DC akım çarpma etkisi hakkında yardım

Merhaba arkadaşlar okulda belirli bir projem var ama tam olarak emin olmadığım bir konu var DC akımı kaç volttan sonra kolumuzu deydirdiğimizde çarpmaya başlar anlatmak istediğim dilden çarpılma veya ufak bir irkilme değil yani sert bir irkilme ;) aslında deneme yanılma yöntemiyle sonuca varıcaktım ama öncelikle size başvurmak istedim yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

hocam onu bilmiyorum ama alternatif akımla çarpılmakla dogru akımla carpılmak çok farklıdır ac akımda saniyede 50 kez 0 voltajdan en atıyorum 220 volta kadar dogru akımda kaç voltsa atıyorum 220 volt 220 volt olarak direk çıkar yükselme düşme yapmaz buda dc akımla carpılmak ac akımla çarpılmaktan daha kötüdür

telefonhattından dc 110 v ile çarpılmisligim var, kotu bi deneyimdi ;)
denemeyanılma pek iyi bi yöntem değil bence,

hocam onu bilmiyorum ama alternatif akımla çarpılmakla dogru akımla carpılmak çok farklıdır ac akımda saniyede 50 kez 0 voltajdan en atıyorum 220 volta kadar dogru akımda kaç voltsa atıyorum 220 volt 220 volt olarak direk çıkar yükselme düşme yapmaz buda dc akımla carpılmak ac akımla çarpılmaktan daha kötüdür

Anladım aslında bilerek bu yüzden dc akımı tercih ettim amacım bibergazı gibi kısa süreliğine etkisiz hale getiricek bir donanım yapmak bu kadar kısa sürede yardımınız için teşekkür ederim

telefonhattından dc 110 v ile çarpılmisligim var, kotu bi deneyimdi ;)
denemeyanılma pek iyi bi yöntem değil bence,

Anladım :rolleyes: peki yaşadığınız çarpılma ufak bir irkilme miydi yoksa çok sert bi irkilmemiydi yani anlatmak istediğin 110 voltla bibergazının yerine geçebilecek bir donanım yapmak mümkün mü ? kısa süreliğine etkisiz hale getirecek bi donanım ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik bu arkadaşlar serti yumşağı olmaz önemli olan akımın vücuttan geçmemesi 0.65 amperden fazlası insa için tehlikeli.Örnek extruder motoru var işletmede 315 ampera kadar akım çekebiliyor.36 voltta 160 amper falan çekiyor istersen bi dokunnnn....

Anladım :rolleyes: peki yaşadığınız çarpılma ufak bir irkilme miydi yoksa çok sert bi irkilmemiydi yani anlatmak istediğin 110 voltla bibergazının yerine geçebilecek bir donanım yapmak mümkün mü ? kısa süreliğine etkisiz hale getirecek bi donanım ?

irkilmenin boyutu biraz goreceli, 8-10 saniye faz-toprak kisadevre olma deneyimim var, 110 volt buna gore hicbirsey :)
boyle bisey yapicaksaniz yuksek gerilimi tercih etmelisiniz ama benim aklima pek yatmiyor bu uygulama. Allah korusun uzun sureli etkisiz hale de getirebilir.

şakayı bir kenara bırakın arkadaşlar, elektrikten bahsediyoruz. Deneme yanılmanın asla kabul edilmeyeceği bir olgudur elektrik!!! Bakın Cals kardeşim ne güzel açıkladı: 0,65 amper. Ciddiye alalım...

Elektrik bu arkadaşlar serti yumşağı olmaz önemli olan akımın vücuttan geçmemesi 0.65 amperden fazlası insa için tehlikeli.Örnek extruder motoru var işletmede 315 ampera kadar akım çekebiliyor.36 voltta 160 amper falan çekiyor istersen bi dokunnnn....

Ne demeye çalıştığınızı anladım elektriğin voltajı kadar amperide önemli diyosunuz peki 12 voltluk 100 hatta 200 amper akülere dokunmuşluğum var onlar neden çarpmadı yanlış anlamayın sadece öğrenmek için soruyorum konunun en başındada belirttiğim gibi bu konuda pek bilmişliğim yok ana terimleri ve biraz fazlasını bilirim okadar

Ne demeye çalıştığınızı anladım elektriğin voltajı kadar amperide önemli diyosunuz peki 12 voltluk 100 hatta 200 amper akülere dokunmuşluğum var onlar neden çarpmadı yanlış anlamayın sadece öğrenmek için soruyorum konunun en başındada belirttiğim gibi bu konuda pek bilmişliğim yok ana terimleri ve biraz fazlasını bilirim okadar

tam temas olmamış olabilir.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

akunun 200 amper olmasi sizi carpicagi anlamina, yani vucudunuzdan 200 a. gecicegi anlamina gelmez. 12 volt u vucut direncinize bolerseniz vucudunuzdan gecen akimi bulabilirsiniz. bu deger o kadar kucuktur ki, hissedilmez.

Forum istatistikleri

Konular
128,366
Kullanıcılar
450,237
Son üye
tekogulyunus

Yeni konular

Geri