Yapay GÜNEŞ...

mehmet0625

Üye
slm benim kanaryalarım var ben onların kümesine öyle bir sistem yapmak istiyorum ki istediğim şey şöyle

1. ortamın ışık yoğunluğu az ise sabah 5 te başlayacak 6-7 ye kadar güneş gibi yavaş yavaş parlayacak bir ışık ampül sistemi

2. akşam gün batımından sonra aniden değil 1-2 saat içinde yavaş yavaş parlaklığını kaybedecek ve en son sönecek yani arkadaşlar benim amacım güneşi aynen taklit etmesi fakat bunu bir suni güneş olarak düşünecek olursak benim istediğim saatte doğsun yani yansın ama yavaş yavaş güneş gibi benim istediğim saatte batmaya başlasın yani kararmaya başlasın bunu yapabilirmiyiz bilgisi olan varmı ve gün içerisinde ortamdaki ışık yoğunluğunu sabit tutacak bir sistem lazım bana

başka bir deyişle örneğin sabah 5 te güneş gibi yavaş yavaş ortamı aydınlatmaya başlayacak gün içerisinde hava bulutlu olursa parlayacak güneşli olursa kararacak gerekirse sönecek fakat bu geçişleri birden yapmayıp güneşi taklit ederek yavaş yavaş yapacak ve akşam olunca saat7 de güneş gibi yavaş yavaş sönmeye başlayacak ve aniden değil 8-9 a kadar bu sönme hareketini devam ettirecek ve saat 9 da tam kendi kendini kapatacak ve odayı uyku moduna sokacak
belki çok şey istedim ama böylesi bir sistem kurmam lazım şimdiden tşk ler. ve bu işin maliyeti ne kada olur
son olarak şöyle özetleyeyim sabah erkenden güneş doğmadan önce güneş gibi yavaş yavaş parlayıp ortamı aydınlatmasını gün içerisinde bulutlu hava da parlaklığını arttırmasını güneşli havada parlaklığını azaltmasını gerekirse sönmesini ve akşam güneş batımından sonraki saatlerde kendi kendini tamamen kapatmasını istiyorum sabah yanma ve akşam sönme zamanını kendim dijital zaman saati ile ayarlayabilirim ama ışığa duyarlı olmasını nasıl ayarlayabilirim ve aniden değilde yavaş yavaş yanıp yavaş yavaş sönmesini nasıl sağlayabilirim ayrıca bulutlu havada parlaklığını arttıracak güneşi görünce parlaklığını azaltacak yada kendi kendini söndürecek bir sistem istiyorum benim isteğimde aynen olimpiyat sorusu gibi oldu bakalım kim altından kalkabilecek

Moderatör tarafında düzenlendi:
valla hi bunun nasıl olacağını biliyorum ama yapması baya zor ve pahalı yani araya 24 saat zamanlayıcı,röle,şerit led gibi baya işi var ve uzman kişi tarafından ayarlanması lazım şimdi sen en yakın elektronikçiye git hem malzeme al hemde ayarlama yaptır. diğer türlü zarar bile edebilirsin.

eğer gerçek güneşi doğma batma süresince gören bir nokta sağlayabilirsen bana bunun aynısını kanaryanın olduğu yerdeki lambaya aynen aktarmak çok basit bir devreyle mümkün bu şekilde istersen yardımcı olabilirim.

eğer gerçek güneşi doğma batma süresince gören bir nokta sağlayabilirsen bana bunun aynısını kanaryanın olduğu yerdeki lambaya aynen aktarmak çok basit bir devreyle mümkün bu şekilde istersen yardımcı olabilirim.

direk güneşi görme şansı yok çünkü dükkandalar ve güneş binanın arkasına geçince güneşi direk göremez ama gün ışığını gün boyunca alıyor direk güneşi görmeden ama

yardımcıda olursanız sevinirim saygılar

pic ,le yapabilirsin biliyorsan. picte saat yazman gerekecek. ledlerin parlaklığını pwm ile kontrol edebilirsin. istediğin saatlerde Duty Cycle ayarlanarak istediğin projeyi gerçekleştirirsin. picin çıkışı ile ledleri süremezsin yükseltici devreleri kullanmak gerekecek.
PWM (Pulse Width Modulation) Nedir | İzoelektronik

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri