DC-DC Buck/Boost Dönüştürücü Çalışmıyor

Herkese merhabalar, iyi forumlar.

Bir DC-DC Buck/Boost Converter tasarımı üzerinde çalışıyorum. Devre 12V girişi 0-24V arası Duty Cycle oranına göre çıkış üretecek. Devrenin gereken tüm tasarımları yaptım fakat devreyi gerçekleştirdiğimde sonuç alamıyorum.

Devrenin tasarım parametreleri şöyle ;
1.png

Devre şeması ;

2.png

PWM için Arduino'da oluşturduğum kod;

C:
#include <TimerOne.h>

void setup() {
  pinMode(9, OUTPUT);
  Timer1.initialize(100);  //100us = 10khz
  Timer1.pwm(9, 675);      // 66% DC
}

void loop() {
}

Kodda bir sıkıntı olduğunu düşünerek farklı bir biçimde PWM oluşturmayı denedim. Onda da şöyle bir şey yazdım;

Kod:
void setup() {
  pinMode(6,OUTPUT);
}

void loop() {
digitalWrite(6,HIGH);
delayMicroseconds(666);
digitalWrite(6,LOW);
delayMicroseconds(333);
}

Nerde hata yapmış olabilirim? Bilen biri aydınlatırsa çok teşekkür ederim.
Tekrardan iyi forumlar...

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    32.1 KB · Görüntüleme: 11
Değerli forum arkadaşım sorununuzu yapay zekaya ( https://chat.openai.com/chat) sordum. Sizde kayıt olup resim paylaşarak sorabilirsiniz. .ChatGBT nin çözüm önerisi şu şekilde.

Bunun birkaç nedeni olabilir. Öncelikle, devrenin tasarımında birkaç noktada hatalar olduğunu görüyorum. Örneğin, devrenin giriş gerilimi 12V olsa da, L1 ve L2 adı verilen transformatörlerin bobinleri üzerinde 24V'luk bir gerilim sembolü kullanılmış. Ayrıca, R1 ve R2 adı verilen dirençlerin sembollerinin yanlış olduğunu görüyorum. R1 ve R2, bir direnç değil, bir transformatör gibi görünüyor.

Devrenin tasarımındaki bu hataları düzelterek tekrar deneyin. Ayrıca, Arduino kodunuzu da kontrol edin. Özellikle, ikinci kodda "delayMicroseconds" fonksiyonunu kullandığınız noktalarda, giriş geriliminden daha yüksek bir gerilim üretebileceğinizi unutmayın. Bu nedenle, PWM sinyalinin gerilim seviyesini doğru bir şekilde ayarlamak önemlidir.

Bunun yanı sıra, devrenin tasarımında kullandığınız diğer parçaların (diyotlar, transistörler, kapasitörler vb.) doğru şekilde bağlı olduğundan emin olun. Ayrıca, devrenin montajı sırasında, parçaların doğru polariteye uygun olarak bağlandığından da emin olun.

Devrenin tasarımı ve montajı ile ilgili birkaç noktayı düzelterek tekrar deneyin. Eğer hala sorunlar yaşıyorsanız, lütfen bize daha fazla bilgi verin veya devrenin tasarımını ve Arduino kodunuzu ekleyin, böylece size daha detaylı bir şekilde yardımcı olabiliriz.

Son düzenleme:
Devredeki transistor olarak ne kullandiniz?

Bence transistor uygun olmayabilir veya transistoru iletime sokamiyor olabilirsiniz.

2n60c mosfet kullanıyorum. Mosfetin gate ucuna pwm uygulamadan önce 0v gözüküyor ucunda. PWM uyguladıktan sonra 1V’a kadar çıkıyor en fazla.

Yukarıdaki analizim mi yanlış o zaman? Simulink'de tasarladığımda benzer sonuçlar almıştım aslında ama.
1671649736800.png

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri