Direnc , Volt ve Amper Hesaplamaları

60596

Arkadaslar lütfen bunun hesaplamasinda bana yardim edermisiniz ?
Yanlis anlamayin ödev yaptirmiyorum.

Sadece neyi nasil hesaplamam gerektigini ve neyi nicin kullanmam gerektigini bilsem yeter.

Örnegin : Birinci , ikinci ve ücüncü islemi yapabiliyorum

Bulunmasi gereken : Voltaj

Bunun icin U = I * R yani 20mA * 4kOhm

20mA = 0,02 Amper
4kOhm = 4000 Ohm

U= 4000 * 0,02 = 80V

Dördüncüsünde su bilgi ile yaptim.

Burada hem seri hemde paralel baglanti var.

Seri baglantida voltaj degistigi icin ama paralel baglantida degismedigi icin

U1 + U2 = U3 + U4 olmasi gerekiyor.

Buna göre

17 + 8 = 5 + x | -5
20 = x buluyorum

ama bu böyle olmamali. Bunun bir formülü vardir. Digerlerinde ise cok fazla bilgim yok.

Ekli dosyayı görüntüle 60596

Arkadaslar lütfen bunun hesaplamasinda bana yardim edermisiniz ?
Yanlis anlamayin ödev yaptirmiyorum.

Sadece neyi nasil hesaplamam gerektigini ve neyi nicin kullanmam gerektigini bilsem yeter.

Örnegin : Birinci , ikinci ve ücüncü islemi yapabiliyorum

Bulunmasi gereken : Voltaj

Bunun icin U = I * R yani 20mA * 4kOhm

20mA = 0,02 Amper
4kOhm = 4000 Ohm

U= 4000 * 0,02 = 80V

Dördüncüsünde su bilgi ile yaptim.

Burada hem seri hemde paralel baglanti var.

Seri baglantida voltaj degistigi icin ama paralel baglantida degismedigi icin

U1 + U2 = U3 + U4 olmasi gerekiyor.

Buna göre

17 + 8 = 5 + x | -5
20 = x buluyorum

ama bu böyle olmamali. Bunun bir formülü vardir. Digerlerinde ise cok fazla bilgim yok.
Takıldığın devrede üçgen bağlantı var . Bunu senin yaptığın gibi çözümleyemezsin . Üçgen yıldız dönüşümü yaparsan mevzu çözülür .

Takıldığın devrede üçgen bağlantı var . Bunu senin yaptığın gibi çözümleyemezsin . Üçgen yıldız dönüşümü yaparsan mevzu çözülür .
Arkadaş 4ü çözmüş, siz 5 LE karıştırdınız sanırım. O dediğiniz gibi şöyle çzöülüyor :) Ters çıktı düzeltemedim.
IMG_20200116_102419.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaş 4ü çözmüş, siz 5 LE karıştırdınız sanırım. O dediğiniz gibi şöyle çzöülüyor :) Ters çıktı düzeltemedim.
Ekli dosyayı görüntüle 60659

Üçgen, Yıldızı nereden çıkardın. devrelerde bir direnç eksik/ya da fazla olsaydı üçgen/yıldız tabiri yerine ne kullanacaktın acaba..? :) Yıldız / üçgen bağlantı tabiri 3 fazlı asenkron motorlar için kullanılılır.

Böyle devrelere SERİ / PARALEL / KARIŞIK devreler denir. Hesaplamasında, Kirşof'un Akım / Gerilim Kanunu formülleri ve Ohm Kanunu uygulanır.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/basit-elektrik-formülleri.1663/
60967

Son düzenleme:
Üçgen, Yıldızı nereden çıkardın. devrelerde bir direnç eksik/ya da fazla olsaydı üçgen/yıldız tabiri yerine ne kullanacaktın acaba..? :) Yıldız / üçgen bağlantı tabiri 3 fazlı asenkron motorlar için kullanılılır.

Böyle devrelere SERİ / PARALEL / KARIŞIK devreler denir. Kirşof'un Akım / Gerilim Kanunu formülleri uygulanır.

Ekli dosyayı görüntüle 60967
birincisi Beni tanımadan sen diye konuşamazsınız. İkincisi ben bir yerden çıkarmadım açın devre kitaplarını Yıldız-Üçgen dönüşümü formüllerini görebilirsiniz. Ama size tavsiyem teknikten önce saygıyı öğrenin. Cevap da vermenize gerek yok iyi günler.

Son düzenleme:

Böyle devrelere SERİ / PARALEL / KARIŞIK devreler denir. Hesaplamasında, Kirşof'un Akım / Gerilim Kanunu formülleri ve Ohm Kanunu uygulanır.

Ekli dosyayı görüntüle 60967

Sanırım konu hakkında ki bilginiz biraz yetersiz. Lise bilgisiyle her konuyu çözemezsiniz.

Kolay gelsin...

Sanırım konu hakkında ki bilginiz biraz yetersiz. Lise bilgisiyle her konuyu çözemezsiniz.

Kolay gelsin...
Peki doğrusunu çözüp anlatabilirsiniz. Yanlış demeyle olmuyor :) Hepimiz öğrenmiş oluruz sayenizde. Çözümü bekliyorum. Teşekkür ederim.

Edit: Bana yazdınız sandım kusura bakmayın.

Arkadaslar bu resimde 5. Soruda anlayama calistigim bir nokta var.
I3 ve I4 , R3 ve R4 direnciden gectikden sonra ikiside dagilma noktasina geliyor.

Yukardaki i3 asagi iniyor , asagida ki i4 yukari cikiyor. Böylece R2 direncinde cakisiyor.

Simdi burda kirsofun 1. yasasini kullansam nasil kullanacam onu anlayamadim.
Ekli dosyayı görüntüle 60659

Hocam siz devreyi yeniden cizimlemissiniz ama neye göre ? Bizim ögrendigimiz tek sey. Kirsofun yasai Elekrik sayisi = 0 ,ayni zamanda ikinic yasasi , gerili toplami = 0 . Baska birsey ögrenmedik.

Son düzenleme:
Arkadaslar biri aciklama yapabilir mi?
1600001498069.png

* Kırmızıyla kare içine aldığım devreye bakınca I3 ve I4 devreye ( düğüm noktasına ) giren akım , I ise çıkan akım oluyor. Kirş.Akım Kanunu(KAK) na göre I3+I4= I diye düşünmeliyiz.
* Yada benim çizdiğim Ia ve Ib ve I nın olduğu düğüm noktasına KAK uygularsak Ia+Ib = I olur. Burada Ia ile Ib nin rakamsal değer önemli değil hangileri düğüm noktasına gelen akım, hangileri o düğüm noktasından giden akım.
* KAK ile ilgili güzel bir soruymuş

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri