İlk Yardım Eğitimi şart

veysel28

Profesyonel Üye
Elektrik Çarpmalarında İlkyardım

a- Hastanın sırtına dokunarak ve sesle uyararak tepki vermesini bekleyin. Bir diğer kişiyi ambulans çağırmaya yollayın.

b- Tepki gelmezse soluk alıp almadığını 5 saniye süre ile izleyin.

c- Hastayı sırt üstü döndürerek yatırın.

d- Solunum yolunu açık tutmak için çeneyi yukarı kaldırın.

e- Hastanın soluk alıp almadığını tekrar irdeleyin.

f- Eğer soluk almıyorsa burun deliklerini parmaklarınızla kapatarak ağızdan 2 kez soluk verin.

g- Boyun atardamarında nabız atışı olup olmadığını 5 sn. süre ile araştırın.

h- Göze batan başka bir yaralanma bulunup bulunmadığını kontrol edin.

Acil ambulansı çağırdınız. Son muayenenizde hastanın hala nefes almadığını ve nabzının olmadığını tespit ettiniz: Solunum yardımı + kalp masajına girişin.

Elektrik Çarpmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

4360_elektrik_carpmasinda_ilk_yardim_nasil_yapilir.jpg

1- İyi bir ilkyardımcı öncelikle kendi güvenliğini düşünmelidir. Elektrik akımıyla teması kesilmemiş bir kazazedeye asla dokunmamalıdır.

2- Öncelikle yapılacak iş elektrik akımını kesmektir. Ev veya işyerindeki elektrik ana şalterden kesilebilir. Bir ilkyardımcı kabloda elektrik olmadığından emin olmadıkça veya bu konuda özel aletleri ve eğitimi olmadıkça elektrik kablosuna asla dokunmamalıdır. Şehirlerarası elektrik hatlarındaki akımı kesmek için ilgili elektrik kurumlarına haber vermek gerekir. Çıplak kablo ile kazazedenin teması iletken olmayan bir cisim kullanılarak da kesilebilir.

3- Eğer bir trafik kazasında kopmuş bir elektrik kablosu arabanın üzerine düşmüş ve arabada da insan varsa elektrik kurumu tarafından akım kesilene kadar kazazedelere arabada kalmaları söylenmelidir. Kazazedeler arabada kaldıkları sürece güvenliktedir, arabanın lastikleri yalıtkan görevi görecektir. Ancak arabada yangın, patlama tehlikesi gibi bir durum varsa kazazedelere araba ve yere aynı anda dokunmamaya dikkat ederek arabadan atlamaları söylenmelidir. Küçük çocuklar arabadan ilkyardımcıya fırlatılarak atılabilir.

4- Kazazedenin elektrik akımıyla teması tamamen kesildikten sonra hemen ABC kontrolü yapılmalıdır. Gerekiyorsa suni solunum ve kalp masajına derhal başlanmalıdır.

5- Yanıklar kuru ve mümkünse steril pansuman malzemesi ile örtülür.

6- Kırık varsa tespit yapılır.

7- Kazazedenin en kısa sürede nakli sağlanır.

Peki Elektrik Çarpmasını Engellemek İçin Neler Yapabiliriz ?

*Saç kurutucusunu ve elektrikli ısıtıcıyı banyo küvetinin ve lavabonun yakınlarına koymayın.
*Islak ortamda elektrikli cihaz çalıştırmayın. Banyoda saç kurutucusu kullanmayın
*Prizlere emniyet kapağı takın
*Evde topraklı priz kullanın
*Yuvasından çıkmış, telleri açıkta kalmış prizleri tamir ettirin
*Sigortaları tel sararak yenilemeyin, orjinal malzeme kullanın
*Elektrikli cihazları fişe takmadan önce kapalı olduklarına emin olun
*Elektrikli ev aletlerini kullanım talimatlarına uygun kullanın
*Sigortayı kapatmadan elektrikle ilgili hiçbir iş yapmayın
*Evi uzunca bir süre terk edecekseniz sigortaları kapatın
*Ekmek kızartma aletini kahvaltı masasına almayın. İçinde sıkışan dilimi çatal, bıçak gibi nesnelerle kurcalamayın
*Sıcak ütüyü kablosunun üstüne koymayın
*Elektrikle uğraşırken kalın lastik tabanlı ayakkabı giyin

Elektrik çarpmalarında yapılması gerekenler

*Elektriği kesmek için sigortaları kullanın
*Lastik tabanlı ayakkabı giyin, kuru bir lastik eldiven takın
*Elektrik akımını iletmeyecek kuru bir cismin üzerine çıkın
*Elektrik çarpan kişinin yakınındaki kablo gibi iletkenleri, yalıtkan bir çubukla uzaklaştırın
*Hastayı giysilerinden çekerek bölgeden uzaklaştırın
*Elektrik çarpan kişiye kalın lastik tabanlı ayakkabınız yoksa dokunmayın
*Sigortaları kapatmadan yaralıya temas etmeyin
*Çıplak elle çarpılmış kişiye dokunmayın
*Çocukları olay yerinden uzak tutun
*Dokunmak için iletken cisimler kullanmayın

Arkadaşlar çoğumuzda eksik olan ilk yardım eğitimi konusunu elimizden geldikçe öğrenip öğretelim.Allah korusun hepimizin başına gelebilecek olaylar.
Ayrıca forum yönetiminden ricam ilk yardım bölümü açılması ve bunu forumun ilk başlığı yapması.Allah kaza bela vermesin.

İlk yardım konusunda tecrübesi olan arkadaşlar paylaşımda bulunurlarsa sevinirim.

Kesinlikle haklısın böyle bir bölüm şart.
İlk madde bence "paniğe kapılmayın, soğuk kanlı olun" olmalı, elin gavuru uçakta boşuna demiyor "önce kendi maskenizi takın sonra yakınlarınıza diğerlerine yardım edin". Zaman zaman her iş yeri tatbkat da yapmalı.
Sadece elektrik değil trafik için de bilgilenmemiz eğitimli olmamız şart, çoğumuzun gündelik vakti kapalı mekanda geçirdiği kadar dışarda trafikte de geçiyor.

Evet abi ben ilk yardım eğitimi almış biri olarak söylüyorum.Paniğe kapılmamak en önemlisi.İkincisi 112 ye haber vermesi için birine seslenmek.Üçüncüsü müdahaleye başlamak.İlk yardım bilgileri hepimize lazım olan bilgiler.Allah korusun bi gün lazım olabilir en basiti evimizde bir kaza yaralanma olsa ilk müdahale ile o insanın canının kurtulmasına vesile olabiliriz.Bütün sağlıkçıların ortak düşüncesi ilk müdahalenin hayati öneme sahip olduğudur.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri