cnc router mermer amatör

iamselcuk

Üye
Merhabalar ,
Forumu kuran arkadaşlara öncelikle teşekkürler yabancı sitelere mecbur olmayacağız en azından.
Yapmak istediğim makina 1m x 1m aliminyum profillerden oluşan ayaklarını ise hassas lazer kesim ile sert malzemeden yapmayı planlıyorum. Bu makinada mermer işlemek istiyorum.
Sormak istediğim bir kaç soru var, bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa şimdiden teşekkür ederim .
- mermer için nasıl bir spindle seçmek gerekiyor. Spindle kw sine göre inverter seçimi yapılıyor buna göre maliyetler artıyor.
- vidalı somun ball screw tornalama işlemi nasıl yapılıyor. Ebayda satılan machined ball screw için ayrıca tornalamaya gerek kalıyormu? Ebaydan parça getirmişliğim olduğu için tornacılarla uğraşmamk için bu yol seçilebilir.
- step motorlarda bipolar, ekonomik, leadshine gibi terimler var bu konuda hiç bilgim yok.
-mach lisans işleme baya pahalı, demo sürümü ile işlerimi halledebilirmiyim ? lisans almazsam ne gibi sınırlamalar var .
- Kontrol kartları arasında dağlar kadar fark var fiyat açısından. Mach 3 lüsü 500 tl iken toshiba 250 tl . bu konuda fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim
aklıma çok şey gelmişti ama problemler şu an bunlar, ek yaparım artık.
maliyetleri :
aliminyum sigma profil 170 sadece şase
hg win ray 20mm 3metre 500 tl
hg win araba 20mm 5 adet 413
1605 Vidalı Somun Gövdesi 4 adet 80
GS 09 Kaplin 20X31 MM 4 adet 8o
BF12 Vidalı Mil Uç Yatağı 4 adet 200
BK 12 Vidalı Mil Uç Yatağı 4 adet 400
1605 Vidalı Mil 3 adet 336
toplam 2179
bunlara 4 step motor, inverter, control kartı dahil değil, spindle, z ekseni daha tasarlamadım, sürücüler eksik . Maliyetler çok fazla bütcem kısıtlı önerileriniz varsa çekinmeyin lütfen
Ayrıca freecad dosyasını paylaşmayı düşünüyorum . hem burda hem grabcadde.

hocam ilk olarak basarilar dilerim ben bir mermer cnc kullanicisi olarak hazirladigin raylar disinda butun malzemeleri kaldir at derim
buna ek olarak konstrüksiyon cok onemli hele bide z eksenin dandik olursa vay haline
eklenecek olanlardan biride sana water cooler spindle olmazsa olmaz cunku toz raylari maffediyor ve makina dislileri hassas oldugu icin tikanip kaliyor
bunlarin hepsine ek olarak kesinlikle ve kesinlikle kremiyer disli olmazsa olmaz ve son olarak senin maliyetin 3 kati oldu bence az daha dusun derim....

Eyuphan kardes cok dogru demis..... tecrubeni bilmem ama yapmis oldugun duzenekle ve satin almayi planladiklarinla asla mermer isleyemezsin... insallah seni kirmamisimdir

görüşünü belirten arkadaşlara teşekkür ederim. Herhangi bir tecrübem yok, iddialı da değilim. Bazı şeyleri aşmış bir insanım neden sizlere kırılayım. Yazdıklarınızdan bilgiler edinmek benim için daha önemlidir.
Buna ek olarak şöyle olsa olabilir gibi bir öneride almak isterim . Örnek olarak;
- Kramayer dişli önermişsiniz, ama ball screw neden olmuyor onu belirtmemişsiniz. Bilmediğimiz nedir?
-Tozdan bahşetmişsiniz. Buna düşündüğüm şey körükle korumaktır. Ayrıca su soğutmalı spindle zaten olmazsa olmaz mermer alanında. Seramik rulmanlı spindle tavsiye ediyorlar.

hayal ettiğim router mermerin üzerine routerı oturtarak malzeme işlemek. Mermeri şase üzerine oturtmayı düşünmüyorum. Evye yeri açmak, ayrıca biraz desen vermek makinadan istediğim şey.
Z eksenini henüz çizimi tamamlanmadı . ayrıca bazı kalemlerin eksik olduğunu biliyorum. Şuan sadece projelendirip hayal aşamasındayım.

forumda paylaşımlarda resim çekilerek yardımcı olunmaya çalışılmış. Online stp dosyalarını yükleyen bir site buldum, benim makinayı ekledim buraya. Baya eksikleri var ama tecrübeli arkadaşlar göz atıp eleştiri yaparsa sevinirim. Z eksenini tamamlayıp parça siparişlerine yakında başlayacağım . Görüşmek üzere...
http://www.3dvieweronline.com/members/Id3473decccb0509fb264818a7512a8b9b/kQbMy1BblPmhzh1

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,952
Son üye
alihan özkan

Yeni konular

Geri