Dairem Binanın Ana Şalterini Attırıyor

kayayemre

Üye
Merhaba,

Dairemde bir hat binanın ana sigortasını attırıyor. Geçen hafta benim kaçak akım rölesi ile birlikte binanın ana şalteri atıyordu. Deneme yanılma yöntemi ile benim dairemdeki sorunlu hattın sigortasını buldum ve o sigortayı yenisiyle değiştirdim. Bir süre sonra sorun tekrarladı ve elektrikçi çağırdım. Gelen elektrikçi benim 30 ma olan kaçak akım rölemi 300 ma ile değiştirdi. 3-4 gündür bir problem yoktu ama bugün akşam binanın ana şalteri 3 defa attı. Ben daha önce deneme yanılma yöntemi ile tespit ettiğim ve değiştirdiğim sigortamı kapattım ve binanın ana şalteri bir daha atmadı. Benim elektrik tesisatımda mı bir sorun var yoksa bu hatta takılı olan aletlerde mi? Bunu nasıl anlarım?

Bu hatta bağlı olan 2 tane klima, kombi, elektrikli panjur ve lambalar var. Klima servisi gelip ikisini de kontrol etti ve sorun yok dedi. Kombinin elektriğini komple kesip denediğimde de sigorta atmıştı. Lambalarım ray spot. Bunlar kapalıyken ya da elektrikli panjurları aç-kapa yapmazken bile bu sorunu yaşatabilir mi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
30 mA röleyi 300 mA ile değiştirmek çok yanlış bir hareket olmuş. Tekrar 30 mA olanı geri taktırın. Kaçak attığına göre tesisatta ya da cihazlarda kaçak var demektir. Cihazları tesisattan tamamen ayırmadan arızalı cihazı anlayamayabilirsiniz. Cihaz çalışmasa da kaçak atabilir. Cihazları tamamen ayırdınız ama sorun halen devam ediyorsa o zaman tesisata bakılır.

30 mA röleyi 300 mA ile değiştirmek çok yanlış bir hareket olmuş. Tekrar 30 mA olanı geri taktırın. Kaçak attığına göre tesisatta ya da cihazlarda kaçak var demektir. Cihazları tesisattan tamamen ayırmadan arızalı cihazı anlayamayabilirsiniz. Cihaz çalışmasa da kaçak atabilir. Cihazları tamamen ayırdınız ama sorun halen devam ediyorsa o zaman tesisata bakılır.
Bunu yapan tek millet olabiliriz.

Dediğiniz gibi 30 mA'yı tekrar taktıracağım. Uyarınız için teşekkür ederim.

Benim daireme ait hiç bir sigorta ve kaçak akım atmadan binanın ana şalterinin atması da benim kaçak akımın 300 ma olmasından mı kaynaklanıyor acaba?

Benim daireme ait hiç bir sigorta ve kaçak akım atmadan binanın ana şalterinin atması da benim kaçak akımın 300 ma olmasından mı kaynaklanıyor acaba?
Olabilir. Sizinkinin değerini yükseltince bu sefer o açma yapmaya başladı demekki.

Evet 300ma takıldığı için açıyor, sizin evdeki kaçak 300ma'i bulmuyor ama dairelerin her birinden azda olsa kaçaklar olur, sizinki de üstüne binince 300ma'i geçip, açar. Diğer dairelerin toplam kaçağı 200ma olsun, sizden de 100ma gelse hemen açar.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri