PCB kazıma ve Alüminyum işleme için CNC Router yapımı

Araya girmek gibi olacak ama;

Üretim kapasiteniz ne halde? Bu tip işlerde tasarlamak bir mesele üretmek ürettirmek bir mesele. Montaj için delik açmak bile problem. Milimin yarısı kaysanız delik delerken civata yada birleştirme elemanı oraya girmez.

Hasılı tasarım yaparken tedarik ve üretim/imal aşamalarını es geçmeyin.Yoksa ne parça teminine yetişebilirsiniz nede paraya...

Birde maliyet hesaplarken elinizde alet edevat yoksa onuda yazın aklınızın bir köşesine. Bir kumpas bir komparatör olmadan bu iş çok zor..

Araya girmek gibi olacak ama;

Üretim kapasiteniz ne halde? Bu tip işlerde tasarlamak bir mesele üretmek ürettirmek bir mesele. Montaj için delik açmak bile problem. Milimin yarısı kaysanız delik delerken civata yada birleştirme elemanı oraya girmez.

Hasılı tasarım yaparken tedarik ve üretim/imal aşamalarını es geçmeyin.Yoksa ne parça teminine yetişebilirsiniz nede paraya...

Birde maliyet hesaplarken elinizde alet edevat yoksa onuda yazın aklınızın bir köşesine. Bir kumpas bir komparatör olmadan bu iş çok zor..

Üretim kapasiteniz ne halde ? Bu soruyu tam olarak anlayamadım açıkçası.

Şuan kafamda şekillenen tasarım ve maliyet şu şekilde.

20x80 sigma profil 600mm destek
20x80 sigma profil 640mm destek
45x90 sigma profil 800mm (Ağır) (X) ekseni için üzerine linear ray koymayı düşünüyorum.
45x90 sigma profil 800mm (Ağır) köprüde kullanacağım. (Y) ekseni için üzerine linear ray koymayı düşünüyorum.

12 adet köşe birleştirici.

700TL civarı bir fiyatı var doğuş kalıpta şuan.

Bu ürünler alt şaseyi oluşturmak için kullanacağım.

Aşağıdaki linkteki gibi bir paket almak şuan mantıklı geliyor ürün kalitelerini bilmiyorum. Ancak Türkiyede fiyatlar bir hayli yüksek. Ve kimin hangi markayı sattığı ve markanın sahte olma olasılığı da mevcut gibi geldi araştırmalarımda.

Paket

Paket içeriğinde tüm eksen mil ve linear rayları mevcut.

6 adet linear ray 12 adet araba.
3 adet mil ve 3 adet bilyalı somun.
3 adet BKBF12 support
3 adet DSG 16H housing
3 adet coupling 25x30-8mm*10mm

2600 TL

3300TL yapıyor buraya kadar.

5000 TL mekanik için bütçe düşünüyorum şu aşamada çok aşmamaya çalışıyorum arada kalan miktar ile aluminyum işlemeleri vida delik ve bazı parça teminleri yapacağım. Şuan tecrübe ile sabitlenmiş bir durumum yok tabiki fikrimi değiştirme imkanına da sahibim belki mekanik bütçemi +1000-2000 tl arasında zorlayabilirim. Elektronik içinde kafamda 3-4 bin civarı bir bütçe var.

Freze olarak şunu kullanmayı düşünüyorum.
Devalt 1600TL
2400 tl ile step sürücü ve kontrol kartı en fazla ayırabileceğim rakam olarak kaldı şuan :)

Tabi bu bütçe artacaktır. Dediğiniz ilave araçlar lazım olacaktır. Ancak onlar benim için biraz ötelenebilir yani parça parça temin edebilir ve iyileştirmeler yapabilirim.

Ha birde yardımcı olacak bir Amcam var kendisi uzun yıllardır tornacı. Yani ondan yardım alacağım bu montaj ve işlenmesi gereken malzeme kısmında.

Görüş ve önerilerinizi merak ediyorum.

Üretim kapasiteniz ne halde ? Bu soruyu tam olarak anlayamadım açıkçası.

Sorumun cevabı bu:

Ha birde yardımcı olacak bir Amcam var kendisi uzun yıllardır tornacı. Yani ondan yardım alacağım bu montaj ve işlenmesi gereken malzeme kısmında.

Elinizin altında bir tona dükkanı olması ile en basitinden bir kumpas olmadan bu işe girmek arasında dünyalar kadar fark var.Torna dükkanı sizi tasarımda maliyette ve zamanda ayrı bir boyuta taşır.

Sorumun cevabı bu:

Elinizin altında bir tona dükkanı olması ile en basitinden bir kumpas olmadan bu işe girmek arasında dünyalar kadar fark var.Torna dükkanı sizi tasarımda maliyette ve zamanda ayrı bir boyuta taşır.

Tabiki size katılıyorum bu konuda cnc router yapmaya cesaret edecek kişinin de bu durumun farkında olması gerekir diye de düşünüyorum aynı zamanda.

Projeyi çok deşiyoruz ama örnek alabileceğimiz çok nokta var bu anlamda kusura bakmayın.Baştan tekrar okudum ve cnc elektronik hakkında ayrıntı göremedim.Sakıncası yoksa hangi kontrol kartı kullandınız motor ve step motor sürücüleri nedir?Cnc çark vb konularda bilgi verebilirmisiniz.Ticari olarak düşündüğünüz için cevap vermezseniz anlayışla karşılayabilirim bilgisinide vereyim.Kolay gelsin.

Projeyi çok deşiyoruz ama örnek alabileceğimiz çok nokta var bu anlamda kusura bakmayın.Baştan tekrar okudum ve cnc elektronik hakkında ayrıntı göremedim.Sakıncası yoksa hangi kontrol kartı kullandınız motor ve step motor sürücüleri nedir?Cnc çark vb konularda bilgi verebilirmisiniz.Ticari olarak düşündüğünüz için cevap vermezseniz anlayışla karşılayabilirim bilgisinide vereyim.Kolay gelsin.
Merhaba,
Motorlar Nema24, sürücüler piyasada kullanılan klasik Dm serisi microstep sürücüler, sürücü kartı 100khz USB mach3 kartı, fakat daha önceki mesajlarım dada belirtiğim gibi CNC nin çok amaçlı kullanımı için ara bir kart tasarladım,
Kolay gelsin.

Merhaba,
Motorlar Nema24, sürücüler piyasada kullanılan klasik Dm serisi microstep sürücüler, sürücü kartı 100khz USB mach3 kartı, fakat daha önceki mesajlarım dada belirtiğim gibi CNC nin çok amaçlı kullanımı için ara bir kart tasarladım,
Kolay gelsin.

Arakart dediğiniz olay nedir ? Nasıl bir çok amaçlılık içeriyor ?

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri