devre elemanlarının arızaları nasıl tespıt edılır acıl yardım

VİYAN

Üye
abı butun devre elemanlarının arızaları nasıl tespıt edılır varsa arıza tespıt cıhazı seması falan yada basıt bır yolunu bılenler lıtfen yardım edın

Yarı iletkenlerin tamamının ölçü aletleriyle ölçülmesi, arızasının tespiti her zaman mümkün olamamaktadır.Bu konudaki en önemli değer tecrübedir.Tecrübe zamanla kazanılır.ölçümde sağlam gözüken bir transistör ,yük altında hatalı çalışabilmektedir veya tümleşik devreler(ENTEĞRELER) ölçülemez ve yenisi ile değiştirilmeden emin olunamaz.Basit bir sigorta atmasının bile bir sebebi vardır.
Direnç,kondansatör,diot,transistör gibi elemanların genelde ölçüm prensibi bellidir.multımetreniz var ise ve renk kodlarını biliyorsanız dirençleri ölçebilirsiniz.Kondansatörleri kapasitemetre ile ölçünüz.diot ve transistörün ölçüm tekniği aynıdır,tek yönde iletime geçerler.
Buradaki en önemli mesele arızanın ne olduğunu doğru tespit edebilmektir.arızayı doru tespit etmek, cihazın tamirinin yarısını yapmak demektir.Gerisi teferruattır.Merakınız varsa bir tamircinin yanında staj yapmanızı tavsiye ederim.Kolay Gelsin.

sen arızalı olan cihazını bize söylesen daha iyi bence daha iyi yardımcı olabiliriz hakanında dediği gibi bazı elemenlar devre üstünde sağlamlığı ölçülebilir bazıları ölçülemez ölçülse bile doğru değerler vermez devre elemanlarının bazıları avometre ile sağlamlığı ölçülebilir fakat bunların bazılarının devreden çıkarılıpta test edilmesi gerekebilir arızalı olan cihazin devre şemasını çizebilirsin yada fotorafını çekebilirsin vede ne sorun yarattığnı söylersen daha iyi yardımcı oluruz

Abı sımdı ben elektronıge meraklıyım ve bazen arıza oluyor kart arızası mesela mesela aydınlatma fenerının kartı dıyor kondansıtor dırenç var ama nasıl bulçam bır yardımcı olursanız bulma metotları falan yanı bana ogretın abı ya elektronıgı sevıyorum hemde çok

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri