düşük volt ile kontaktör nasıl çektirilir

slm.normal çalış ma gerilimi 220 v olan bir kontaktörü ü 150-180 v gibi düşük gerilimle trafo haricinde nasıl çektirebilirim.teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kumanda devresine bilgisayarlar için kullanılan küçük bir UPS bağlayabilirsiniz.
Düşük voltajla kontaktörü bir şekilde çektirdiğimizde, güç devresine de bu düşük voltaj uygulanacak ise, yük zarar görebilir bilginize...

arkadasım LG nın veya hundaı nın kontaktorleri 120 ile 250 volt arası calısıyor LG kullan kolay gelsin

trafo ya da güç kaynağı haricinde çektiremezsin ki.Ama bobinini istediğin voltajın bobini ile değiştirebilirsin.
tabii şu da var.Eğer bahsettiğin voltajda bir gerilim elinde varsa bununla 110 voltluk bir röleyi çektirirsin,rölenin de normalde açık kontağını 220 volt gerilimi anahtarlamak için kullanarak kontaktörü çektirirsin.Eğer kontaktörü kullanacın yerde 12 volt veya 24 volt gibi dc bir gerilim varsa bir optokuplör kullanırsın.Optokuplörün led girişine uygun güçte ve uygun değerde bir direnç bağlarsın.transistör kısmıyla da 12 veya 24 volt(elinde hangi malzeme varsa) bir röleyi sürersin.Rölenin no kontağını da 220 volt kontaktörü sürmek için kullanırsın.
Umarım işine yaramıştır.

Bunun İÇİn Özel oto trafosu sardira bİlİrsİn gÜcÜ ÇaliŞtiracagin kontaktÖr sayisina gÖre degİŞİr pİyasada 220 volt gİrİŞ 250 volt ÇikiŞ 100va oto trafosu olduĞunu bİlİyorum sİzİn İŞİnİzİ gÖrebİlİr .

sayın orhan gökmen arkadaşlar güzel açıklamalar yapmış buna ek olarak eğer ups kullanmayı düşünürsen ups seçimi yaparken regüle özelliği taşıyan ups kullan.

<<<<<saygılarımla>>>>

Kontaktör bobinindeki telin sipir sayısını azaltarak istediğin voltajda çalıştırabilirsin.

CELİK_CPU ' Alıntı:
Kontaktör bobinindeki telin sipir sayısını azaltarak istediğin voltajda çalıştırabilirsin.
ben bu konu için bir öneri sunmuştum ama bu daha ekonomik ve kolay.Bravo.Ne kadar spir azaltacağımızı nasıl anlayacağız?O konuda da bir paylaşımınız olursa sevinirim.

spir azalttığında kesiti artırman gerektşiği için olmaz

aklıma bir şey geldi ama olurmu bilmem denemek lazım bobinin girişine dimmer devresi bağla sonuçta bobin akımı düşük dimmeri bağmadan önce çıkış voltajını ölçersin 150-180v neyse ayarlarsın

ama denemek lazım hatta dur deneyeyim ben iyisi

saat 23:40 devreyi kurdum evde kontaktör vardı denedim şimdilik oldu tam hasas ayar olmadı ama kontaktör hemen tepki verdi

insan balatayı sıyırınca böle oluyo işte gece gece ...... ;D

gereken malzemeler

sigorta ( ne olur ne olmaz önlem almak lazım);D
krokodil
kontaktör ( gözden çıkarılmış ) ;D
start butonu
ölçü aleti
dimmer devresi

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179