12 volt 60 amper aküden alacağım girişi 40-60 volt 10-15 ampere çevirmem gerekiyor

KaraCahill

Üye
Merhaba, Uzun zamandır üyeyim ama sadece sessisze takip ediyorum. Çünkü bilgi ve deneyimim çok az . En azından forumda ki Üstadlara çıraklık yapabilecek kadar bile değilim. Emekli olduktan sonra çocukluğumdan beri aklımın bir köşesinde duran bir tasarımı hayata geçirmek istiyorum. Güçlü bir selenoid yapmam lazım. Gücü 12v 60 amper akü sağlayacak. Çıkış voltajı 40-60 civarında 10-15 amper akım olmalı. Selenoid mekanik olarak kumanda edilecek Bu konuda sorun yok ama aküden alacağım gücü nasıl çevirebileceğimi bilemiyorum. Linkteki Dc DC booster girişi max. 40 amper bunu ihtiyacıma uygun hale nasıl getirebilirim. Veya belirttiğim nitelikte bir devreyi nasıl sağlayacağım konusunda değerli yardımlarınıza ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler. https://www.candagrup.com/dc-dc-12v-90v-voltaj-yukseltici-40a-1800w-kurulu-sogutmali-fanli.

Merhaba, Uzun zamandır üyeyim ama sadece sessisze takip ediyorum. Çünkü bilgi ve deneyimim çok az . En azından forumda ki Üstadlara çıraklık yapabilecek kadar bile değilim. Emekli olduktan sonra çocukluğumdan beri aklımın bir köşesinde duran bir tasarımı hayata geçirmek istiyorum. Güçlü bir selenoid yapmam lazım. Gücü 12v 60 amper akü sağlayacak. Çıkış voltajı 40-60 civarında 10-15 amper akım olmalı. Selenoid mekanik olarak kumanda edilecek Bu konuda sorun yok ama aküden alacağım gücü nasıl çevirebileceğimi bilemiyorum. Linkteki Dc DC booster girişi max. 40 amper bunu ihtiyacıma uygun hale nasıl getirebilirim. Veya belirttiğim nitelikte bir devreyi nasıl sağlayacağım konusunda değerli yardımlarınıza ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler. https://www.candagrup.com/dc-dc-12v-90v-voltaj-yukseltici-40a-1800w-kurulu-sogutmali-fanli.
Herhalde elektriğin olmadığı bir ortamda bir sistem kurup güç kaynağı olarak akü kullanmayı düşünüyorsunuz. Kurmayı düşündüğünüz şeyi biraz daha açıklasanız belki daha iyi fikirler çıkar. 12 volt girişli 220 volt çıkışlı inverterleri de inceleyin bence .

Son düzenleme:
bu amcadan kullandım girişe (sende 12 volt akü var, ben 3 akü bağlamıştım) aküden bağlantı yapıyorsun, sonra voltaj kaça düşünce akımı kesecek ayar yapıyorsun, sonra çıkış voltajını ayarlıyorsun ama amper ayarı için yer bulamadım. yada çözemedim. bak şöyle de bir durum var çıkıştaki zımbırtı ne kadar amper çekiyor o önemli, sınırlama zorunluluğun yoksa hiç elleme çünkü o her neyse ihtiyacı kadar amper çeker. yine de sistemini ayrıntılı anlatırsan yani hangi amcayı ne amaçla çalıştıracaksın, kaç volt, kaç amper çeker, kaç watt filan. fikirler çok daha kolay üretilir. ben 72 volt dc motor çalıştırdım 30 ampere kadar çekeri vardı.

bu amcadan kullandım girişe (sende 12 volt akü var, ben 3 akü bağlamıştım) aküden bağlantı yapıyorsun, sonra voltaj kaça düşünce akımı kesecek ayar yapıyorsun, sonra çıkış voltajını ayarlıyorsun ama amper ayarı için yer bulamadım. yada çözemedim. bak şöyle de bir durum var çıkıştaki zımbırtı ne kadar amper çekiyor o önemli, sınırlama zorunluluğun yoksa hiç elleme çünkü o her neyse ihtiyacı kadar amper çeker. yine de sistemini ayrıntılı anlatırsan yani hangi amcayı ne amaçla çalıştıracaksın, kaç volt, kaç amper çeker, kaç watt filan. fikirler çok daha kolay üretilir. ben 72 volt dc motor çalıştırdım 30 ampere kadar çekeri vardı.
Burnunu sokmadigin b.. kalmamış baba maşallah alemde 😀

Ben emekli olmadan başladım. Bugün 0-30 volt 0-5 amper ayarlı güç kaynağı aldım.
ben almadım kendim yaptım. hazır çıkma trafo buldum doğrultma devresi üzerinde, sigortası bile var, hatta 3-5 voltaj çıkışı da geriye ayar nanesi kaldı. o da zaten hazır var araya voltmetre girdim. olduda bitti meaaşallah

Herhalde elektriğin olmadığı bir ortamda bir sistem kurup güç kaynağı olarak akü kullanmayı düşünüyorsunuz. Kurmayı düşündüğünüz şeyi biraz daha açıklasanız belki daha iyi fikirler çıkar. 12 volt girişli 220 volt çıkışlı inverterleri de inceleyin bence .

İlginize teşekkür ederim. 16mm alaminyum nüve üzerine 08 mm bobin 900 sipir. Nüvenin içinde 10 mm veya 8mm mil'i yaklaşık 6-8cm ileri geri hareket ettirmek istiyorum. Fakat yaklaşık 15-20 kg civarında itme ve çekme gücü oluşturmalıyım. Çıkışta 10-15 amper çekecek fakat bulduğum modüle 60 amper akü bağlanamıyor. Çözüm bulamazsam aküyü invertöre bağlayıp sonra invertörden ihtiyacım kadarını tekrar doğrultup halletmeyi düşünüyorum. Fakat bu çok maliyetli ve meşakkatli olacaktır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
fakat bulduğum modüle 60 amper akü bağlanamıyor.
neden bağlanmıyor ki? istersen 100 amper akü de bağlayabilirsin. o modül amcanın 40 ampere kadar çıkış gücü var. yani çalıştıracağın şey 40 amperden fazla çekerse gümler.

Bu sorulara cevap verirseniz daha kolay olur.
1. Bulunduğunuz yerde elektrik mi yok?
2. Akü seçme sebebiniz, sadece güç kaynağı olarak mı?
3. 15-20Kg ağırlığı hangi hızda itip çekecek ?
4. Bu işlem yatay düzlemde mi yapılacak, yoksa dikey düzlemde mi?
Sorununuza selenoitten başka çözümlerde mümkün olabilir.

Selenoidin ilk çekme akımı fazladır, çektikten sonra akım sınırlaması yapılabilir, bu da birçok problemi çözer.
"Çekme" ve "Tutma" akımları dizayna göre değişir:

selenoid.jpeg

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri