Dalgıc pompa arıza

Bu işin kompedanı firmalara çok sordum osmoz sisteminden usanmış biri olarak . Kendimde araştırdım. Bir alternatifi yok malesef . Eskiden bu verilerin ne kadar bilindiği ve kontrol edildiği bile meçhul. Suya ait üç parametre var . Ph , sertlik ve iletkenlik. Üçü de referans değerleri karşılamazsa eşanjör ve soğutma sistemleri için bela oluyor su resmen . Bir ara çok yıldım bu işlerden. Elektrikten çok daha kontrolü ve takibi zor sistemler .
kusuruma bakmayın konuya tamamen fransızım ama TDS&EC diye bir nane var o ne işe yarıyor. konu ile alakalı değilse cevap vermeyin.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Aynı su tabiri malesef bir reel karşılaştırma olanağı sunmuyor. Su karekteri değişken bir yapı. Yağmur yağar su değişir, başka su karışır karakteri değişir , akış yolu değişir karekteri değişir. Her durum için ölçüm değerleri aynı değilse aynı su demek biraz malesef eksik bir tabir . Daha önce de söylediğim gibi bu değerler kontrol edilmezse her sistemin itinayla ....a kor su malesef. Siz 5 sene diyorsunuz. Biz 1 senede bozulanini da gördük.
Tamam işte biz kalitenin içine ettik demiyorlarda suyu kontrol edin diyorlar. İllaki su faktörü var ama bu 1 sene içinde arıza vermenin sebebi olamaz.
Bir tarafta 30 seneden bahsediyorum, hemde deliksiz 30 sene diğer tarafta 5 sene. Su değişse ne değişmese ne..

Tamam işte biz kalitenin içine ettik demiyorlarda suyu kontrol edin diyorlar. İllaki su faktörü var ama bu 1 sene içinde arıza vermenin sebebi olamaz.
Sisteminizin ne olduğunu bilmiyorum ama b...n bir su yüzünden oluşan taşlaşma sonucu ortasında sadece serçe parmağı kalınlığında bir boşluk kalmış bir 50 lik boru gördüm. Suyun neler yapabileceğini hayal bile edemezsiniz . 1 sene de olur mu derseniz eşanjör sistemlerini ve bunun gibi dar aralıklı çalışan soğutma sistemlerini kötü bir su bir senede çok rahat tıkar.

Sisteminizin ne olduğunu bilmiyorum ama b...n bir su yüzünden oluşan taşlaşma sonucu ortasında sadece serçe parmağı kalınlığında bir boşluk kalmış bir 50 lik boru gördüm. Suyun neler yapabileceğini hayal bile edemezsiniz . 1 sene de olur mu derseniz eşanjör sistemlerini ve bunun gibi dar aralıklı çalışan soğutma sistemlerini kötü bir su bir senede çok rahat tıkar.
Hayal etmeme gerek yok bizzat yaşanmış anılarım da var suyun neler yapabileceğine dair ;) Kireç ayrı birşey borunun delinmesi ayrı birşey. Yıllarca yaptığımız tek şey suyu yumuşatmaktı ne tıkanan eşanşörümüz oldu nede delinen borumuz.
Şimdiler de mi? Sistemin heryerinden birer serum bağladık aman cihazlar tekrar hastalanmasın diye...Hani suçlu tamamen suya... Bakalım kaç yıl idare edecek?

Hayal etmeme gerek yok bizzat yaşanmış anılarım da var suyun neler yapabileceğine dair ;) Kireç ayrı birşey borunun delinmesi ayrı birşey. Yıllarca yaptığımız tek şey suyu yumuşatmaktı ne tıkanan eşanşörümüz oldu nede delinen borumuz.
Enis Burkut isimli bir abi Türkiye de bu işin kompedanı olmuş bir beyefendi . İnternette makaleleri ve anıları da var . Tavsiye ederim.

Dalgiç motorlar için SSR lerin işe yaramadığını çok gördüm. Bu nedenle dalgıçlar için kullanılmasını önermiyorum. Şahsen Tense nin dalgiç pompa kontrol rolesinden çok memnun kaldım. Bunları akım ve güç katsayısı kontrolü ile kullandım. Kesinlikle tavsiye ederim. Profesyonel işlerde sıcaklık kontrolü de yapılması motor yanmasına son veriyor.

evet, su iletkenliği önemli ama şahsi görüşüm zaman içinde kullanılan elektrotun deforme olması (korozyon, kirlilik) pot değerinin değişmesinde çok daha etkili.
ustam elektrot bile olmayabilir kablo uçlarını boşta bırakmış olma ihtimalleri çok yüksek.
panoyu bu şekilde yaptıysa.

Sıvı seviye kontrolünde fiyat performans şampiyonu bence flatorlerdir . Dalgalı havuzda bile etrafına muhafaza yaparak şahane seviye kontrolü yaptım. Hidrostatik seviye sensoru de kullandım. Sorun çıkarmazsa çok keyifli ama bazen zamanlı zamansız sacmalamasından gına geliyor .

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,971
Son üye
umutcelik

Yeni konular

Geri