Klima soğuk üflüyor ancak soğutmuyor (25derece)

niedy707

Üye
Herkese merhaba. Forumda yeniyim. Benzer bir kaç konuya baktım, fikrinizi almak istiyorum.
Klimadan çok anlamam.

Geçen yaz 12000 BTU Baymak Elegant plus klima aldım. Gayet memnundum. Şubat ayında yeni eve taşındık. Yetkili servis sökme ve kurma işlemini yaptı. Gaz basımına gerek duymadı.
Haziran temmuz ve ağustos ayının başında klima performansından gayet memnundum. 21-22 derecede yeterli serinliğe erişebiliyordum. Hatta evde çocuk olduğu için bazen kapatmak durumunda kalıyorduk.
3 hafta tatile çıktık bu hafta döndük.
Bu süreçte klima hiç kullanılmadı (ancak elektrik hattına direkt bağlı, yani şalter yok.)

Şu an klima soğuk üflüyor, dış fan çalışıyor, hatta dış fan da sıcak üflüyor ancak oda yeterince soğumuyor.
Dışarıdaki sıcaklık şu an 29 derece. Klima 18dereceye ayarlı, soğuk da üflüyor dediğim gibi ama oda sıcaklığı 25in altına hiç düşmüyor.
Dün googldan arayıp Baymak yetkili servisini çağırayım dedim ama dikkat etmemişim özel bir servis çağırmışım. Geldi baktı usta.
Gaz basıncı iyi dedi. Hatta biraz hava var dedi onu boşalttı ama gaz basmaya gerek yok dedi. İç ünitenin içindeki filtre biraz kirlenmiş onu yıkayıp tekrar taktı. Başka sorun gözükmüyor. Artık serinletecektir dedi ama bugün sorun hala devam ediyor.
Soğutmuyor değil soğuk üflüyor ancak kesinlikle yeterli değil.
Temmuz ağustosta hava çok daha sıcaktı ama memnunduk, şu an hava nispeten iyi ama memnun değiliz.
ev dış cephe kaplama var, pencereler pimapen(çift cam), yeni bina(site) odada sıcaklık üretecek başka cihaz yok. Hatta yanlışlıkla kombi mi çalıştı diye bile kontrol ettim :D

Sorun ne olabilir sizce? Ne yapmam gerekir?

Edit: çocuğun dijital termometresi ile ortam sıcaklığı modunda ölçüm yaptığımda klimanın üfleyen kısmının sıcaklığı 10 derece, odadaki duvar 26 derece, kalorifer peteği 23 derece. üfleme hızı da fena değil.
Aklımda deli sorular. :D
301E961E-51A3-4F55-AEAA-567D89AC7827.jpeg
348E708F-3555-4065-9E75-43CF7684B270.jpeg

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Cihazda gaz eksik olabilir. İç ünite buzlanma yapıyor mu uzun süre çalışınca mesela 4 5 saat. Onu kontrol edebilir misiniz. 10 derece bu cihaza göre düşük bi sıcaklik. Bu sıcaklığa ancak gaz eksikse ulaşır düşüncesindeyim. 410 gazlı cihaz ise bu gaz karışım bir gaz. Etkisi olabilir. Cihaz ınverter mi. Fan son. Hızda mi

Buzlama yapmıyor. Attığım fotoda iç ünitenin kapağını açıp içerideki temizlenen filtreyi de çıkardığımda metal bir petek var. Onun da sıcaklığı 10 derece. Onun üzerinde de buzlama yok. Soğutsun diye 3-4 saat son fan hızında çalıştırdım değişiklik yok. Ve gerçekten fan da üflüyor üflemese başka sorun düşüneceğim.

Dün gelen servis ustası gaz basıncını ölçtü analog bir manometre ile. Düşük olsa gaz basılmasını önerirdi diye düşündüm. Sonuçta para kazanacak.
İnverter sanırım. Emin değilim.

Bu arada az önce dış ünitenin fanına doğru sıcaklık ölçtüm 43 derece. Gelen hava da sıcak. Evin tavan dahil tüm duvarlarını ölçtüm heryer 25-26 derece. İçeride sıcaklık yratan bişey de bulamadım. Odada sadece tv var elektronik olarak. O da sıcak değil.

Son düzenleme:
10° çok yüksek.
5-6°C arası olmalı.
7000-9000btu klima 9-10°C çıkış verir.

Acaba yanlış mı yazdım diye geçen yılki siprişime baktım. 12.000 BTU inverter

İç ünite peteği (kondanser) ıslak mıydı? Yoğuşma var mı? Tahliye hortumundan su damlatıyor mu?

İç ünite peteği (kondanser) ıslak mıydı? Yoğuşma var mı? Tahliye hortumundan su damlatıyor mu?
Bahsettiğini metal petek sanırım. Islak değil kuru. Yoğuşma yok.
Tahliye hortumu duvardaki gidere bağlı, göremiyorum. Ama önemliyse duvardan çıkartır bir kaba koyar ve bakabilirim.

Acaba yanlış mı yazdım diye geçen yılki siprişime baktım. 12.000 BTU inverter
12K btu eski sistem klima şu anda 5.5C üflüyor. 30cm yakınında 2-3dk durdum yüzüm dondu. Termometreyi tutan parmaklarım hissetmez oldu.

Klimanızın filtresini temizlettiniz mi? Eğer, temizletmediyseniz hemen temizletmenizi öneririm. Ayrıca, klimaların yıllık bakımları olur. Bu bakıma filtre temizliği de içindedir.

Bahsettiğini metal petek sanırım. Islak değil kuru. Yoğuşma yok.
Tahliye hortumu duvardaki gidere bağlı, göremiyorum. Ama önemliyse duvardan çıkartır bir kaba koyar ve bakabilirim.
Kuruysa yoğuşma yoktur zaten. Oradaki yoğuşma oldukça tavaya damlar.
Ya servis sökerken gazı tam hapsedememiş. Ya bir şekilde gaz eksilmiş veya tamamen kaçmış.
Sistemde hava olsa önce soğutur sonra borularda buzdan tıkanma olur.
Sistem boşaltılıp yeniden gaz verilmeli.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri