygun bir yerine yapıştırdım. Kurusun da yarın bakacağım artık.

Gaz kolunun dijital çıkış verdiğine eminmisiniz ben olsam o kolun içine bir potansiyometre koyardım en güzeli. Hall sensörlü devre push buton benzeri bir butonla çalışıyor olması lazım. Buton sensöre yaklaştıkça devrenin ürettiği voltaj artması şeklinde. Gaz kolunun hall sensörle çalışması biraz tuhaf.

Onu da düşündüm ama gaz kolu sadece 50-60 derece kadar dönerken pot 300 derece kadar dönüyor.
Kolun üzerine daha geniş bir yuvarlak plastik yerleştirip, aynen büyük-küçük kasnak gibi çalıştırmayı düşünüyorum.

Gaz kolunu direk power kartına bağlayıp çalıştırmayı denedinizmi.

İlk başta onu denedim zaten. İlk yazımda olduğu gibi kol çevrilmeden bile 3-4 v. civarı motora çıkış veriyor. Haliyle az da olsa motor dönüyor. Bu motoru bisiklette kullanacağımdan durması gereken bisiklet yavaş yavaş yürüyor olacak.

5 amperlik bir yüke kaç ohmluk direnç bağlarsak 1 ampere iner

5 amperlik bir yüke kaç ohmluk direnç bağlarsak 1 ampere iner

En az iki bilinen olmali. Omaj yada voltaji bilelim ki akim sinirlama direncini hesaplayabilelim.

Ancak bu hesap edilirken induktif bir yuk yada rezisif yuke gore degisiklik gosterebilir.

Calisma geriliminide ve yuk tipini verirseniz bir hesap yapabiliriz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri