Devir Yönü Değişmeme

sezgin15

Üye
arkadaşlar hepizin bildiği gibi üç fazlı asenkron motorlarda iki fazın yerini değiştirdiğimizde devir yönü değişir. Peki iki fazın yerini değiştirdiğimiz halde devir yönünün değişmeme olasılığı varmı acaba fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ben değişmediğini hiç görmedim.....

bende degısmedıgını hıc gormedım ancak soruyu sorma bıcımın senın bagladıgın motorun degısmedıgı yonunde o da faz ucunun bırısının baglanmadıgı seklınde gıbı fazlardan bırı baglı degılse ses yapar veya saga veya sola donebılır SAYGILAR

evet var çünkü aynı alternensta ise faz yönleride aynı olacağından devir yönü değişmeyebilir

3 fazlı ankron motor (indiksiyon motoru)olduğuna eminseniz kesin değişir değişmeme gibi bir ihtimali bulunamaz ancakkkkk ,,,bu tip bazı motorların özelliklede kısa süreli devreye girip çıkyorsa 2 fazda bile çalıştığını gördük(yükün durumunun izin vermesi lazım,mesala üzerindeki ağırlığı sürekli bırakan bir motor düşünün ki arkasında milde bir mekanik balatalı fren var balata açtığında ağırlık motoru kuvvet yönünde çevirir ve iki fazda bile çalışabiliyor)işte böyle durumlarda devir yönü değişmez kontrol kalemi ile baksanız bile 3 fazı görürsünüz (bobin dönüşlerinden dolayı) ölçü aleti kontrol etmelisiniz bu tip arızalar eksik gelen fazlardan kaynaklanır Şebeke voltajını ve kontaktör ile termik kontaklarını kontrol etmek gerekir tabi motoruda ölçmek gerekir...

3 faz yanı RST motora gelıyosa bunların ıkısını yer degıstırdmzde devır yonunun degısmemek gıbı bır olasılık yoktur

3 fazlı ankron motor (indiksiyon motoru)olduğuna eminseniz kesin değişir değişmeme gibi bir ihtimali bulunamaz ancakkkkk ,,,bu tip bazı motorların özelliklede kısa süreli devreye girip çıkyorsa 2 fazda bile çalıştığını gördük(yükün durumunun izin vermesi lazım,mesala üzerindeki ağırlığı sürekli bırakan bir motor düşünün ki arkasında milde bir mekanik balatalı fren var balata açtığında ağırlık motoru kuvvet yönünde çevirir ve iki fazda bile çalışabiliyor)işte böyle durumlarda devir yönü değişmez kontrol kalemi ile baksanız bile 3 fazı görürsünüz (bobin dönüşlerinden dolayı) ölçü aleti kontrol etmelisiniz bu tip arızalar eksik gelen fazlardan kaynaklanır şebeke voltajını ve kontaktör ile termik kontaklarını kontrol etmek gerekir tabi motoruda ölçmek gerekir...

aynen arkadaşa katılıyorum

iki fazın yerini değiştir sen yeterki değişir onun yönü.asenkron motorsa ama

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri