cnc torna c eksen

askinaslan

Katılımcı Üye
arkadaşlar malumunuz bir adet cnc torna aldım. bunu lpt porttan mechatroncnc nin kontrol kartı ile kullanıyorum. dün akşam x ve z ekseninin motorlarını çalıştırdım. Sıra spindel da. şimdi spindeli 1.5 kw servo motor olduğu için hem hız kontrollü hemde index için kullanmak istiyorum. yani parçayı bağladım, alın temizliği yaptı, ve çapa profili işledi, dişi çektikten sonra parçanın alnına 60 derce açı ile 6 adet delik delecek.

bunları yazmak çok kolay ama yapması benim gibi elektronik yoksunu biri için imkansıza yakın. kullandığım servo motor sürücüsü deltanın ASD-B2-1521-B modeli. mevcutta bu sürücü ile potans kontollü bir devir ayarı yapılmış (sürücüye potans üzerinden 2 kablo bağlı sadece).

şimdi bu servo motor ile kartın bağlantısını nasıl yapacağım, hangi parametreleri değiştireceğim ki spindeli hem devir hemde indexleme olarak kullanabileyim.

sürücünün pdf dosyasını yükledim.

ne olur ne olmaz diye aşşağıdaki karttan da sipariş ettim. istediğimiz her özellik bu kartta mevcut imiş. ama önce üzerindeki kartla çalıştırmayı deneyeceğim. tabiki yardımlarınızla.

http://www.sahinrulman.com/mach3-ek...orna-lpt-eksen-kontrol-karti-600mhz-220v.html

Ekli dosyalar

• 20180205_203457.jpg
    20180205_203457.jpg
    405.7 KB · Görüntüleme: 68
  • 20180205_203622.jpg
    20180205_203622.jpg
    678.1 KB · Görüntüleme: 67
  • 20180204_214205.jpg
    20180204_214205.jpg
    297.2 KB · Görüntüleme: 63
  • DELTA_ASDA-B2_M_EN_20130906.pdf
    5.7 MB · Görüntüleme: 14
Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben tez canlıyım ama sen benden beter çıktın yahu :) Neyse, hayırlı olsun.

Servoyu 0-10v ile kontrol ettiklerine göre servo motoru normal asenkron motor gibi kullanmışlar. Yani benim gibi. Bu durumda servonun encoder özelliğini kullanmamışlar diye anlıyorum.

Peki spindle devrini ölçmek için iş milinde bir sensör var mı? Hızı ölçüp Mach3'e gönderen herhangi bir şey? Eğer yoksa indeksleme yapmamışlar demektir.

Ben tez canlıyım ama sen benden beter çıktın yahu :) Neyse, hayırlı olsun.

Servoyu 0-10v ile kontrol ettiklerine göre servo motoru normal asenkron motor gibi kullanmışlar. Yani benim gibi. Bu durumda servonun encoder özelliğini kullanmamışlar diye anlıyorum.

Peki spindle devrini ölçmek için iş milinde bir sensör var mı? Hızı ölçüp Mach3'e gönderen herhangi bir şey? Eğer yoksa indeksleme yapmamışlar demektir.
yok Suat 0-10v ile sürmüyor bu kart. bir eksenmiş gibi çalıştıracak sanırım. ama kartta 0-10v çıkış yok.

hmm. Pardon. Potans demişsin. O zaman servo ile Mach3 arasında şu an hiç bağlantı yok. Sıfırdan yapacağız.

Aşkın abi Şahin rulmana de ki; Gardaş siz lpt li kontrol kartlarında eksen motorunu spindle gibi çalıştıran bir makro yapmışsınız onu verin de :D Vermezlerse kaçır :D :D :D

Sonra kart üzerindeki 3 ekseni spindle gibi kullan

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri