Cnc router kesiim hızı hakkında

spindle ın frekansı ne mahc3 te spindle pwm ayarlarında yazdığın frekans değeri ne ?

forumda bu konuların hepsi konuşuldu tartışıldı çözümler üretildi.
biraz kazım abi vari olacak ama forumun sağ üst köşesinde arama kısmına sorunuzu yazarsanız yüzde 90 cevap bulursunuz.

Aramaya usenmemde ne arayacağım
spindle ın frekansı ne mahc3 te spindle pwm ayarlarında yazdığın frekans değeri ne ?
Spindle surucum 300hz..
Gitti bugun 6mm karbur uc anlamadim gitti.. 4mm ucla daha ii iş yapiyordum 6mm kirilmaz diye ayni pasoyu ona verdim aluminyum sardi spindle durdu kirildi ucum. 3mm uc taktim 2mm daldim füze gibi paso kaldiriyor anlamadim bu işten:) elektronikci işi değilmiş bu cnc cok ugrastiricak beni:)

Alüminyumun sarması aşırı ısınma nedeni ile. Talaş hızla uzaklaşırken oluşan ısının bir kısmı da atılmış oluyor. Spindle hızını artırıp frezenin temasını azaltmak gerekebilir. Tek ağız ile daha iyi talaş kaldırabilir ve ısınmayı azaltabilirsiniz. Çok ağızlıları daha iyi bir yüzey elde etmek için kullanabilirsiniz.

Alüminyumun sarması aşırı ısınma nedeni ile. Talaş hızla uzaklaşırken oluşan ısının bir kısmı da atılmış oluyor. Spindle hızını artırıp frezenin temasını azaltmak gerekebilir. Tek ağız ile daha iyi talaş kaldırabilir ve ısınmayı azaltabilirsiniz. Çok ağızlıları daha iyi bir yüzey elde etmek için kullanabilirsiniz.
Şöyle 4mm uç ile 0.6mm dalma ile deneme yapıyordum FR:500 civarıydı.. biraz hızlandırayım derken ucu kırdım. Elimde 4mm uç olmayınca hadi 6mm ile denemeye devam edeyim dedim bu nasılsa kırılmaz aynı FD değeri ile 0.6mm paso alırken uça sarıldı alüminyum kırıldı uç yine.. zaten 0.6m paso ilerlemem yavaştı..
iyce yavaşlamak gerekiyor demekki.

Pratik bilgim yok öğrendiğim teorik bilgiyi aktardım. 6 mm nin alanı da, zorlanması da fazla. Benim bildiğim yavaşlatmak ısınmayı artıracaktır. Daha düşük paso ve daha yüksek hız olması gerekir diye düşünüyorum, düşük paso denemeleri ile başlanabilir. Mekaniğinizin de etkisi olabilir.

Ustalar daha net değerler önerebilir.

işte balık dolu derya ---->
Ekran Alıntısı.JPG

bu arada deep of cut ne kadar ? uç flute kaç tane ? tek ağızlı mı iki mi üç mü ?
hızın ne ?

Forum istatistikleri

Konular
128,605
Kullanıcılar
450,606
Son üye
csancar

Yeni konular

Geri