devre talebi

hekır

Üye
s.a. bir devre talebim olacak mikrodenetleyici ile tur sayılıp 7 seg displeyde gösterimi yapılacak bu devreyi ve programı yazacak (ücret karşılığında) arkadaşların cevabını bekliyorum

s.a. bir devre talebim olacak mikrodenetleyici ile tur sayılıp 7 seg displeyde gösterimi yapılacak bu devreyi ve programı yazacak (ücret karşılığında) arkadaşların cevabını bekliyorum

A.S.
Sn. arkadaşım nette spir sayma ile ilgili picli devre var bence ara derim. kolay gelsin.

yardımın için teşekkür benim aradığım özel bir program olduğu için yapacak birini arıyorum

Devre için bütçen ne kadar?

Arkadaşım, nasıl birşey istiyorsun? Detaylı bilgi verirsen elimizden geleni yaparız. Sonuçta burası paylaşım sitesi.

devremde 6 adet 3lü 12*8 mm boyutunda 7seg olacak yani biraz ayrıntılı buraya tam dosyayı ekleyemedim ama mail adresi veren olursa dosyayı göderirim

Arkadaşım, illa para vererek yaptırıcam diyorsan özel mesaj ile mailini yaz. Akşam 19:00 gibi msn de devre hakkında analiz yapalım.

devrenin metnini buraya ekliyorum ilgilenenlere teşekkür ederim iyiki varsınız

TUR SAYAN DEVRE:
BU DEVRE BİR MOTORUN İSTENİLEN TUR KADAR İLERİ VE GERİ DÖNMESİNİ SAĞLAYACAKTIR
Devrenin 6 adet dijital giriş 3adet dijital çıkışı 6 adet 3lü 7segmet i olacaktır 7 seg ler sıralı dizilecektir ( 1. 888 2. 888 3. 888 gibi)9
Girişin bir tanesi pervane sayacağı için hızlı sayma özelliği olmalıdır (saniyede 35-40 tur gibi)
2. ve 3. Girişler start ve stop tuşlarıdır. 4.set tuşu 5. Si + 6.sı – tuşudur
ÇALIŞMASI:
1) Set tuşuna basınca 1. 7seg yanıp söner (0.5sn aralıkla) ve + - tuşları ile değer girilir
2) Set tuşuna her bastığımızda bir sonraki 7 seg gurubu yanıp söner ve o segmente değer girilir son seg den sonra birinci segmen yanıp sönmez bunun için bir daha set e basılması istenir
3) Kendisinden önceki 7 seg sıfır ise o segmente sayı girilemez yani sırası ile doldurulmalıdır
4) Start tuşuna basınca çıkış1 1 olur ve sensörden gelen değer 1. Seg eşit olunca çıkış1 0 olur
5) Start tuşuna basılınca değil basıp bırakılınca bırakılınca çıkış1 1 olur
6) 1.seg sensöre eşit olunca çıkış1 0 olur 0.5 sn sonra çıkış 2 1 olur ve stop tuşuna basınca çıkış2 0 olur (stop tuşuna basıldığı an çıkış 2 0 olur)
7) Bu durumda iken yine start ta basınca bu sefer sensör ile 2.seg karşılaştırılır ve eşit olursa yukarıda anlatılan işlem aynen gerçekleşir
(yani şöyle diyelim bu sensör bir pervane saysın bizim 7 seg lere girdiğimiz değerleri sırası ile uyguluyor start basılıp motor çalışıyor pervane sayılıyor segmente girilen değere eşit olunca motor durup geri çalışıyor stop tuşuna basıncada motor duruyor yine start a basılırsa bu seferde 2. Segmente girilen değere kadar motor çalışıyor eşit olunca duruyor geri çalışıyor stop a ne zaman basılırsa motor duruyor yani geri çalışırken sayma yok stop tuşuna basılma bekleniyor bu şekilde 6 adet 7 seg girilen değer sırası ile uygulanır fakat bu 6 adet 7seg. Hepsine değer girilmesi istenmez yani sadece birine veya ikisine üçüne veya hepsine değer girilebilir)
8) 7 seg lere girilen değerler sırası ile uygulanır ilk önce birinci ikinci üçüncü gibi
9) Sıralı uygulamadan sonra tekrar birinciye dönülür ve baştan tekrar başlanır
10) 1. Segmente 0 girilirse start a basıldığı zaman çıkış 1 1 olur ve sürekli 1 kalır ve ne zaman 1.seg. sayı girilirse onu sensör ile karşılaştırır yani durdurup geri çalışma işlemini yapar
11) 1. Veya 2. Çıkş 1 iken start a basılırsa çıkış 0 olur bırkıldığı anda hangi çıkış 1 ise aynen devam eder (buradaki amaç başlatma komutu veren start tuşunun işlemin her hangi bir yerinde bir pause tuşu gibi görev yapar farkı basılı tutulduğu müddetce durdurur bırakınca işlemler devam eder
12) 3. Dijital çıkış 1. Ve 2. Çıkıştan herhangi birisi 1 konumundan 0 konumuna geçerse 3. Çıkış 1 olur 0.4 sn sonra tekrar 0 olur ( yani bu çıkışlar durdu ışığı gibi bir şeydir)
13) Bu devre için herhangi bir denetleyici seçilebilir önemli olan öncelik ürünlerin iyi çalışması ve uygun fiyatlı seçilmiş olmasıdır(7seg ler tarama yöntemi tercihtir)
14) Devrede çıkışlar led girişler(yaylı) buton şeklinde olmalıdır
15) Enerji kesilmesinde 7seg. Lere girilen değer eproma saklanmalıdır enerji verildiğinde değerler aynı şekilde görülmelidir
16) Burada dikkate çarpan bir konu çıkışlar her zaman sadece bir tanesi on konumunda
17) Yukarıda konunun anlaşılması için bir konuyu atlamıştım yukarıda sensörü yani tuşun her basımını 1 kabul etmiştik Burada ek olarak bir nokta daha var sensör butonundan aldığımız rakamı0.37 ile çarpıp ondan sonra 7 seg girilen değerlerle karşılaştırma yapılması gerekiyor buda şöyle bir problem oluşturuyor işlem sonucunda seg. Girilen rakamdan büyük çıkıyor (bazen) onun için karşılaştırma işleminde eşitse ve büyükse diye esas alınması bizim için iyi olacaktır

Notlar: 7 seg displey ler piyasadaki 12*8mm civarı olan küçük tiplerden
Girişler ve çıkışlar devrenin üzerinde buton led şeklinde olmalır
Devre tek parça halinde tüm fonksiyonları denenebilir halde kutusuz olmalı

İstenilen :devre +hex dosyası+baskı devre+devre şeması

hekır arkadaşım, senin yaptırmak istediğin devre yardım olayını aşmış:D Oturup bir saat PC başında yazdıklarını tek tek okuyup sindirmek gerekiyor. Ardından bir saat devre şeması vs. Birkaç saatte yazılımla geçer. Bir yerlerde birşeyler çıkar, 1 saatte simülasyonla cebelleşmek var. 1 saatte aresle akraba olursak ertesi gün soluğu göz doktorunda almak var:D Umarım iş yönünden pek yoğun olmayan birileri yardım eder. Böylelikle ek gelir sağlar. Sana bol şans. Kolay gelsin

Slm hekır istedigin devreyi yaparım hex ve asm dosyasını beraberinde istersen üçret karşılıgı olur 1 hafta teslim süresi ve bir miktar kapora alrız hoşcakal

Forum istatistikleri

Konular
128,610
Kullanıcılar
450,611
Son üye
batbat

Yeni konular

Geri