Dikkat Anakart üzerinden Audio Jack sökenler.

_Zaur_

Üye
Arkadaşlar merhaba. Bildiğiniz üzere benim anakartın hoparlör girişi yalama olmuş sanıyorum. Kaç kez çıkarıp takıyorum Bir o yana bir bu yana eğiyorum öyle algılıyor hoparlörü.
Bir mahalle dostumdan 4 adet çalışmayan alakart götürdüm. Böyle profesyonel ustalar gibi de basbaya kendime güvenir olmuştum.

Meğerse Taş kayaya çarparmış :D Kaldım böylesine.

Bildiğiniz üzere Anakart arkasında olan audio jacklerin fazlaca ayakları var. Resimlerinde göreceksiniz.

ain-board-audio-sockets-shallow-dof-white-63225018.jpg

de-number-agujeros-para-la-Computadora.jpg_640x640.jpg

1 DENEME ----- Arkadaşlar Şimdi Ben ilk anakartı denedim. Fön makinesi anakartı baya ısıttı Kelpetenle kopartayım dedim anakartı bir o yana bir bu yana yamulttum. Ama şu zımbırtıyı çıkaramadım bir türlü. :( Anakartın arkadan lehimleme plaka demirleri bile koptu o derece.

2 DENEME ----- İkinci anakarta geçtim. Anakartın arkasına Basit 80 Watt lehim aleti ile İlave olarak Güya yeni lehim attım. Fönle ısıtırken Lehimler top gibi olup düştü yere. :(

3 DENEME ------ Üçüncü anakarta geçtim, İnternetten az araştırma yaptım Bir bilgi okudum. Yazıyor ki Zamanla Kurumuş lehim üzerini oksitlenme yapıyor ve üzerini örtüyor ve anakart lehimleri genelde çok oranda kurşun içeriyor ve zor eriyor.

Dedim peki o zaman Arkadan Küçücük atılmış lehim üstlerini kazıdım + Üstlerine yeniden lehim atınca bazıları anında eridi ama bazıları ısrarcıydı erimiyordu.
Neyse attığım yeni lehimleri Fönlede iyice ısıtıyım dedim ama nasile gine anakartı yamulttu ısı ama şu zımbırtı kopmadı.

İyiki çalışan anakart üzerinde denememiştim ilk kez. Bu zımbırtı sadece anakartın arkasına değilde üst tarafına da lehimlendiğini farkettim. Çünkü anakartın arkasında değil ses çipi. Ses çipi üst tarafda olduğundan Arka tarafa almamışlar ses için lehimlenen plakanı. Önemli kısım şu zımbırtının altında görünmeyen kısmında kalıyor. Erimekte bilmiyor.

Son olarak böyle maceraya kalkışmayın ucuzundan Yeni SES Kartı alın kolayca kullanın. :)

Belli ki deneyimler tecrübe olarak sabitlenmişe benziyor :) Zamanında (öğrencilik yıllarından bahsediyorum) milyoncu diye tabir edilen ucuzluk yerlerinden tedarik ettiğim akıbetinin her an değişebileceği havyalar vardı. Aldığın yerde denersin evde çalışmayacak kadar kalitesiz ama öğrenci için elinin ulağı:) Neyse fazla uzatmayayım bu gibi çok bacaklı elemanları sökerken mecbur elimizdeki ucuz havya ile çalışmak zorunda kalırdım ve en büyük yardımcım ise anten kablosu içindeki metal örgü kısımdı. Lehimi, demir tozu görmüş mıknatıs edasıyla üstüne çekerek eleman üzerindeki lehimi emer,ne elemana nede plakaya zarar vermeden sökmemi sağlardı. İşin püf noktası eski makine lehimleri az miktarda ve sert oldukları için öncesinde lehim oranını artırarak sıvılaşmasını sağlamak yapacağınız bu lehim emdirme işinde daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Velhasıl uzun lafın kısası tavsiye ederim, yalnız aktif elemanlar üzerinde çalışmadan önce hurdacı vb yerlerden temin edeceğiniz bozuk bir elektronik eşya üzerindeki eski lehimlerde ustalaşmanız tamir edeceğiniz aletin sağlığı açısından iyi olacaktır ;)

Allah yardımcınız olsun. Sizlerden de altın değerinde tavsiyeler alıyorum. Anten kablosu olayını bilmiyordum. Eski anten kabloları olmalıydı bende Bir zamanki sefere lehim atarsam deniyecem.

Aslında Şimdi şey yapıyordum. Plakası sağlam olan televizton antenini Tamir ediyordum. Kablo bağlanan kısım çok içeride olduğuna göre bağlanamaz durumda bizim antenlerin çoğu. Markası Euromind basit anten. Kol demiri ve iç demiri buldum bahçeden tamir ettim sayılır gidiyim kauçukun vidalıyım. :D

Tavsiyelerde bulunmanıza göre sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Ne güzel foruma üye olmuşum bee :D Keşki önceden denk gelseydi forum bana. :)

Allah yardımcınız olsun. Sizlerden de altın değerinde tavsiyeler alıyorum. Anten kablosu olayını bilmiyordum. Eski anten kabloları olmalıydı bende Bir zamanki sefere lehim atarsam deniyecem.

Aslında Şimdi şey yapıyordum. Plakası sağlam olan televizton antenini Tamir ediyordum. Kablo bağlanan kısım çok içeride olduğuna göre bağlanamaz durumda bizim antenlerin çoğu. Markası Euromind basit anten. Kol demiri ve iç demiri buldum bahçeden tamir ettim sayılır gidiyim kauçukun vidalıyım. :D

Tavsiyelerde bulunmanıza göre sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Ne güzel foruma üye olmuşum bee :D Keşki önceden denk gelseydi forum bana. :)

Rica ederiz, bilgimizin elverdiği sürece elimizden gelen yardımı yapmaya çalışıyoruz. Zira aynı şekilde bizlerde zaman zaman sıkıntılarımızı dile getirip değerli forum üyesi arkadaşların fikirlerini alıyor yardımlarını rica ediyoruz. Nihayetinde bilgi paylaştıkça güzeldir. Hz Mevlana' nında dediği gibi "Bir mum diğerini tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez"

çok söktüm.ama sıcak hava üfleme (480 'C)derece ve 150w büyük havya ile.gerçekte zor iş.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri