Kumanda yardım

ardaomr

Üye
Lütfen yardım edermisiniz

Motor dururken kırmızı çalışırken yeşil lamba yancaktır Starta basıldığında 1. motor çalışacak, 30 sn. sonra 1. motor duracak 2. motor çalışmaya başlayacaktır. Stop butonuna basıldında 2.motor durcaktır (ANSI normu ile çizilmeli)

Omer arda siz bir başlayın. Takıldığınız yerde yardımcı oluruz.

Ama hazır çözüm arıyorsanız bu durum burada hoş karsilanmiyor. Sizi bir çok eleştiri bekler.

Lütfen biraz azim gösterin başlayın takıldığınız yerde biz destek olalım.

Peki bu doğrumudur acaba ve doğruysa amerikan normu çiziminde yardımcı olurmusunuz
20240101_122458.jpg

madem bu kısma kadar geldin ,bir kaç hata vardı onları düzeltim, simülasyonda çalışıyor.
Amerikan normuna çevirmede ise sembolleri amerikana çevirip yatayde çizilecek sadece çok karışık birşey değil.
soru.JPG

simülasyon görüntüsü
soru 1.JPG

soru 2.JPG

Sayın
Peki bu doğrumudur acaba ve doğruysa amerikan normu çiziminde yardımcı olurmusunuz Ekli dosyayı görüntüle 104162
Sayın @korkmaz_design senin çizdiğin devrenin eksiklerini giderip toparlamış.
Eksik ve hatayı anlaman için açıklama:
Start butonuna elektriksel kilitleme kontakları koymadığın için elini starttan çektiğin anda devre durur.
Bunun dışında start butonuna basılınca ilk çalışanlar zaman rölesi ve K2 kontaktorü yani 2. Motor olur. Zaman rölesi kontağı durum değiştirince 2. Motor durup 1. Motor çalışıyor. Yani senaryoda istenilenin tersi.

Hatamı düzelttiniz için teşekkür ederim ama bide amerikan normu ile çizimi göstere bilirmisiniz çünkü ben cidden amerikan normuna çok yabancıyım

Hatamı düzelttiniz için teşekkür ederim ama bide amerikan normu ile çizimi göstere bilirmisiniz çünkü ben cidden amerikan normuna çok yabancıyım
Devre dikey yerine yatay çizilecek. Devredeki elemanların aynısı Amerikan sembolleri ile birebir değişecek.
Sembol listesi:
images.jpeg

Biraz uğraştım ama doğrumu acaba bakarmısınız acaba
20240103_201411.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular