Kumanda devresi

puroesy

Üye
"Sistemde iki adet motor vardır. Starta basıldığında her iki motor aynı anda çalışacaktır. Stopa basıldığında ise 1. Motor hemen 2. Motor ise 5 sn sonra duracaktır." Bu devreyi nasıl yapabilirim ?

Kumanda ile ilgilenmeyeli seneler oldu ama sanırım adım adım ilerlenebilir..
1.adım , basit tek motorlu start stop devresi ile doğrudan motor çalışması 2. adım kontaktör kontağı ile motor çalışması, ikinci motorun eklenmesi,
3. adım zamanlama devresi eklenmesi( iki motora kumanda edecek)
4. adım zamanlama devresinin 2. motoru kumanda edecek şekilde değişiklik..
önce kontaktör çalışacak, kontaktör kontakları motorları kumanda edecek,
belki zaman rölesinide kontrol edecek vs vs..
böyle parçalı parçalı gidilirse yapılır diye düşünüyorum.

Zaman rolesi ters zaman rolesidir yani bobin ucundan enerji gittikten sonra 5 saniye sonra kontaklar yön değiştirir.

Ekli dosyalar

• 0D782DD2-BF8C-4F7A-B995-191390B9B2E3.jpeg
    0D782DD2-BF8C-4F7A-B995-191390B9B2E3.jpeg
    232.6 KB · Görüntüleme: 49
Zaman rolesi ters zaman rolesidir yani bobin ucundan enerji gittikten sonra 5 saniye sonra kontaklar yön değiştirir.
Devrede K2 mühürleme kontağı, K2 kontaktör bobini kolundaki K1 NO, ZR NC kontakları ve o kol gereksiz, K2 kontaktörünün çalışmasında işlevsizdir.
"Sistemde iki adet motor vardır. Starta basıldığında her iki motor aynı anda çalışacaktır. Stopa basıldığında ise 1. Motor hemen 2. Motor ise 5 sn sonra duracaktır." Bu devreyi nasıl yapabilirim ?
Önce bir başlamayı deneseniz ..

Son düzenleme:
Simülasyonunu yaptım söylenen algoritmaya göre çalışıyor sizinde dediğiniz gibi k2 mühürleme gereksiz ama diğerleri olmayınca algoritmaya uymuyor.
Devrede K2 mühürleme kontağı, K2 kontaktör bobini kolundaki K1 NO, ZR NC kontakları ve o kol gereksiz, K2 kontaktörünün çalışmasında işlevsizdir.

Önce bir başlamayı deneseniz ..

Kullandığınız simulasyon kontak tipleri yanlış muhtemelen. Şemadan anlaşılacağı üzere K2 bobin devresindeki ZR NO kontağı ZR bobini enerjilendiği anda durum degistirip kapalı kontak haline gelir ve ZR bobininden enerji kesilinceye kadar bu durumu korur. Dolayısıyla diger 2 kontak ve kol gereksizdir.
Simülasyonunu yaptım söylenen algoritmaya göre çalışıyor sizinde dediğiniz gibi k2 mühürleme gereksiz ama diğerleri olmayınca algoritmaya uymuyor.

Kullandığınız simulasyon kontak tipleri yanlış muhtemelen. Şemadan anlaşılacağı üzere K2 bobin devresindeki ZR NO kontağı ZR bobini enerjilendiği anda durum degistirip kapalı kontak haline gelir ve ZR bobininden enerji kesilinceye kadar bu durumu korur. Dolayısıyla diger 2 kontak ve kol gereksizdir.
Doğrudur ustam yanlışım varsa affola

mrb timerın süresini uygulamanıza göre revive edersiniz.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2023-05-01 223638.png
    Ekran görüntüsü 2023-05-01 223638.png
    71.7 KB · Görüntüleme: 29

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular