DC Motor kollektör ve kömür aşınması

Ambitious

Üye
2.2 kW lık dc motoru kontrol amaçlı açtığımda kollektörde ve kömürde yenmeler gördüm. Sanki kömürle kollektörün arasına ufacık bir sert parça düşmüş orada hem kollektörü hem kömürü boylamasına yarmış. bu gibi 6-7 adet çizikler var . sıkıntı olurmu yoksa boyle çalışmaya devam etsinmi ? bunun bir ölçüm yöntemi varmı ? Teşekkürler .

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bakırın üzerinde paso alacakkadar yeterli pay varsa bence temizine bir paso aldır sonra dilim aralarını güzelce temizle sıfır bir sıfır zımpara ile çapaklarını al kömürlerinide değiştir kafan rahat olsun.

Bir daha aynı durumu yaşamamak için Dc motorun kollektör kapaklarını iyi izole et. Toz girdiğinden dolayı veya aşırı soğuk olduğundan olmuştur.

2.2 kW lık dc motoru kontrol amaçlı açtığımda kollektörde ve kömürde yenmeler gördüm. Sanki kömürle kollektörün arasına ufacık bir sert parça düşmüş orada hem kollektörü hem kömürü boylamasına yarmış. bu gibi 6-7 adet çizikler var . sıkıntı olurmu yoksa boyle çalışmaya devam etsinmi ? bunun bir ölçüm yöntemi varmı ? Teşekkürler .

Kömürün kollektöre zarar vermemesi için sigortalı kömürler var carbonloren firmasından temin edebilirsin.Kollektörde bozulmalar var ise tornada düzeltme imkanın var ise motoru söküp tornada düzelttir sonra dilim aralarındaki mikayı temizle dilimlere pah kır zımpara ile düzelt yanık kömür uçlarını kalın zımpara ile yanık yer düzelene kadar zımparala rodaj işlemini mutlaka yap.Forumda benim paylaştığım motor fırça eğitimi ile ilgili döküman var.Onu bulursan senin için faydalı olur.

Ekli dosyalar

• Kollektör öncesi ve sonrası.rar
    3.7 MB · Görüntüleme: 312
Dilim arası mika temizleme makinası

Ekli dosyalar

• mika açma makinası.rar
    3.7 MB · Görüntüleme: 201
fırca baskılarını kontrol et
fırcanın yuvasında hareketi düzgün olmalı
akım yogunluguna bak
motorun kullanıldıgı yer fırca tıpını degıstırır bır de bunu ıncele
fırca fırmalarının kataloglarında fırca ızlerı ve bunun neden kaynaklandıgını belırten resımler vardı
fırmalarla baglantı kurabılırsen verebılırler sende buna gore yorum getırebılırsın

Fırça eğitimi ile ilgili dökümanı tekrar paylaşıyorum umarım yararlı olur.

Ekli dosyalar

• CL KOMUR FIRCA EGITIM NOTLARI1.pdf
    4.4 MB · Görüntüleme: 342
DC motor kollektör Bakım aparatları döküman.

Ekli dosyalar

• BAKIM APARATLARI.pdf
    619.6 KB · Görüntüleme: 188
üstad bu foroğraflar şifreli ayrıca bana kollektör dilimleri arasını temizlemek için bıcakaparatı ve motoru yerinden sökmeden taşlayabileceğimtaşları bağlama aparatı lazım karbon loren sitesinde göremedim eğer paylaşırsan sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri