DC motor akım ölçme sorunu

Yıliçi projemde benzinli motorla tahrik ettiğim DC motordan alıcağım akımı (max 180 Amper) ölçmek istiyorum fakat bu konuda pek bir bilgim yok, bunu tam olarak nasıl sağlayabilirim ampermetreyi ne şekilde bağlamalıyım?

Bu tip ölçmeler için,devreye seri bağlanacak küçük değerli (miliohm) dirençlerden yararlanı-
lır.Direnç üzerinde düşen gerilime göre kalibre edilmiş voltmetrenin gösterdiği değere bağlı
olarak akım okunmş olur.Sizin akımınıza göre, 200 Amp / 100 mv ( yani,üzerinden 200 amp.
akım geçtiğinde,uçlarında 100 mv gerilim düşen ) yazan bir direnç devreye seri bağlandık-
tan sonra,bu direncin uçlarına 100 mv gerilimde,200 gösteren bir voltmetre bağlanır.Bu
malzemeler,sipariş üzerine yapılmaktadır.Bu dirence"şönt direnç" tabir edilmektedir.Sisteme
de "şöntlü voltmetre" denmektedi.

DC akim trafosu olarak da isimlendirilen elektronik akim sensorlerinden yararlanabilirsin.

Primer ve sekonder tarafi tamamen izole olan bu sensorler gerilim dusumune neden olmazlar. Sensorun modeline gore, motor akiminin aktigi bara uzerine ya dogrudan bilezik gibi gecirir yada baraya seri olarak baglarsin.

ben bu şekilde bir akım trafosu aldım...

Öncelikle alırken Ac yada DC diye belirtmedim kutunun üzerinde de bununla ilgili birşey yazmıyordu, bunu anlayabilirmiyim yoksa aldığım dükkanla mı görüşmem gerekir?

İkincisi ben akımın geçiceği kabloyo bu akım trafosunu geçirdiğimde 200A dan 5A ya indircek analog göstergemin içindeki bobin sayesinde de 5A geldiğimde ibre 200A yı göstericek anladıım kadarıyla( yanlışım varsa lütfen düzeltin)

eğer bu mantık doğruysa Trafonun ortasından geçen kablo primeri olucak peki akım trafosunun sekonderini ampermetreme seri mi bağlamam lazım paralel mi?

Trafoların sekonderinden akım alabilmek için primer sargılarına altenatif akım uygulanması gerekir. Yani trafolar AC da çalışır DC da çalışmaz
Satıcıya alternatif akımı yada doğru akımı ölçeceğim diye belirtmediğinize göre bence size AC da çalışan bir akım trafosu vermiştir

Siz DC 180A i nasıl ve neyin üzerinden geçireceksiniz 180A büyük bir akım değeri

kalın bakır kabloyla dirençelere iletip ısı elde edicez bu yani DC motorumuz bizim 70kW lık benzinli motorumuzu yükleyen konumda olucak...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri