Dış ünite fan çalışmıyor ama kompresör çalışıyor

Sorunu çözdüm iç ünite sensörü kablosu sanırım sarsıntıdan peteğe değen yerleri aşınmış ve peteğe deymiş
Dolayısıyla doğru değer vermediği için olmuş olay teşekkürler herkese

O zaman sizin arızanızda ilk etapta iç ünite mi duruşa geçiyordu?
Normalde klima istenilen değere geldiğinde önce iç ünite durur sonra kompresör keser. Çünkü kullandığım klima duruşa geçtiğinde kompresör sesinin artarak durduğunu duyabiliyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Evet abi. Bende öyle düşünüyorum. Ortam sensöru kompresöru durdurur. Bakalım ilerleyen günlerde bisey olursa yazar arkadaş

Bence sorun hala devam ediyor periyodu değişmiş olabilir.
Evet abi. Bende öyle düşünüyorum. Ortam sensöru kompresöru durdurur. Bakalım ilerleyen günlerde bisey olursa yazar arkadaş
iki gündür şürekli çalışıyor içerisini ve dışarısını kontrol ediyorum sürekli hala nir sorun yok gayet güzel çalışıyor

Anlamadığım şey şu oldu ilk önde dış ünite fan duruyor sonra kompresör zorlanarak sarsıntılı duruyordu ve uzun süre çalışmıyordu
Sensöre yerinden alarak sıcak su ve buz torbası ile ısı değişimi sağladım baktım kumanda ediyor bu esnada kablonun açıldığını gördüm onu sıyrılan yeri onardım şimdi ikisi birlikte yani kompresör ve fan birlikte girip çıkıyorlar herşey normal görünüyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
iki gündür şürekli çalışıyor içerisini ve dışarısını kontrol ediyorum sürekli hala nir sorun yok gayet güzel çalışıyor

Anlamadığım şey şu oldu ilk önde dış ünite fan duruyor sonra kompresör zorlanarak sarsıntılı duruyordu ve uzun süre çalışmıyordu
Sensöre yerinden alarak sıcak su ve buz torbası ile ısı değişimi sağladım baktım kumanda ediyor bu esnada kablonun açıldığını gördüm onu sıyrılan yeri onardım şimdi ikisi birlikte yani kompresör ve fan birlikte girip çıkıyorlar herşey normal görünüyor
İnşallah çözülmüştur. Fanın durması başlı başına sorundur. Yazın fan durmaz. Kompresör ile birlikte sürekli devrededir. Devreden çıkar ise ne olur. Kompresör kondensere gönderdiği sıcak havayı fan yardımı ile atmosfere bırakır. Fan yoksa kompresör ısınır ve şişer. Termik açar. Soğursa tekrar devreye girer.

Fanı kompresörden ayrıca durduran şey nedir

Fanı kompresörden ayrıca durduran şey nedir
Yazlar da Ariza dışında durmaz. Normalde durmaz. Kışın için iç ünite boru sensoru.

Zaten sorunun cevabını arkadaş bulmuş;
Neden dış ünite fanı durdu?
Çünkü.. işlemci boru sıcaklığından kondanzasyon sıcaklığını tahmin etmeye çalışıyor. Aynı kış çalışmasında çok yüksek fan hızlarında yüksek basıncın düşmesi ve iç ünite genleşme çıkışı yüzey sıcaklığının düşmesi gibi bir durum algıladı işlemci. Sensör kablosu olmaması gereken yerde olmaması gereken şekilde gürültü aldı. O an için yüzey sıcaklığı belki 5°C iken, bir anda -25°C gibi bir değer okumaya başladı (Rakamlar afakidir, anlatabilmek için örnekliyorum). İşlemci kondanzasyonun düşük olduğuna karar verdi ve dış ünite fanını durdurarak kondanzasyonu arttırmaya ve dolayısı ile yüzey sıcaklığını arttırmaya çalışınca olanlar oldu ;)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri