Boost devresinde akım ayarlama (sınırlama).

arkadaşlar merhaba. bir projede kullanmak amacıyla 600 watt gücünde bir boost devresi tasarladım. bu boost devresi 24volt girişi 48-52 volt aralığında tutacak şekilde bir STM32 F1 işlemci ile programladım. Boost devresi şuan sorunsuz çalışıyor. Fakat bundan sonra bu devre bir pil paketi ile paralel olarak bağlanıp bir DC motoru çalıştırması gerekti. Devre gücü ve devre girişindeki Dc güç bu motoru tek başına çalıştırmak için yeterli değil fakat pil paketi tek başına da çalıştırabiliyor. Burada yapmam gereken motorun hem pil paketinden hem de boost devresinden aynı anda enerjilenmesini sağlamak. Devrede herhangi bir değişikliğe gitmeden bu haliyle paralel bağlayıp motora güç versem kalkış anında Boost devresine zarar verebileceğini düşünüyorum ya da devre voltajında çökme meydana gelebileceğini düşündüğüm için hiç deneme yapmadım. Şimdi bu güç dengesini nasıl sağlayabilirim? Akılıma Boost devresinin akımını sınırlayacak ekstra bir devre yapmak geliiyor. Eğer doğru bir yöntem ise bir topoloji ya da devre önerinizi var mı? eğer akım sınırlamak durumu çözmeyecek ise farklı bir öneriniz var mı? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Şema çizin, "Güç" dediğiniz şeyi tanımlayın (Devre Gücü ?, DC Güç?) Pil paketi?

Şema çizin, "Güç" dediğiniz şeyi tanımlayın (Devre Gücü ?, DC Güç?) Pil paketi?
Ekran Alıntısı.JPG

Bu şekilde yapabilirsiniz,
Schotrky diyotların amacı üzerinde voltaj düşümü az olur , dolayısı ile az kayıp olur ve az ısınır.
Çekeceğiniz akım fazla olduğu için soğutu bağlamak gerekir

100v_100a_schotkky.png

,
Ekran Alıntısı_X.JPG
.

Son düzenleme:
Bu şekilde yapabilirsiniz,
Schotrky diyotların amacı üzerinde voltaj düşümü az olur , dolayısı ile az kayıp olur ve az ısınır.
Çekeceğiniz akım fazla olduğu için soğutu bağlamak gerekir

Ekli dosyayı görüntüle 100309
,
Ekli dosyayı görüntüle 100308.
diyotun ne amaçla kullanacağımı anlamadım? benim yapmak istediğim converterden çekilen akımı sabit voltajda sınırlamak ve ayarlamak. böyle bir devreye ihtiyacım var. ya da güç dengesi ve ayarlaması oluşturabilecek farklı bir metoda

Hayır, akım sınırlamanıza gerek yok.
Akü şarj kısmını ayrıca yapacaksınız.
Buradaki amaç her iki kaynağı da kullanmak.
Tabi gerilimler eşit olacak.
O zaman her bir güç kaynağından (toplam ihtiyacın) 1/2 si kadar akım çekilir.

Farklı akıkmlar çemek isterseniz, "supply" voltajlarını ayarlayarak farklı "oransal" akımlar çekebilirsiniz

Ekran Alıntısı (1).JPG

Son düzenleme:
Hayır, akım sınırlamanıza gerek yok.
Akü şarj kısmını ayrıca yapacaksınız.
Buradaki amaç her iki kaynağı da kullanmak.
Tabi gerilimler eşit olacak.
O zaman her bir güç kaynağından (toplam ihtiyacın) 1/2 si kadar akım çekilir.

Ekli dosyayı görüntüle 100311
benimde anlatmak istediğim şu: her bir kaynaktan toplam ihtiyacın (3 kW) 1/2 si kadar akım çekilmek istendiğinde (1,5 kW a karşılık gelen akım değeri) bu yüklenmeye bağlı olarak Fuel cell e ve dc convertere zarar verecektir. ben bu soruna çözüm arıyorum

benimde anlatmak istediğim şu: her bir kaynaktan toplam ihtiyacın (3 kW) 1/2 si kadar akım çekilmek istendiğinde (1,5 kW a karşılık gelen akım değeri) bu yüklenmeye bağlı olarak Fuel cell e ve dc convertere zarar verecektir. ben bu soruna çözüm arıyorum
Farklı akımlar içinde yöntemi ekledim:
Farklı akıkmlar çemek isterseniz, "supply" voltajlarını ayarlayarak farklı akımlar çekebilirsiniz

Veya daha "sofistike" çözüm isterseniz kullandığınız STM32 lle şöyle bir program uygulayabilirsiniz.

1. 2 analog giriş ile güç kaynağı ve aküden çekilen akımlarını ölçeceksiniz
2. Güç kaynağı voltajını ayarlayarak akımı dengeleyeceksiniz.
3. Akünün voltajı kullanıma göre değişeceğinden sadece DC-DC güç kaynağınızın voltajını ayrlayacaksınız.
4. Diyotları yine kullanacaksınız.

Son düzenleme:
Farklı akımlar içinde yöntemi ekledim:
Farklı akıkmlar çemek isterseniz, "supply" voltajlarını ayarlayarak farklı akımlar çekebilirsiniz

Veya daha "sofistike" çözüm isterseniz kullandığınız STM32 lle şöyle bir program uygulayabilirsiniz.

1. 2 analog giriş ile güç kaynağı ve aküden çekilen akımlarını ölçeceksiniz
2. Güç kaynağı voltajını ayarlayarak akımı dengeleyeceksiniz.
3. Akünün voltajı kullanıma göre değişeceğinden sadece DC-DC güç kaynağınızın voltajını ayrlayacaksınız.
4. Diyotları yine kullanacaksınız.
teşşekür ederim deneyeceğim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri