DC DC Converter 24V 5A Devresi

Merhaba.

input:24-30VDC output:24VDC 5A-10A arası dc-dc dönüştürücü elektronik devre ya da hazır modül lazım.
7824 entegresi ya da farklı devreler ile yapabilir miyim?
yardımcı olabilir misiniz?

7824 ile ve çıkışına bir kaç adet güç transistörü ile yapılabilir ancak giriş gerilimi en az 27 volt olmalıdır. Diğer türlü gerilim düşümü olabilir.

7824 ile ve çıkışına bir kaç adet güç transistörü ile yapılabilir ancak giriş gerilimi en az 27 volt olmalıdır. Diğer türlü gerilim düşümü olabilir.
1.devreyi kendim yapmak istiyorum. en sade şekliyle ne önerirsiniz.
2.ortalama 27v 40A geliyor. diyelim 26v geldi. gerilim düşümü akım çekimi arttıkça mı düşecek. çıkış 5A değil de 3A olsa düşer mi?
3. 5 tane 7824 ü paralel bağlasam çıkış akımını 5A çıkarmış olur muyum ?

7824 max amper 1A sanırım. güç transistörleri ile nasıl güçlendiriliyor. buradaki mantığı öğrenebilmek için basit devre öneriniz var mıdır

Ekdeki devreyi incelersek,

7824 ile seri 1 adet 1 ohm direnç göreceksiniz.

7824 üzerinden akım çekmeke başladığınızda akım yolu 1 ohm direnç üzerinden olacaktır. akım 1 amper olduğunda 1 ohm direnç üzerinde 1 volt voltaj düşümü gerçekleşecektir. Bu voltaj emetör base uçları arasında transistöre uygulanınca transistör iletime geçerek akım transistör üzerinden geçerek devre tamamlanacaktır.

Not devreyi kurup denemedım orada kullanılan direnç değeri hakkında sadece teorik bilgim var. Benzer devreler gördüm.

ana çalışma mantığı budur. kolay gelsin.

24v-5a-power-supply-circuit.gif

devre için teşekkür ederim. peki transistör Base ucuna 1V olmadan iletime geçmez mi? iletime geçtiği zaman doğrultucu diyotun çıkışı ne ise output o olmaz mı? bir de transistör iletime geçtiğinde lm7824 ün
faktörü kalıyor mu?

0.6 amper yük akımına kadar tıp2955 iletime geçmez. Bu sırada yükü sadece 7824 besler. 7824 0,6 amper akıma ulaşınca 2955 in emiterden beyze doğru beyz akımı akmaya başlar. Bu durumda mesela 7824 akımı 0.7 ampere ulaşınca 2955 in beyzinde 100 ma akar. akım kazancı 30 gibi dersek yaklaşık 3 amperde 7824 e paralel olarak 2955 in kollektöründe yüke akmaya başlar.
Bu durumda ana akım 2955 tarafında akıtılmış olur. ve yükümüz 3.7 amperle beslenmiş olur.
Bu türdevrelerde yüke kollektör bağlantısı yapıldığı için ani yükselmeler olabilir. 10uf değerini artırmak gerekebilir.

yukarıdaki devreyi yapmayı düşünüyorum. fakat trafa ve doğrultucu yerine 27VDC ile besleyeceğim. eklemem veya çıkarmam gereken eleman var mıdır? mesela 2200uF gerekli mi

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,823
Son üye
bulday

Yeni konular

Geri