Klima soğuk üflüyor ancak soğutmuyor (25derece)

Kuruysa yoğuşma yoktur zaten. Oradaki yoğuşma oldukça tavaya damlar.
Ya servis sökerken gazı tam hapsedememiş. Ya bir şekilde gaz eksilmiş veya tamamen kaçmış.
Sistemde hava olsa önce soğutur sonra borularda buzdan tıkanma olur.
Sistem boşaltılıp yeniden gaz verilmeli.
Anlıyorum ki metal petek üzerinde yoğuşma yani sıvı oluşumu olmalı. Doğru mudur?
Peki dün yapılan ölçümde basıncın normal denmesi konusunda ne düşünüyorsunuz. GaLa ilgili sorun olsa da bu şekilde olabilir mi?
Klimanızın filtresini temizlettiniz mi? Eğer, temizletmediyseniz hemen temizletmenizi öneririm. Ayrıca, klimaların yıllık bakımları olur. Bu bakıma filtre temizliği de içindedir.
Bahsettiğiniz filtre en baştaki soru başlığımdaki ilk fotoda görülen toz filtresi değil sanırım. Benim yapabileceğim bir şey midir yoksa teknik servislik mi? Elim az da olsa iş tutar.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Toz filtresinin değiştirmek için kullanım kılavuzuna bakınız. Belki bilirsiniz, bu işi yapacaksanız klimadan gelen elektriği kesmelisiniz.

Eğer, garantisi varsa ve garanti toz filtresini değiştirmek için bozulacaksa teknik servisi çağırınız.

Son düzenleme:
Bulunduğunuz yerde bağıl nem %0 değilse o yoğuşma olacaktır.
Olmuyorsa soğutmuyordur.
Kompresör sıkıştırma yapıyorsa basınç olur. Gaz da sıkışsa hava da ..

Isıtmaya alın.
Sıcaklığı max ayarlayın.
Fan min olsun.
15dk sonra çıkışta 45-50C olmalı.

Isıtmaya alın.
Sıcaklığı max ayarlayın.
Fan min olsun.
Bunu yapıp sonra tekrar soğutmayı mı deneyeyim? Ya da o sıcaklığa erişiyor mu diye mi bakayım.

Evaporatörü temizlemek için klimanın iClean diye bir özelliği varmış. Kullanım kılavuzunda gördüm. Yarım saat süren bir işlemmiş. Klima onu yapıyor şu an ve üfleme socaklığı 5,1 derece şu an baktığımda( temizleme işlemi devam ediyor. )
Gider hortumunu da söktüm geliyor su şu an.

İClean işlemini yarıda bırakmamak için henüz dediğinizi yapamadım. Birazdan bildiririm.

Son düzenleme:
Toz filtresi kirliyken klimayı çalıştırmak kirli havayı solumanıza yol açar. Ayrıca, klima zorlanabilir, bileşenlerin ömür kısalır ve elektrik maliyeti artar.
Toz filtresi bu değil mi? Onu temizledim. Ama temizlemem gerektiğini yeni öğrendim. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 5F4830DE-E0C2-4360-956E-F0B424C0CD79.jpeg
    5F4830DE-E0C2-4360-956E-F0B424C0CD79.jpeg
    478.8 KB · Görüntüleme: 37
Klima şimdi nasıl çalışıyor?
Klima iClean modunda temizlik yaptı. Bu modda soğuk ve sıcak aşamaları var sanırım. 5 derece ve 37 derece sıcaklıklar ölçtüm üfleme kısmından. Sonrasında tekrar soğuk modda çalıştırdım. Az önce 5 derece sıcaklık ölçtüğüm için umutluydum ama aynı yerden 11 derece ölçtüm şimdi. Yavaş bir hızda düşüyor sucaklık. Hedef neresi bakalım.
İç ünite peteği (kondanser) ıslak mıydı? Yoğuşma var mı? Tahliye hortumundan su damlatıyor mu?
Bu arada tahliye hortumundan su geliyor. Hem de epey belirgin. Saniyede 4damla düşüyor neredeyse. (Saniyede 2 ye düştü 3-5 dk sonra)

Son düzenleme:
Ya okuyorum da kusura bakmayın. Anlayada yazmış anlamayanda. Filtre ile olacak is değil bu. Uğraşmayın bununla. Bu Cihaz tekrar düşününce 10 derecenjn normal olduğuna karar verdim. 410 gaz o civarlarda olur. İkincisi servis bunda hava olduğunu nasıl anladi. Dis ortam isisi basıncı etkiler bazen saat yani manometre bizi yanıltır. Burda son olarak ya bu cihaza vakum yapılıp tarti ile gram gaz verilmesi gerek. Siz cihazi sürekli açıp kapatmıyorsaniz o cihaz eskisi gibi soğutur. Disarsi ekstra sicaksa o ayrı. O zaman verim düşer.

Sizin anlattıklarınıza göre cihaz normal. Sadece gazin kontrol edilmesi gerek.
Su damlatma olayı yoksa cihazda soğutma yoktur. Ama sizin 10 derece üflüyor cihaz. Su da damlatir. Iyi bakarsanız görürsunzi

Isıtmaya alın.
Sıcaklığı max ayarlayın.
Fan min olsun.
Abi o havada cihazi ısitmaya hemde 15 dk nasıl alcak. Sizce geçer mi

Tüm cevaplayanlar için Teşekkür ederim.

Cihaz yeterli olmasa da serinletiyor. Gaz basma vs gerekliyse de yaz bitiyor olduğu ve kışın da ısınma için kullanmadığım için Bakım ve gerekli ise gaz basma işini gelecek yaz girişinde yaptırmayı tercih edeceğim.
Gelen usta dış üniteden manometre ile ölçüm yaptı. Sonrasında fıss diye biraz saldı. Sonra tekrar ölçüm yaptı. Teknik ayrıntısını tam bilemeyeceğim. Ama gaz basmaya gerek yok dedi.
Su damlatma olayı yoksa cihazda soğutma yoktur. Ama sizin 10 derece üflüyor cihaz. Su da damlatir. Iyi bakarsanız görürsunzi
Belirgin su damlatıyor.

Ek olarak 8,4 dereceye kadar düştü şu an çıkış sıcaklığı. Bir süre çalıştırıp ne kadar soğutacak odayı bakacağım.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri