Devrenin açıklanmasında yardım

Arda-i

Üye
Hocanın istediği gibi devreyi çizdim fakat devreyi açıklamayı çözemedim yardım edermisiniz devrenin amacı
a)starta 1. bastığımızda 1.motor

b)starta 2.defa baktığımızda 2.motor çalışacaktır
Bu devreyi anlatabilirmisiniz

Ekli dosyalar

• 20231216_204342.jpg
    20231216_204342.jpg
    160.2 KB · Görüntüleme: 29
Benim aklım ermedi. Ya ben aanlamıyorum, yada hoca sizi deniyor.
1. Satırda; star butonuna basdıgında,
mt! (motor 1 kontaktörü) ve D1 yardımcı röle kapalı kontakları üzerinden,D1 yardımcı rölesi çekıyor. Ve, D1 yardımcı röle acık kontagından mt1 motor kontaktöeü çekıyor , ayrıca mt1 acık kontagındanda kendini kilitliyor (mühürlüyor).

2..Start butonuna 2. kez basıldığında da, mt1 açık, mt2 kapalı kontagı ve D1 yardımcı röle üzerınden D2 yardımcı röle kontagı cekecek gibi görünsede, D1 yardımcı röle, 1 satırda çektiği ve hala kendi acık kontagından kilitli (devrede) oldugundan, D2 cekemez diye görüyorum. Ya ben anlıyamadım, yada Hoca nız şaşırtma sordu. Yada, çizimde bir atlama var.
Fprum arkadaşlarımızında görüşünü alalım.

Benim aklım ermedi. Ya ben aanlamıyorum, yada hoca sizi deniyor.
1. Satırda; star butonuna basdıgında,
mt! (motor 1 kontaktörü) ve D1 yardımcı röle kapalı kontakları üzerinden,D1 yardımcı rölesi çekıyor. Ve, D1 yardımcı röle acık kontagından mt1 motor kontaktöeü çekıyor , ayrıca mt1 acık kontagındanda kendini kilitliyor (mühürlüyor).

2..Start butonuna 2. kez basıldığında da, mt1 açık, mt2 kapalı kontagı ve D1 yardımcı röle üzerınden D2 yardımcı röle kontagı cekecek gibi görünsede, D1 yardımcı röle, 1 satırda çektiği ve hala kendi acık kontagından kilitli (devrede) oldugundan, D2 cekemez diye görüyorum. Ya ben anlıyamadım, yada Hoca nız şaşırtma sordu. Yada, çizimde bir atlama var.
Fprum arkadaşlarımızında görüşünü alalım.
D1-2 devrelerinde mühürleme gereksiz, D2 devresi yanlis hocam. Görüşünüz doğru.
Edit: D2 kolundaki ilk kontagin adını D1 olarak algilamişim. Devre çizilen hali ile doğru çalışmasına karşın gereksiz eklemeler yapılmış.

Son düzenleme:
devreyi ben çizmeye çalıştım yanlışsa bana doğrusunu çizip açıklama şansınız var mı rica edersem

devreyi ben çizmeye çalıştım yanlışsa bana doğrusunu çizip açıklama şansınız var mı rica edersem
D1 yolunda sadece MT1 NC, D2 yolunda sadece MT1 NO kontakları kalsın gerisini sil. Alt kısım tamam.
Devre kendini açıklıyor zaten. Anlamadan çizmen mümkün olmadigina göre.
Sadeleşmiş hali ile açıklama yazmanız daha kolay olacaktır.

Son düzenleme:
Sağolun hocalarım devreyi anladım ama hocaya yanlış anlatmamak için size sormak istemiştim.Iyi geceler

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri