DC 12/24 Volt ışıklandırma tercihi

rsimsek

Profesyonel Üye
Merhaba arkadaşlar, güneş panelleriyle kuracağım sistem için DC 12 volt ya da DC 24 volt olarak mı sistemi kurayım soru işaretini netleştirebilmiş değilim. Forumda aramada da bulamadım. Normalde led ampüller bildiğim kadar dc 5/12 volt ile çalışıyorlar. Dolaysıyla AC 220V Şebeke geriliminde araya bir sürücü/adaptör ilavesi gerekiyor. Öyle olunca ben doğal halleriyle, yani 12 volt ile çalıştırmanın daha verimli olacağını düşünüyorum. Tabi uygun kalınlıkta ve dirençte kaliteli bir kablo ile. Yoksa düşük voltaj yüksek akım dolaysıyla kablo bir miktar enerjiyi ısı olarak israf edecektir. Durum böyle iken ve DC 12V armatür ve E27 duylu ampüller bulunabilirken bu sistemi DC 24V kurmak hem kablo kesiti hem ampul temini ve verim açısında nasıl değerlendirilir? Çünkü ayrıca 80 metre kadar bahçemin de aydınlatmasını bu şekilde DC12/24V ile yapmak istiyorum. 24V ile daha ince kablo kesiti ve daha verimli enerji taşınımını söylemeye gerek yok. Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
220 volta çevirme durumunuz olacakmı bilmiyorum.
Sisteme İnvertör dahil edip ilerde 220 volta ihtiyacım olur derseniz kesinlikle 24 volt üzere bir sistem kurmanızı tavsiye ederim.
Ben 12 volt üzere bir sistem kurdum şuan deli gibi pişmanım :(

220 volta çevirme durumunuz olacakmı bilmiyorum.
Sisteme İnvertör dahil edip ilerde 220 volta ihtiyacım olur derseniz kesinlikle 24 volt üzere bir sistem kurmanızı tavsiye ederim.
Ben 12 volt üzere bir sistem kurdum şuan deli gibi pişmanım :(
Tekrar merhabalar, @Mustafa KABADAYI, nasıl bir pişmanlık duyuyorsunuz?

Ben DC 12/24V E27 duylu ampulleri, paneli, aküyü ve şarj cihazını satın aldım. Tek bir akü kullanacağım için sistem voltajı 12 Volt olacak. Bu 12 volt uygun çaplı kablolarla ayrı bir tesisatla sadece aydınlatma ve kamera kayıt cihazını çalıştıracak. Bu arada veranda tavanında kullanmak üzere AC220V yuvarlak sıva üstü led lamba aldım. DC12V olanını bulamadım. İçindeki led sürücüyü devre dışı bırakarak çalıştırmayı düşünüyorum fakat led sürücü aynı zamanda DC12V'ye çevirirken akım sınırlaması da yapıyor. 18Watt gücündeki bu sınırlamayı basit olarak, en az kayıpla nasıl halledebilirim onun araştırmasındayım.

Tekrar merhabalar, @Mustafa KABADAYI, nasıl bir pişmanlık duyuyorsunuz?

Ben DC 12/24V E27 duylu ampulleri, paneli, aküyü ve şarj cihazını satın aldım. Tek bir akü kullanacağım için sistem voltajı 12 Volt olacak. Bu 12 volt uygun çaplı kablolarla ayrı bir tesisatla sadece aydınlatma ve kamera kayıt cihazını çalıştıracak. Bu arada veranda tavanında kullanmak üzere AC220V yuvarlak sıva üstü led lamba aldım. DC12V olanını bulamadım. İçindeki led sürücüyü devre dışı bırakarak çalıştırmayı düşünüyorum fakat led sürücü aynı zamanda DC12V'ye çevirirken akım sınırlaması da yapıyor. 18Watt gücündeki bu sınırlamayı basit olarak, en az kayıpla nasıl halledebilirim onun araştırmasındayım.
Ustam pişmanlık duyduğum konu şurası oldu.
Sistem 12 volt olduğu için daha yüksek kapasiteli bir invertör dahil edemiyorum.
3 kw bir invertör ile gerekli akü grubu ve paralel bağlı 24 volt paneller ile faturadan tasarruf yapmak tı esas amacım.
Ama şimdi böyle bir durum yok.
1500 watt invertör,100 amper jel akü ve 100 watt iki panel ile kurduğum sistem evin bütün aydınlatmasını tv,modem vs hepsini çalıştırıyor ama faturaya bir etkisi yok.

Ben de sadece mevcut şebeke tesisatına paralel bir aydınlatma ve kamera kayıt cihazı için kullanacağımdan ve bu sistem DC 12V gerektirdiğinden 12 volt bir sistem kurmaya karar verdim. Aslında satın aldığım led ampullerde DC 12V yazsa da bazı led ampullerde DC 12-24V desteği mevcut. Şimdilik saf dc 12v işimi görecek. Yakında şebeke bağlanacağından sadece yedek amaçlı kullanacağım. AC220 ihtiyacı ve invertör olayı olunca mümkün mertebe yüksek voltaj daha az kayıp demek olacaktır.

Bu arada veranda tavanı için almış olduğum AC220V ile çalışan şu lamba için sürücünün içindeki trafodan sonra DC12V'a çevrilen kısıma DC 12V giriş yapıp öyle çalıştırmayı düşünüyorum, bakalım olacak mı? ;)

Bu arada veranda tavanı için almış olduğum AC220V ile çalışan şu lamba için sürücünün içindeki trafodan sonra DC12V'a çevrilen kısıma DC 12V giriş yapıp öyle çalıştırmayı düşünüyorum, bakalım olacak mı? ;)
Üstadım o iş öyle olmaz. Örnek veriyorum; bunlar 25-41V gibi geniş Gerilim aralığında veya 81V vb Gerilimlerle çalışan cihazlar. Sizin paylaştığınız Link'teki görsel doğruysa bunun Sürücüsü de 24V-90V aralığında çalışıyor. Şeridin üzerindeki Led'ler bu Gerilime göre serii dizilidir. "Ben bütün tasarımı elden geçiririm" dersen o başka. Eğer 12V bir Led ihtiyaç ise Gücü belirtin ona göre tavsiyede bulunmaya çalışalım.

Üstadım o iş öyle olmaz. Örnek veriyorum; bunlar 25-41V gibi geniş Gerilim aralığında veya 81V vb Gerilimlerle çalışan cihazlar. Sizin paylaştığınız Link'teki görsel doğruysa bunun Sürücüsü de 24V-90V aralığında çalışıyor. Şeridin üzerindeki Led'ler bu Gerilime göre serii dizilidir. "Ben bütün tasarımı elden geçiririm" dersen o başka. Eğer 12V bir Led ihtiyaç ise Gücü belirtin ona göre tavsiyede bulunmaya çalışalım.
Bugün müdahale etmek istediğim sürücüye bakınca çıkışta DC18-65v 260mA akım verdiğini gördüm. Dolaysıyla 12V ile çalışma durumu zor. Dediğiniz gibi ancak Led bağlantılarına müdahale edip başka bir sürücü ile sürülebilir.

Az önce ledli kısmı açtığımda ışığı dağıtan aydinger kağıdı gibi bir kağıt ve benzer şekilde önünde bir cam vardı. Led ise şerit şeklinde ve etrafa sarılmıştı. Bildiğimiz çipli şerite benzemiyordu. Velhasıl benzeri DC 12V sıva üstü bir armatüre ihtiyacım var.;)

Son düzenleme:
12V hazır Armatür olarak çok fazla seçenek bulamazsınız kanımca. Genellikle Sürücülü seçenekler var. Özel tasarım yapayım derseniz bir takım birleşimleri önerebilirim.
Aşağıdakileri fikir olsun diye örnek olarak yükledim:

12V Şerit Led'in Yuvarlak PCB sürümü:
https://www.elektroistanbul.com/12v-12w-pcb-led-24-led-gunisigi.html
YUVARLAK-PCB-LED.jpg

Harici Epoksili 12V Led PCB Bar
https://www.ledreyon.com/12-volt-dis-mekan-epoksili-bar-led
EPOKSİ-PCB-LED.jpg

7,8V civarı Gerilim'le çalışıyor. Çip'leri ve PCB'yi boş halde alıp lehimliyorsunuz. Hazırları da vardır. 7,8V üzerine çıkmaya başladıkça ısınma da o oranda artıyor. Armatür içerisinde kullanılabilir.
IMG_20200401_001401[1].jpg

Hazır 5V Led PCB Blok. Armatür içerisinde kullanılabilir.
IMG_20200401_001355[1].jpg

Harici Sıva Üstü Armatür; İç kısmına Ledler ve özel Sürücüsü ile tasarım yapılabilir.
IMG_20200401_001809[1].jpg

IP68 Epoksi Şerit Led; Su altında bile çalışabilir, tam dolguludur. Alüminyum Profil içerisinde veya yalnız olarak kullanılabilir.
IMG_20200401_002121[1].jpg

4mm Genişlikli 12V PCB Led: Isınması oldukça düşüktür. Alüminyum Profil içerisinde kullanılabilir.
IMG_20200401_002555[1].jpg

Bunlar ve bunlara benzer malzemelerle farklı tasarımlar yapılabilir.

@yigitsdr, ilgi ve bilgi için çok teşekkür ederim. Verdikleriniz biraz meşakkat gerektiriyor. Bendeki armatürü sürücüsüyle uğraşmaktansa içindeki şerit ledi söküp çipli şerid led takarak doğrudan besleyeceğim.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri