Soft Staterlı Dalgıç Pompa Panosu Öneriler

gopstatix

Üye
Merhaba Arkadaşlar,
Bir fabrikada çalışıyorum. Fabrikadaki 45kw (60hp) gücünde İmpo dalgıç pompa sık sık arızalanıyordu. Besleme kablosunun bazı yerlerindeki eklerden şüphelenip besleme kablosunu eksiz şekilde değiştirdim. Artı olarak ABB marka PSR105-600-70 soft stater ekledim. Soft ile direk üçgen yol veriyoruz. Fakat gözüme çarpan birşey oldu. Softun orta fazında tristör, triyak ve bypass kontaktörü olmadığını gördüm(ekte soft resmi bulunmaktadır.) . Bunun bir zararı olur mu ? Panonun resmini ekte gönderiyorum bunun haricinde ek olarak bir şey koymama gerek var mı ? (Koruma olarak TMŞ dışında Tense TRM-100 ayarlı dijital termik ve GKRC kullandım.) Soft statera ek yapamam gereken birşey var mı ? Ayrıca soft ayarını neye göre yapmam gerekiyor. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2024-03-13 at 12.33.41 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2024-03-13 at 12.33.41 (1).jpeg
    159.4 KB · Görüntüleme: 47
  • WhatsApp Image 2024-03-13 at 12.33.41.jpeg
    WhatsApp Image 2024-03-13 at 12.33.41.jpeg
    99.5 KB · Görüntüleme: 34
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Tüm enerjiyi kesmeden,motor kle-
menslerine ! dokunmadığınız süre-
ce sorun yok.Panonun bulunduğu
bölgede yıldırım / Şebeke sorunları
varsa,Parafudr ve gerilim koruma
ilave edilebilir.TRM - 100 için,3 adet
akım trafosu konması gerekmiyor-
mu ?Aslında,soft starter va şalter-
deki korumalar yeterli olması gere-
kirdi.

Son düzenleme:
Tüm enerjiyi kesmeden,motor kle-
menslerine ! dokunmadığınız süre-
ce sorun yok.Panonun bulunduğu
bölgede yıldırım / şebeke sorunları
varsa,parafudr ve gerilim koruma
ilave edilebilir.TRM - 100 için,3 adet
akım trafosu konması gerekmiyor-
mu ?Aslında,soft starter va şalter-
deki korumalar yeterli olması gere-
kirdi.
Evet TRM-100 de resimde görüldüğü üzere 3 adet akım trafosu mevcut. Gerilim koruma yani GKRC rölesi de mevcut.
linkdeki gibi bi giriş kontaktörü kullanabilirsiniz start harici enerji olmasın istiyorsanız ayrıca softstarter ayarınıda motor gücünüze göre ektekini baz alarak yapabilirisniz
https://www.google.com/url?sa=i&url=https://sert-elektrik.com/abb%20soft%20starter%20semasi.pdf&psig=AOvVaw17C8lVqaXyJmCcivJxqi3I&ust=1710432689622000&source=images&cd=vfe&opi=89978449&ved=0CAUQjB1qFwoTCMiV87nQ8YQDFQAAAAAdAAAAABAI
Teşekkür ederim bilgilendirme için, kontaktörü softstater tarafından motora daimi gerilim vermemesi için mi koyuyoruz. Birde Soft üzerindeki st kısmından kumanda ediyorum. Start olarak daimi gerilim veriyorum. Onun haricinde Run , TOR nedir ? Sinyal lambası koymak için mi konulmuş ?

Son düzenleme:
RUN /COM/TOR çıkışları kuru kontak

com ortak uç
run çalıştı
tor rampa sonu ( yani motor durunca aktif olan bi çıkış)

st kısmı start kısmı siz buraya mandallı 0-1 anahtar koyarsanız start-stop yapabilirsiniz ki zaten bu şekilde çalışıyor olması lazım anlattığınıza göre

kontaktör konusunda ise evet motor uçlarında start harici bir enerji gitmemesi için koyabilirsiniz
bunda da normal start butonu ile devre yaparsanız com ve run çıkışlarını mühürleme olarak kullanabilirsiniz.

abb kataloundan bağlantılar ekte var
1710433841993.png

kontaktör termikli bağlantı

1710433880971.png

https://library.e.abb.com/public/b7...6ff/ABB_Yumusak_yolvericiler_PSR_PSE_PSTX.pdf

RUN /COM/TOR çıkışları kuru kontak

com ortak uç
run çalıştı
tor rampa sonu ( yani motor durunca aktif olan bi çıkış)

st kısmı start kısmı siz buraya mandallı 0-1 anahtar koyarsanız start-stop yapabilirsiniz ki zaten bu şekilde çalışıyor olması lazım anlattığınıza göre

kontaktör konusunda ise evet motor uçlarında start harici bir enerji gitmemesi için koyabilirsiniz
bunda da normal start butonu ile devre yaparsanız com ve run çıkışlarını mühürleme olarak kullanabilirsiniz.

abb kataloundan bağlantılar ekte var
Ekli dosyayı görüntüle 106265

kontaktör termikli bağlantı

Ekli dosyayı görüntüle 106266

https://library.e.abb.com/public/b7...6ff/ABB_Yumusak_yolvericiler_PSR_PSE_PSTX.pdf
Kontaktör kullanmasak herhangi bir zararı olur mu?

kontaktörü kullanıp kullanmamak size kalmış buradaki amacı güvenlik önemi
soft starterin orta faz bacağı direk olduğu için klemensde sürekli enerji olur
her seferinde tmş nin kapatılıp işlem yapılması gerekli kontaktörün buradaki görevi arıza yapan kişi stopa bastığı zaman tmş yi kapatmazsa enerjiyi kontatörün girişinde bırakıp soft starteri tamamıyla enerjisiz bırakmak ve çarpılma risklerini azaltmak

Termistör motor koruma rölesi CM-MSS, CM-MSE
https://om-ek.ru/TechDesc/5fcc031ac03619e70bfc882e4de3d7ae.pdf
Bu bir dalgıç pompadır. Motor sık sık çalışabilir. Marş akımlarından aşırı ısınır ve arızalanır Röle, motoru aşırı ısınmaya karşı korumak için tasarlanmıştır. Motorda yerleşik termal sensörler varsa.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri