Daimi devre kondansatörü

Arkadaşlar merhaba,üzerinde 7 nf/220V luk kondansatörü olan fakat taşınma esnasında kondansatörü kaybedilmiş 220V daimi devre kondansatörlü bir motora,10 nf lık 220V çalışma gerlimi olan bir kondansatör taktım ve motor çalıştı.

Sizce yukarıdaki durumun motora ne gibi bir zararı olur?
Ayrıca,motor kw gücüne göre daimi devre kondansatörü seçimi nasıl yapılır,buna ait bir tablo veya hesap formulü varmıdır?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürlerimi sunar,çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaşım genelde uf değerinde olur bu kondansatörler.tam değerinde kullanman motorun ömrünü uzatacaktır.kapasite yükseldikçe yardımcı sargıdan geçen akım miktarıda yükselmektedir.bu kalkış akımını bi nebze düşürsede ileriki zamanlarda motor sargıları kavrulabilir diye düşünüyorum.

Cevaplarınız için teşekkür ederim,peki bu konuda bir seçim cetveli varmı acaba,nette araştırmalarıma rağmen bulamadım çünkü.

Forumumuz " elektrik motorları " bölümünde ekrem.kolu arkadaşımız tarafından eklenmiş
olan ve diğer açıklamalardan yararlanabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 2.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 99
  • tech_note_motor_i.pdf
    127.5 KB · Görüntüleme: 58
Fahri bey;

''Daimi Devre Kondansatörü 400 V uF'' tabloda yer alan bu değeri anlıyamadım doğrusu,monafaze bir motor için neden 400 V'luk kondansatör isteniyor?Çünkü gördüğüm motorların üstündeki üm kondansatörler 220 Vluk iki kutuplu kondansatörlerdi.

Alternatif akım hesapları,vektörel değerler üzerinden yapılır.Seri bağlı devrelerde,endüktans
ve kapasitanslar üzerinde,daha yüksek rakamlarda gerilimler olabilir.Bu konuyu araştırır ise-
niz,sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,228
Kullanıcılar
450,018
Son üye
nuranselimov93

Yeni konular

Geri