delta plc'nin geleceği hakkında

Herkese merhaba xinje plc hmi ve servo deneyebilirsiniz delta ile aynı komutları kullanıyor yazılım konusunda destek te veriyorlar. Global otomasyon ithalatçı firma. Ancak en küçük plc 14 giriş 10 çıkış. Xinje yi araştırdım. Cin in en büyük 2.firması. Sattıkları ürünün arkasında da duruyorlar. Fast anadolu yakasında farklı avrupa yakasında farklı iskontolar uyguluyordu. Anadolu yakasında ki bayi avrupa yakasına mal satamıyordu. Bence xinje yi araştırmanızı tavsiye ederim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Ben pek beğenmesemde GMT deneyebilirsin yerli bir üretim basit işlerin üstesinden gelebilir ama orta dereceli ve ileri derece kompleks uygulamalarda ne olur bilemeyeceğim yada fatek dene diyeceğim ama onunda software programında fonksiyon blokları oluşturamıyorsun alt program oluşturmanı söylüyorlar ama ondada her defasında örneğin tek motor kontrol edebilirsin aynı anda 2 motoru bir alt programla kontrol edemezsin diyorlar o nednele fonksiyon blok ihtiyacın olan işlerde tavsiye etmiyorum valla aklıma başka siemens schneider omron geliyor onlarda fiyat olarak biraz yüksek gelebilir bazı durumlarda... Kısaca delta muadilini pek bulabileceğini sanmıyorum ama şu Türkiye ofisi bir yapılanmasını bitirsin herşey belli olur ya tamam ya devam ....

Hız aranan bir işde denediğimiz bir çok marka hatta ve hatta üst modelleri olmasına rağmen sonuçlar hüsranken.. birde gmt deneyelim dediğimizde bizi şaşırtan markadır..tarama zamanları çok çok iyi sonuçlar vermiştir.... halen makine üzerine takılıdır.. giriş çıkılarda az olmayan bir işdi

Delta ve FAST anlaşamayarak fena ettiler. Bir yandan da bu olay PLC programlama konusunda sırtını tamamen hazır, pişmiş bilgiye dayayanlara bilginin değerini göstermiş oldu. Forumun kapanması hoş olmadı ama her ne kadar forum kullanıcıları olarak bizlerin de ister sorularla isterse cevaplarla katkıları yadsınamasa da asıl emek sahibi FAST firması ve çalışanlarının da yıllardır emek verdikleri bilgileri bedavadan dağıtmaya devam etmesi fikri çok da mantıklı değil. Evet radikal bir karar oldu forumun fişini çekmek ve evet son iki senedir fast teknik destek aynı sorulara aynı cevapları vermekten dolayı bir bıkkınlık içindeydi, hissediliyordu. Ama yıllardır getirip pazarladıkları, artık isimleri birlikte anılan ürünleri ellerinden gidince bu yaptıklarına kızamıyorum. Foruma ulaşmanın halen daha mümkün olduğunu da sözlerime ilave edeyim ama metodu bana kalsın.
Fasta bir daha güvenebilir misiniz? Deltaya ne derece güvenebilirsiniz bilmem. Ama benim bildiğim tek markaya bağlı kalmanın bu gibi sorunlara gebe olduğudur. Fatek PLCyi yetersiz yada yavaş bulan arkadaşlar olmuş GMTyi yere göğe sığdıramayanlar olmuş. Siemensten tut Schneiderine Fatekine Deltasına tüm PLClerin bir handikapı var. Önemli olan yapmak istediğiniz otomasyonun algoritmasını zihninizde canlandırabilmek sonra bunu laddere dökmek az çok binaryi hexedecimali bilen adam için çok zor değil.

Türkiye koşullarında fabrika patronları işlerinin kalitesini, makinelerini, işçilerinin can güvenliğini hasbelkader bir laptop ve rs232 dönüştürücü satın almış "elektrikçi programcılara" emanet ettiği sürece de bu tarz forumların ardından ağlayan çok olur. Otomasyon konusunda bir meslek birliği ve ruhsat sistemine, mesleki yeterlilik belgesine daha çok denetime ihtiyaç var. Asıl bunları konuşmalıyız. Selamlar saygılar.

selcukmola , son paragrafınıza katılmakla birlikte yargısız infaz yaptığınızı düşünüyorum. mesleğimle alakalı okuduğum iki okulda da maalesef burda ve benzer sitelerde öğrendiğimin onda birini öğrenemedim ve maalesef sizin gibi doğuştan otomasyoncu olarak doğmadık.
Keşke tek mesaj için üye olup mesaj yazanlardan olmak yerine, medeni cesaretinizi toplayıp hatalarımızı eksiklerimizi daha şeffaf tartışabilsek.

selcukmola , son paragrafınıza katılmakla birlikte yargısız infaz yaptığınızı düşünüyorum. mesleğimle alakalı okuduğum iki okulda da maalesef burda ve benzer sitelerde öğrendiğimin onda birini öğrenemedim ve maalesef sizin gibi doğuştan otomasyoncu olarak doğmadık.
Keşke tek mesaj için üye olup mesaj yazanlardan olmak yerine, medeni cesaretinizi toplayıp hatalarımızı eksiklerimizi daha şeffaf tartışabilsek.
Tek mesajlık üye olsaydım kendi ismimle üye olmazdım. Doğuştan otomasyonu diye birşey yok. Zaten yazdığım yazıda da eğitime ve bilgiye ne denli önem verdiğimi belirtmeye çalıştım. Yargısız infaz derken hangi açıklamamı kast ettiğinizi anlamadım. Çünkü yukarıda yazanlarda bir infaz yok sadece kendi bakış açımla bir yargılama söz konusu. Hayırlı günler.

Tam da delta plc ile çalışmak istediğim zamanda fast ile anlaşması sona ermiş. Şu anda Fastta plc ve hmi var iken örneğin termokupl modülleri yok analog modülleri var mı sormadım. Yani şu an delta da parça sorunu var. Delta türkiye firması daha açılmamış.
Ben de mecburen baska plc markaları baktim
Fatekten fiyat istedim adamlar fiyat teklifi gönderemediler hangi maile gönderdin bir de şuraya gönder diyen bir firma . Çok ağır çalisiyorlar. Fatek güzel plc ye benziyor ama beijer hosuma gitmedi.
Gmt ise fena değil gibi. Mail veya tel ile sorduğum sorulara hızlı bir şekilde cevap alabiliyorum. Şu aralar gmt takılıcam gibi gözüküyor.
tam tersine bende gmt ile aynı sorunları yaşadım . gmt sahibi yanlış hatırlıyorsam özür dilerim ama mustafa beydi sanırım çok ilgili ve yardım ediyor ama dier ekip arkadaşları konusunda ciddi sıkıntı yaşadım.
akşam 5 den sonra ve hafta sonları teknik destek veremezlermiş.

yerli plc kullanma konusunda çok ısrar etmeme rağmen gmt den gelen böyle bir cevap karşısında . fatek e yöneldim sağolsunlar arkadaşların cep numaralarını aldım ihtiyaç olduğunda rahatsız ediyorum.şimdiye kadar öyle kayda değer bir olumsuzluk yaşamadım. plc olarak çok iyi diyecek kadar agır bir projede kullanmadım ama sorun olduğunda karşımda muhattap bulabilmek güzel.

Dün konuşmuştum Delta Türkiye yapılandırmasını büyük ölçüde bitirmiş suanda ihtiyacınızı karşılayacak durumdayız istediğiniz zaman arayabilirsiniz dediler 10bgune kadar Tamir onarım sorununu çözeceğiz forum oluşturma planlarının olduğunu söylediler umarım hızlı çözüm getirebilirler

• Beğen
Tepkiler: huh
Önceki mesajlarda geçen numara 0216 499 9910 hala gecerlimi acaba.

tam tersine bende gmt ile aynı sorunları yaşadım . gmt sahibi yanlış hatırlıyorsam özür dilerim ama mustafa beydi sanırım çok ilgili ve yardım ediyor ama dier ekip arkadaşları konusunda ciddi sıkıntı yaşadım.
akşam 5 den sonra ve hafta sonları teknik destek veremezlermiş.

yerli plc kullanma konusunda çok ısrar etmeme rağmen gmt den gelen böyle bir cevap karşısında . fatek e yöneldim sağolsunlar arkadaşların cep numaralarını aldım ihtiyaç olduğunda rahatsız ediyorum.şimdiye kadar öyle kayda değer bir olumsuzluk yaşamadım. plc olarak çok iyi diyecek kadar agır bir projede kullanmadım ama sorun olduğunda karşımda muhattap bulabilmek güzel.

bizde GMTCNT ürünlerini kullanıyoruz ve fiyatına göre oldukça iyi cihazlar teknik destek konusunda çok iyiler telefondan olsun yüz yüze olsun çok iyi ilgileniyorlar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri