Dalgıç motora yol verme ile ilgili bir problem

yutek06

Üye
İyi günler işletmemizde dirençle yol verilmiş bir dalgıç pompa var. etiketi yok ve gücünü bilmiyoruz. 3tf47 kontaktör kullanılmış. motor çalışırken 32A akım çekiyor. motora sadece 4*6 lık bir kablo ile su seviye kabloları iniyor. bu motorun yol vermesini yıldız üçgen e çevirebilirmiyiz? nasıl olur?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
selam anladıgım kadarıyla elinde 11 kw dalgıç pompa var bunu yıldız üçgen çalıştırabilirsin ama şimdiki durumda yıldız eki dalgıç pompanın içinde yapılmıştır yanılmıyorsam dışarıya tek kablo çıkıyor direk üçgen çalışıyor da olabilir pompanızı yıldız-üçgen çalıştırman için çift kablo çıkarman lazım buda biraz masraflı olur peki neden böyle bişey yapmak istiyorsun.

hocam geçenlerde dirençlerin bağlı olduğu kablolar yanmıştı. şimdide 40A lik sigortası ikidebir atıyor. yıldız üçgene kablo indirmeden geçemez miyim?

Arkadas, motorun calısırken 32 amp çektiğini yazmıs. Bu durumda bu motor 18 Kw (25 hp den asağı değildir. Bahsedilği gibi, pompayı dısarı alıp, sarılardan uc çıkartmadan yıldız/üçgen yapılamaz. Direnc kablolarının yanması, ya gevşeklık var baglantılardai ys da motor uzun sure direcler üzerınden yol alıyor. Zamanaalrları varsa, ampermetredentakıp ederek, akımın düşdüğü zaman da , ayarlrı değiştirin. Bırde yapabilirsenız, boru cıkısındakı vanayı kapayın, motor yol alsın, ondan sonra acın derım.

Bu su kuyusu bizim bulunduğumuz noktaya 7 km. uzaklıkta. her defasında vanayı açıp kapatmamız mümkün değil. daha önce herhangi bir arıza olmadan çalışıyordu. dediğiniz gibi ilk arızada kontaktör yapışmasından dolayı sürekli direnç üzerinden çalışarak kabloları kavurmuş ve sigortayı attırmıştı. şimdi kontaktörleri değiştirdim. bir hafta filan sorunsuz çalıştı. 40A bir sigortası var bu sefer o atıyor sürekli. anlayamadım ne olduğunu.

Bence sigortayı yenileyin her kısa devrede sigorta akım taşıma kapasitesi düşmektedir.sigorta 3 ka,6ka,10 ka gibi değerlerde oluyor tavsiyem 10ka sigorta kullanmanız ve c sınıfı gecikmeli sigorta kullanın.

Bu su kuyusu bizim bulunduğumuz noktaya 7 km. uzaklıkta. her defasında vanayı açıp kapatmamız mümkün değil. daha önce herhangi bir arıza olmadan çalışıyordu. dediğiniz gibi ilk arızada kontaktör yapışmasından dolayı sürekli direnç üzerinden çalışarak kabloları kavurmuş ve sigortayı attırmıştı. şimdi kontaktörleri değiştirdim. bir hafta filan sorunsuz çalıştı. 40A bir sigortası var bu sefer o atıyor sürekli. anlayamadım ne olduğunu.

Sigorta yol alırken yani Direnç devrede iken mi , direnç devreden çıkar çıkmaz mı , yoksa direnç devreden çıktıktan biraz sonra mı atıyor?

sn. yutek06 akımı kontrol edin eğer anormal değişmeler oluyorsa pompanız kum çekiyor olabilir fanlar kumdan dolayı sıkışabiliyor bazen eğer su çıkıyorsa kum geliyormu diye bakabilirsin en azından.

Elektrik motor devrelerinde,N otomat tipi sigorta kullanılması düşünülüyor ise,D tipi sigorta
seçmek,en uygunudur.

30 kv dalgıç pompam var yıldız üçgen çalışıyor ama voltaj düşmesinden dolayı yol veremiyorum çözümü bilen varmı*

Forum istatistikleri

Konular
128,423
Kullanıcılar
450,340
Son üye
Samsunumut
Geri