Düşük Gerilim Bobini Sağlamlık Testi

Merhabalar, bir motorlu şalterde düşük gerilim bobini ve kapama bobininin sağlamlık testi nasıl yapılır? Bu konuda acil bilginize ihtiyacım var. Bobine gelen enerjide sorun yok ama bobinin sağlam olup olmadığını nasıl anlarım? Şimdiden teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar, bir motorlu şalterde düşük gerilim bobini ve kapama bobininin sağlamlık testi nasıl yapılır? Bu konuda acil bilginize ihtiyacım var. Bobine gelen enerjide sorun yok ama bobinin sağlam olup olmadığını nasıl anlarım? Şimdiden teşekkür ederim.
Bu bir önceki sorunuzla aynı mevzuya dahil herhalde . O konunun altına yazsaydınız daha iyi olurdu.

Düşük gerilim bobininin enerjisini kesince şalter trip olmalıdır. Kapama bobini enerjilendirildiğinde şalter kapatmalı veya kapatmaya çalıştığının sesi duyulmalıdır.

Bobinin sağlamlık testi için ayrı bir başlık bulamadım, farklı bir başlık altında toplansın diye düşündüm biraz da.
Mevcut konu hakkında sıkıntınız devam ederken ve bu konu hakkında bir sürü kelam edilmişken başka bir noktaya başka bir soru daha açmak insanların bunun başka bir mevzu olduğunu düşünmelerine yol açar . Hadi bakalım bu neyin şalteri , bu neyin açması ....

Mevcut konu hakkında sıkıntınız devam ederken ve bu konu hakkında bir sürü kelam edilmişken başka bir noktaya başka bir soru daha açmak insanların bunun başka bir mevzu olduğunu düşünmelerine yol açar . Hadi bakalım bu neyin şalteri , bu neyin açması ....
Bence yanlış düşünüyorsunuz. Bu başlıkta önceki arızadan bağımsız bir konuya değindim. Ayrıca "Elektrik Genel" kısmında açtım. Hangi şalter gibi bir soruyu akla getireceğini zannetmiyorum. Burada konu sadece bobinin sağlamlık testi.

Düşük gerilim bobininin enerjisini kesince şalter trip olmalıdır. Kapama bobini enerjilendirildiğinde şalter kapatmalı veya kapatmaya çalıştığının sesi duyulmalıdır.
Düşük gerilim bobini şalteri trip durumuna düşürmez. Şalteri OFF durumuna düşürür. Aramızda jeneratör işiyle uğraşanlar var ise (mutlaka vardır) onlar jeneratör şalterinde düşük gerilim kullanırlar. Eğer ki düşük gerilim şalteri trip durumuna düşürmüş olsaydı, her elektrik kesintisinde jeneratör şalterini resetlemek gerekirdi. Çünkü trip durumundaki şalteri hiç bir şekilde resetlemeden ON yapamazsınız.

Manuel veya motorla sıfır konumuna alınmayıpta, düşük gerilim bobini, açma bobini veya şalter kendi içinde bulunan salıcılar ile aşırı akım ve kısa devre gibi açtırmaları aynı mekanizmaya etki ederek yapar ve şalter sıfır değil trip pozisyonda kalır. Manuel olarak sıfıra getirilmeden,trip pozisyonundan direk bir pozisyonuna getirilemez. DÜŞÜK GERİLİM BOBİNİ ŞALTERİ TRİP POZİSYONUNA DÜŞÜRÜR.

Manuel veya motorla sıfır konumuna alınmayıpta, düşük gerilim bobini, açma bobini veya şalter kendi içinde bulunan salıcılar ile aşırı akım ve kısa devre gibi açtırmaları aynı mekanizmaya etki ederek yapar ve şalter sıfır değil trip pozisyonda kalır. Manuel olarak sıfıra getirilmeden,trip pozisyonundan direk bir pozisyonuna getirilemez. DÜŞÜK GERİLİM BOBİNİ ŞALTERİ TRİP POZİSYONUNA DÜŞÜRÜR.
Bu şalter için D1 ve D2 düşük gerilim bobinleri onu anladım. C1 ve C11 kontakları ne içindir, bilgisi olan var mıdır?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri