cnc torna c eksen

Eğer yanılmıyorsam sürücü CN1 bağlantısıyla step/dir sinyallerini alabiliyor. Kontrol kartında boş eksen var değil mi?

CN1 44 pinli bir soket. Hangisinin step hangisinin dir sinyal aldığını bulmak lazım. Yüklediğin PDF'in 3-19 sayfasına bir bak. Yarın uygun zamanda ben de bakacağım.

CN1'in 13 ve 44 nolu pinleri line driver (TTL) çıkış veriyor. Umarım kontrol kartın TTL sinyalleri kabul ediyordur. Neyse, o pinlerden birini kontrol kartının boş bir girişine bağlayacağız. Mach3'e indeks bilgisini gönderecek.

Aşağıdaki postta, CN1 soketin
- 39 ve 43. pinlerine +5v,
- 37. pine kontrol kartının DIR çıkışını,
- 41. pine ise kontrol kartının STEP çıkışını

bağladığını ve mükemmel çalıştığını yazmış.

http://www.machsupport.com/forum/index.php/topic,21149.msg179119.html#msg179119

Bu arada CN1 için sürücü üzerinden de ayar yapman gerekebilir. Servo sürücüleri hiç bilmediğim için bu konuda yardımcı olamıyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Mehmetköse abi servonun 2500-10000 olan enkoder pulse değerini küçük değerlere düşürmemi söylemişti. Servo sürücü ayarlarında electronic gear parametreleri ile yapacaksın

320 olacak şekilde ayarladım. Step per değerimde 20

Mehmetköse abi servonun 2500-10000 olan enkoder pulse değerini küçük değerlere düşürmemi söylemişti. Servo sürücü ayarlarında electronic gear parametreleri ile yapacaksın

320 olacak şekilde ayarladım. Step per değerimde 20

Faruk bu iş olacak gibi gelmeye başladı. Acaba bu kart ile hiç uğraşmasakta direk yeni aldığım kart ilemi başlasak.

Eğer yanılmıyorsam sürücü CN1 bağlantısıyla step/dir sinyallerini alabiliyor. Kontrol kartında boş eksen var değil mi?

CN1 44 pinli bir soket. Hangisinin step hangisinin dir sinyal aldığını bulmak lazım. Yüklediğin PDF'in 3-19 sayfasına bir bak. Yarın uygun zamanda ben de bakacağım.

CN1'in 13 ve 44 nolu pinleri line driver (TTL) çıkış veriyor. Umarım kontrol kartın TTL sinyalleri kabul ediyordur. Neyse, o pinlerden birini kontrol kartının boş bir girişine bağlayacağız. Mach3'e indeks bilgisini gönderecek.

Aşağıdaki postta, CN1 soketin
- 39 ve 43. pinlerine +5v,
- 37. pine kontrol kartının DIR çıkışını,
- 41. pine ise kontrol kartının STEP çıkışını

bağladığını ve mükemmel çalıştığını yazmış.

http://www.machsupport.com/forum/index.php/topic,21149.msg179119.html#msg179119

Bu arada CN1 için sürücü üzerinden de ayar yapman gerekebilir. Servo sürücüleri hiç bilmediğim için bu konuda yardımcı olamıyorum.
Suat eksen bol çok şükür, bu kart 6 eksen kontrol yapabiliyor. Şimdi netten TTL sinyalin ne demek olduğunu araştırdım ama kartta var mı bu özellik bilmiyorum. Bu arada sen kendine tez canlı demişsinde bende seni takip ettiğim kadarı ile ne sabırlı bir adam diyiyordum. Bu arada kartı alırken kargo süresini beklememek için İstanbul a gidip kartı alıp gelsem mi diye düşünmedim değil.

• Beğen
Tepkiler: akg
TTL'i boşver. Kafanı karıştırmasın. Kart %99 uyumludur. Gerçi servoyu tanıtabilirsen ona da gerek kalmaz.

Sen yukarda tarif ettiğim gibi servoyu bağlamayı bir dene. Olmazsa tekrar konuşalım.

sende bahsettiğin makrodan yok mu? kirli çıkısındır sen makrolar konusunda:D

Abi ben bu dediğim eksen motorunun spindle gibi çalıştırılması olayını akz için konuştum şahin rulmanla. Hatta istanbula gittiğimde birebir görüştüm. Arkadaş dedi ki usb kontrol kartlarında plug in olduğu için onlara henüz uygulayamadım ama lpt li kartlarda sorunsuz çalışıyor dedi ve şunu ekledi. kartın KHZ değeri yüksek olmalı diyor. Yani 3 kilo 1 liraya satılan kartlarla olmuyor dedi.

Abi ben bu dediğim eksen motorunun spindle gibi çalıştırılması olayını akz için konuştum şahin rulmanla. Hatta istanbula gittiğimde birebir görüştüm. Arkadaş dedi ki usb kontrol kartlarında plug in olduğu için onlara henüz uygulayamadım ama lpt li kartlarda sorunsuz çalışıyor dedi ve şunu ekledi. kartın KHZ değeri yüksek olmalı diyor. Yani 3 kilo 1 liraya satılan kartlarla olmuyor dedi.
Faruk zaten lpt karta 600 tl para verdim içime oturdu. 3 tanesini 1 tlye satıyorlar ama sıra bize geldimi kavağın tepesine çıkıyor.

TTL'i boşver. Kafanı karıştırmasın. Kart %99 uyumludur. Gerçi servoyu tanıtabilirsen ona da gerek kalmaz.

Sen yukarda tarif ettiğim gibi servoyu bağlamayı bir dene. Olmazsa tekrar konuşalım.

Suat şimdi lpt kart geldi. Gönderen kişi bütün bağlantıları tarif edecekmiş. Şimdi bu kart ile hiç uğraşmadan lpt kartı ile devam edelim diyiyorum işin aslı merak ediyorum makinenin çalışmasını. Senin fikrin nedir, bu kartla uğraşırken yakmayalım servo sürücüsünü falan.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri