Blyss marka klima arıza

Gürkanizmir

Katılımcı Üye
Blyss marka 18 bin btu

Klima isitma modunda
Disarsi 17 derece icerisi 23 felan
Klima ısıtmaya başlıyor bir süre ısıtıyor basınc 26 bar.
Daha sonra klima kompresör sarılarak duruyor. Bunu yaparken basınc 15 barlarda idi. Isırması güzel gaz da fazlalik olduğunu sanmıyorum. Kompresör durduğu zaman kompresör de hala faz var. Kompresör durduğu zaman dış fan ve ic fan çalışmaya devam ediyor.

Boruda kırık varmı diye baktım sağlam görünüyor. Bazen ilk çalışmada kompresör dis fandan 2 dk sonra devreye giriyor

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
22 gaz için 26 bar çok ama çok yüksek. Kompresör sarsılarak durması bu nedenle.

Bu durumun başlıca nedenleri

1- Gaz fazla
2- İç ünite kirli
3- İç fan yavaş dönüyor yada dönmüyor
4- Sistemde yoğuşmayan gaz var
5- Gaz devresinde tıkanıklık
6- 4 yollu vana hatası

gibi..

R22 için 50 C derece sıcaklığı baz alırsanız cihaz 18 bar civarında çalışması gerekir. Daha yukarı çıkmamalı. Sizde bu basınç neden yükseliyor yukarıdaki sebepleri birer birer eleyerek bulmak lazım. Kompresörünüz termik açarak duruyor görünüyor.

26 bar da gaz sıcaklığı 65 olarak görünüyor. Ic ünite 52 derece üflüyor. Bu 12 13 derecelik fark anormal mi yani. Cihaz çalıştığı sürece ısıtma güzel görünüyor fan iyi dönüyor cihaz temiz sok tak yaptm bakim da yapmıştim. Yarın gazı atıp yeni gaz vercem grama göre. Bu arada cihaz böyle durup çalışırken bi ara 4 yollu enerjilenmedi. Ic ünite karlanmaya başladı cihaz kendini isitmada sandi. Ac kapa yapınca düzeldi. Alakalı olabilir mi bilmiyorum. Gaz dışında yoğusmayan gaz neden olur

Kompresör sanki anormal bi ses veriyor. YouTube video ekledim

Açıkcası bu sorunda basıncın yüksek olması iki durumu gösteriyor.

biri ya vakum yapılmamış yada eksik vakumdan dolayı içeride yoğuşmayan gaz var. buda basma basıncını yükseltir. İkinci durum ise fazla gaz kondenserde yer kapladığı için basınç yüksek kalıyor.

Her iki durumda da kompresör aşırı yüklendiği için sorun oluyor.

Çözüm önerim ise iki şekilde olur.

Gazı at iyi bir vakum yap var ise etiket gramajı kadar gaz şarjı yapıp çalıştırmak.

ikinci durum ise gazı soğutma modunda azar azar verip basma basıncını 18 barın üzerine çıkmayacak şekilde vermek ama bu durum ısıtmada çok zor oluyor sistemi soğutmaya çevirip gaz verip ısıtmada bakmak gibi..

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eğer vakumdan emin iseniz gazı atmaktansa şöyle yapın. Cihaz durağan halde manifoldu bağlayın. Cihazı çalıştırın ve basma basıncını takip edin. Basınç 18 barın üzerine çıktıkça siz manifolddan basıncı düşürün. sistem çalışırken 18 - 19 bar mertebelerinde basıncı sabit tutun. Bakalım bu şekli ile nasıl olacak takip edin.

Abi. Şimdi cihaza vakum yapıp gaz verdim. Cihaz fan kontrol yapmıyor. Bu fan sürekli devrede olduğu için böyle bir sorun olur mu. Fani çektim suan basınc 14 13 lerde. Takiyorum yukseliyor. 22 ler3 çıkıyor ama fan kesmiyor. Arıza kart yada boru sensoru mu acaba

Güncelleme. Cihaz 1 saattir çalışıyor yaklaşık olarak. Basınc 22 23 civarı. Dis fan sürekli devrede. Ic ünite 49 50 derece üflüyor. Hiç durmadı daha

Saat 12 50 klima sorunsuz çalışıyorken yine kompresör titreyerek durdu. Dis Fan devrede idi

Aradan 5 dk gecti. Dis fan devreye girdi kompresör çalışmıyor. Ic ünite fan devrede değil. Ama suan cihaz kompresör çalışıyor gibi davranıyor sanırım

Aradan 3 dk gecti ic fan devreye girdi. Kompresör çalışmıyor hala. Dis. Fan devrede

Aradan 3 4 dk gecti kompresör devreye girdi.

Anladığım kadarıyla kompresör termik açtı dururken. Sistem tekrar çalıştı ama termik kompresöre yol vermedi dis fan calisti. Peki ısıtma yokken ic fan neden devreye girdi. Boru sensoru omaji düşük olabilir mi. En büyük sorum klima neden duruyor aniden.

Son durum cihaz üzerinde 10 k boru sensöru vardı. 5 taktım. Fan kontrol yapmaya başladı. Bakalım kompresör yine sikisacakmi

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri