Dijital Dimmer

mehmet0625

Üye
slm arkadaşlar ben bir ampülün yanarken 30 dk da sıfırdan max. ulaşmasını sönerkende 30dk da max. dan sıfıra inmesini istiyorum yani aniden değilde güneş gibi yavaş yavaş yanan güneş gibi yavaş yavaş sönen bir ampül düzeneği kurmak istiyorum bu ayarlamayı nasıl yapabilirim yardım edermisiniz.

ışığın şiddetini 0-10V mu ayarlayabiliyorsun?

Bu devreyi şuan aklıma iki yöntem geldi. İlki iki 555 osilatör yapmak.

Biri PWM oluşturmak için, diğeri yarım saatlik süreyi ayarlamak için kullanılacak. Çıkış içinde tabiki transistör kullanman gerekecek.

ikinci olarak mikrodenetleyici kullanarak bu işlemi yapabilirsin..

555 ile bunu yapman çok zor.Ama denetleyici ile daha kolay ama senin öncelikle zero-crossing(Sıfır geçişi) algılaman lazım,daha sonra bu geçişten sonra her 1 dkda 6derece olacak şekilde ya triyakla ya mosfetle ya da IGBT ile AC geçişe izin vermen gerekiyor.

Slm elımde hazır calısır durumda kart var pır sensorden soktum sensor hareketı algıladıgında 15 sn ıcınde ampul yavas yavas yanıyor tepe degerınde max.oluyor, sonra hareketi gormedıgınde max.dan yavas yavas mınumuma dusuyor.istersen yollayabilirim.

Slm elımde hazır calısır durumda kart var pır sensorden soktum sensor hareketı algıladıgında 15 sn ıcınde ampul yavas yavas yanıyor tepe degerınde max.oluyor, sonra hareketi gormedıgınde max.dan yavas yavas mınumuma dusuyor.istersen yollayabilirim.

Bunun bir şeması varmı ? Varsa paylaşırmısın?

Ustam sema yok tavan sensorunden sokmustum elımde duruyordu

İlginç hiçbir sensörlü devrede bu şekilde ağır ağır yanıp ağır ağır sönme fonksiyonu görmedim.

O sensörlü devre arızalı olmasın? Çünkü sensör çalıştığında çıkışındaki röleyi çeker lamba tam yanar.

:D seninkinin farkı neki merak ettim bak :)

İlginç hiçbir sensörlü devrede bu şekilde ağır ağır yanıp ağır ağır sönme fonksiyonu görmedim.

O sensörlü devre arızalı olmasın? Çünkü sensör çalıştığında çıkışındaki röleyi çeker lamba tam yanar.

:D seninkinin farkı neki merak ettim bak :)

10 yıldanberı elektrıkcılık yapıyorum pıyasada tavan sensorlerı marka olarak benım bıldıgım nade pelsan sortı eldemır mas krk daha aklıma gelmeyen cok marka var bunlar hareketı gorunce max.ısık verıyor
benım bahsetıgım sensor dımmer gıbı davranarak ısığı mın.den max.adogru yavas yavas acıyor arızalı falan degıl emın ol bende arızalı ekıpman olmaz dahada ıdda edersen ıletısım bılgılerını ozelden yaz sana pır sensoru ucretı mukabılınde yollarım. Bıttı.

Forum istatistikleri

Konular
128,610
Kullanıcılar
450,611
Son üye
batbat

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri